Żołnierze wracający z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są już w Polsce. W środę po południu we Wrocławiu wylądował transportujący ich samolot C-130 Hercules. - Udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba - zwrócił się do wojskowych szef MON Mariusz Błaszczak.
Żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie powitał minister obrony. Do Polski powrócili już wszyscy żołnierze pełniący misję w Afganistanie.
"Udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników"
Błaszczak podziękował wojskowym za służbę. - Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba - mówił.
Jak ocenił, "była to misja stanowiąca olbrzymie wyzwanie". - Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem, przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą - dodał minister.
Szef MON: 43 żołnierzy zginęło, 200 zostało rannych. Minuta ciszy dla poległych
- Można powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe, Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń. Można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju - mówił dalej Błaszczak.
Jak zaznaczył, "należy również podkreślić, że wspieraliście też ludność cywilną poprzez budowę dróg, szkół, szpitali". - To wszystko było zauważone, to wszystko jest pamiętane, doceniane. Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie o nich, o ich rodzinach pamięta - dodał minister obrony.
Po wystąpieniu Mariusza Błaszczaka uczczono pamięć poległych w trakcie misji PKW w Afganistanie minutą ciszy. Następnie odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Polska misja w Afganistanie
Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON - podkreśliło w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej.
W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.
Polska poparła rozpoczętą w 2001 roku przez USA operację Enduring Freedom, a w 2002 roku wydzieliła do niej kontyngent złożony z żołnierzy jednostki specjalnej Grom, saperów i logistyków. Także w 2002 r. Wojsko Polskie wydzieliło pierwszą, 300-osobową grupę do dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa – ISAF.
W 2007 roku Polska zwiększyła swoje zaangażowanie i przejęła odpowiedzialność za dwie afgańskie prowincje. W szczytowym okresie polski kontyngent wojskowy w Afganistanie liczył ponad 2,5 tysiąca żołnierzy. Pod koniec 2014 roku, kiedy kończyła się misja ISAF, koszty polskiej obecności wojskowej w Afganistanie przekroczyły 6 miliardów złotych. Po zakończeniu misji ISAF Polacy włączyli się w kolejną natowską misję - Resolute Support o charakterze doradczo-szkoleniowym. Ostatnia, 13. zmiana PKW liczyła maksymalnie 400 żołnierzy i pracowników.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Narodowej