TVN24 | Polska

Wojsko wyjedzie na drogi 11 województw, m.in. na autostrady A1, A2 i A4. W ramach przygotowań do ćwiczeń

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
tam,
mjz/adso
Źródło:
PAP
Międzynarodowe manewry Saber Strike. "Najlepsza i najwyższa forma szkolenia" (wideo z 2018 roku)
Międzynarodowe manewry Saber Strike. "Najlepsza i najwyższa forma szkolenia" (wideo z 2018 roku)Fakty TVN
wideo 2/8
Fakty TVNMiędzynarodowe manewry Saber Strike. "Najlepsza i najwyższa forma szkolenia"

Od soboty 12 lutego na drogach województw południowo-zachodnich będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wszystko to w związku z przygotowanymi do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022. Później wojskowe kolumny mają pojawić się na drogach 11 województw. Ćwiczenia mają zakończyć się do końca marca.

Od soboty, w związku z przygotowaniami do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), wojskowe kolumny będą poruszały się najpierw drogami województw południowo-zachodniej Polski, a później mają pojawić się na drogach w 11 województwach. Na pojazdy wojskowe będzie można natrafić m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. "Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami" – poinformowało Dowództwo Generalne.

Na drogi wyjeżdżać mają głównie nocą, przegrupowania skoordynowano z władzami lokalnymi

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zapowiedziało, że pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej będą się poruszać nocą, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. "Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją" - zaznaczyło Dowództwo.

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Podczas przegrupowania będą obowiązywać wszystkie aktualne rygory zdrowotne i obostrzenia.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała w swoim komunikacie, że w związku z ćwiczeniami dodatkowo oznakowane zostały obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. "Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych" - dodano.

"Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim" - napisano w komunikacie GDDKiA.

Saber Strike to coroczne wielonarodowe ćwiczenie odbywające się w krajach bałtyckich i w Polsce, organizowane przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Czytaj też: Amerykański sprzęt wojskowy został przeładowany w porcie w Gdyni

Autor:tam, mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości