Błaszczak: tworzymy nowe brygady WOT, celem jest 50 tysięcy żołnierzy w tej formacji

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Szef MON: jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy
Szef MON: jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy
"Sygnały dnia", Polskie Radio
"Sygnały dnia", Polskie Radio Szef MON: jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy

Mariusz Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tysięcy żołnierzy, w tym 50 tysięcy żołnierzy WOT - przekazał wicepremier i minister obrony narodowej.

Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT". - Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT, również w województwie podkarpackim dwie brygady WOT, w województwie mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie. Dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę - mówił podczas wystąpienia.

Dodał, że w ubiegłym roku do wojska wstąpiła rekordowa liczba 13 742 żołnierzy zawodowych. - To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej – zaznaczył.

Szef MON wskazał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. - Tu, w województwie lubelskim także niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność (...) ogłosić powstanie nowego garnizonu - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Błaszczak o wzmacnianiu polskiego wojska

Mówił, że Wojsko Polskie wzmacniane jest również poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku trafiły do naszego kraju pierwsze koreańskie czołgi K2, a także armatohaubice K9. Zapowiedział, że w tym roku planowane są kolejne dostawy sprzętu, w tym systemów rakietowych HIMARS i koreańskich wyrzutni Chunmoo.

Uzupełnił, że w tym roku do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafią czołgi Abrams. - Czyli najnowocześniejsze, najcięższe czołgi, które też będą stanowiły bardzo ważny argument, jeśli chodzi o odstraszanie agresora, bo naszym zadaniem – zadaniem polskich władz - jest wzmacnianie Wojska Polskiego tak, żeby odstraszyć agresora. Tak, żeby agresor nie zdecydował się na zaatakowanie naszego kraju – zaznaczył Błaszczak, dodając, że jego środowisko polityczne ma świadomość tego, że "odtwarzanie imperium rosyjskiego przynosi zło".

Błaszczak: Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać

Wicepremier podziękował w Lublinie nowym osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. - Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim - zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych ponad 25 tysięcy miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

- Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tysięcy żołnierzy, naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tysięcy żołnierzy, w tym 50 tysięcy żołnierzy WOT i 250 tysięcy żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tysiące żołnierzy różnych formacji - wyliczał szef MON.

"Wasze oddanie się służbie narodowi jest wielkim zobowiązaniem"

Dowódca lubelskiej brygady Obrony Terytorialnej ppłk Sławomir Miazga, mówił, że nowi żołnierze WOT wzorowo wykonali postawione przed nimi zadania. - Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Wasze oddanie się służbie narodowi jest wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem – przypomniał dowódca 2. LBOT.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pięciu pododdziałów 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 2. LBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

"Ferie z WOT"

Projekt "Ferie z WOT" realizowany jest od 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego w okresie ferii zimowych skorzystało już wielu ochotników. Deklarują oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich, między innymi dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat WOT obserwuje stale rosnące zainteresowanie służbą wśród osób młodych.

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała w 2016 roku, jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Obecnie brygada liczy ponad trzy tysiące żołnierzy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON_GOV_PL

Pozostałe wiadomości