Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie - powiedział na Św. Górze Grabarce (Podlaskie) zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl I. Uroczystości Przemienienia Pańskiego, w których wziął udział, były ostatnim punktem jego czterodniowego pobytu w Polsce. Patriarcha wraz z towarzyszącą mu delegacją ok. 17.30 odleciał do Rosji z warszawskiego wojskowego lotniska na Okęciu.
Według policji, na niedzielne uroczystości przyjechało na Grabarkę ok. 12-14 tys. osób. Wśród gości był m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Cyryl I przestrzegał przed budowaniem społeczeństwa bez Boga. - Wy w Polsce, a my w Rosji, w byłym ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi - podkreślił hierarcha.
Jego zdaniem, Polacy i Rosjanie mogą pokazać całemu światu, że budowanie dobrego i rozwijającego się społeczeństwa bez Boga i wiary jest skazane na niepowodzenie.
"Chcą odczuć łaskę Bożą"
- Dla nas Grabarka jest Taborem w Polsce, ponieważ tutaj przybywa tak wielu ludzi, którzy chcieliby dotknąć tego świętego miejsca i odczuć panującą tutaj łaskę Bożą - powiedział Cyryl I, nawiązując do obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. Podkreślał, że na Świętej Górze Grabarce nie ma żadnych szczególnych zabytków czy innych stworzonych ręką ludzką "diamentów", ale w to miejsce przybywają tysiące wiernych z Polski i zagranicy.
"Ludzkość przed wyzwaniami"
Z kolei zwierzchnik polskiej Cerkwi metropolita Sawa podkreślił na Górze Grabarce, że problemy, przed którymi stoi obecnie świat, wymagają "wspólnego świadectwa" chrześcijan.
- Ludzkość współczesna znajduje się przed wieloma wyzwaniami. Niepokoją ją wojny, podziały, terroryzm, zjawiska patologiczne, zatracanie życia duchowego, kryzys ekonomiczny, odrzucanie Boga i walka z nim. Wszystko to wymaga od nas wspólnego świadectwa prawosławnego i chrześcijańskiego, zgodnie z nauką Kościoła - powiedział abp Sawa.
Podkreślał, że nauka i tradycja Kościoła są "kierunkowskazami dla współczesnego człowieka".
Przypominał też, że Grabarka to od lat miejsce pielgrzymowania, gdzie wierni zostawią krzyże w różnych intencjach.
Dodał, że i patriarcha Cyryl I również pozostawia swój krzyż. - Niech będzie to wdzięczność za dar wolności, którą otrzymał rosyjski Kościół po epoce jego prześladowań - powiedział zwierzchnik polskiej Cerkwi.
Centrum Prawosławia
Uroczystości Przemienienia Pańskiego na Grabarce były kulminacyjnym momentem religijnej części wizyty w naszym kraju patriarchy Cyryla I.
Hierarcha przebywał w Podlaskiem, które jest centrum prawosławia w Polsce, od soboty. Przed przyjazdem na Grabarkę, odwiedził Białystok, Supraśl i Hajnówkę, wszędzie spotykając się z wiernymi i duchowieństwem.
Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w kraju jest ok. 550-600 tys. prawosławnych. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.
Wizyta Cyryla I w Polsce
Uroczystości Przemienienia Pańskiego na Garbarce były ostatnim punktem czterodniowego pobytu Cyryla I w Polsce. Po ich zakończeniu patriarcha wraz z towarzyszącą mu delegacją ok. 17.30 odleciał z warszawskiego wojskowego lotniska na Okęciu.
Cyryl I przybył do Polski w czwartek. Podczas swojego pobytu w naszym kraju odwiedził Warszawę, Białystok, Supraśl, Hajnówkę oraz Świętą Górę Grabarkę. Kluczowym punktem wizyty patriarchy była piątkowa uroczystość w warszawskim Zamku Królewskim podczas, której wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem podpisał przesłanie z apelem o pojednanie do Polaków i Rosjan. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem - głosi dokument.
Autor: nsz/mac/km//kdj/bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl