Polska

"Czas na wdrożenie cyberplanu". Błaszczak tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Polska

[object Object]
Błaszczak tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzenitvn24
wideo 2/20

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą nową strukturą w Wojsku Polskim - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pełnomocnikiem do spraw utworzenia WOC został pułkownik Karol Molenda, który od ponad 12 lat lat zajmował się cyberbezpieczeństwem w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych – gdzie liczba etatów wzrośnie trzykrotnie - zostaną formowane Siły Obrony Cyberprzestrzeni, których zadaniem będzie budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni i które docelowo mają zostać przekształcone w Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

"Bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów"

Koncepcję budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przedstawił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że będzie to nowa struktura w Wojsku Polskim. - Ta struktura będzie stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Żeby ta struktura dobrze funkcjonowała, zawsze kluczowi są ludzie, ci wszyscy, którzy będą tworzyli Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - podkreślił Błaszczak.

Błaszczak wyjaśnił, że powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest realizacją wytycznych NATO. - Jesteśmy solidarni wobec sojuszników (...), a bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów - zapewnił szef MON.

Pułkownik Molenda pełnomocnikiem

Szef MON powołał swojego pełnomocnika do spraw utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Został nim pułkownik Karol Molenda, specjalista od cyberbezpieczeństwa.

- Należy zwiększyć synergię, współdziałanie między różnymi komórkami – powiedział płk Molenda, który od ponad 12 lat służył w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego zajmując się cyberbezpieczeństwem.

Do wyzwań stojących przed Siłami Obrony Cyberprzestrzeni, a później Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni zaliczył budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni, a także zapewnienie bezpieczeństwa na styku wojska z dostawcami, również prywatnymi.

Podkreślił, że "bezpieczeństwo cyberprzestrzeni nie może bazować tylko na kompetencjach jednej jednostki organizacyjnej". Wymaga - jak mówił - współpracy różnych instytucji.

"Wyzwanie globalne"

Wiceminister obrony Tomasz Zdzikot podkreślił, że zagrożenia cybernetyczne "nie mają wymiaru krajowego, są wyzwaniem globalnym". Przywołał amerykańskie dane świadczące o wzroście liczby zagrożeń, w tym incydentów godzących w bezpieczeństwo sieci ośrodków państwowych. - Amerykańskie instytucje szacują, że znaczna ich grupa to ataki inspirowane, wspierane i finansowane przez zorganizowane struktury państwowe - zaznaczył. - Dzisiaj zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowych sieci i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo - stwierdził wiceminister. - Warto podkreślić, że to nie jest rewolucja. To coś, co możemy określić mianem uporządkowanej ewolucji zdolności sił zbrojnych i resortu obrony do działania w cyberprzestrzeni - dodał Zdzikot.

Zgodnie z założeniami NATO

Na szczycie NATO w Walii w 2014 r. sojusznicy zgodzili się, że w razie ataku cybernetycznego może znaleźć zastosowanie art. 5 o wspólnej obronie. W Warszawie w 2016 r. sojusz potwierdził, że cyberprzestrzeń to jedna z domen kolektywnej obrony. W 2018 r. w Brukseli, w ramach reformy struktur dowodzenia, zdecydowano o utworzeniu zespołu szybkiego reagowania na zagrożenia hybrydowe, także w cyberprzestrzeni. Zgodnie z decyzjami MON powstanie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Pierwszy etap konsolidacji zakłada podporządkowanie Inspektoratu Narodowemu Centrum Kryptologii. Pełnomocnik ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni będzie zarazem dyrektorem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Komponent cybernetyczny ma powstać także w Wojskach Obrony Terytorialnej, powołanie pierwszego zespołu jest planowane na ten rok.

Wojskowy Instytut Łączności ma uzyskać status państwowego instytutu badawczego, gdzie będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. MON zapowiada także konsolidację jednostek odpowiedzialnych za wojskową łączność mobilną i podporządkowanie nowo utworzonego Inspektoratu Łączności szefowi Sztabu Generalnego. Utworzenie wojsk cybernetycznych MON zapowiedziano wiosną 2017 r. Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że będą one miały status odrębnego rodzaju sił zbrojnych.

Autor: ads / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości