Prymas Polski apeluje o pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Autor:
aa/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności. Polacy pomagają Ukrainie
Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności. Polacy pomagają UkrainieTVN24
wideo 2/35
TVN24Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności. Polacy pomagają Ukrainie

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zaapelował do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej o modlitwę za Ukrainę oraz o pomoc uchodźcom, którzy uciekają przed wojną. "Myślą, słowem, solidarnością, wieloma drobnymi gestami jesteśmy z tymi, którzy z odwagą i determinacją bronią suwerenności i niepodległości swojego kraju" – zaznaczył hierarcha.

W sobotę na stronie internetowej Prymasa Polski, pojawił się apel, który duchowny skierował do wiernych. "Otwieramy nasze serca i nasze domy dla tych, którzy uciekając przed wojną, szukają u nas bezpieczeństwa i schronienia i to schronienie znajdują. Już dziś dziękuję za każdy gest solidarności i pomocy – za modlitwy, zbiórki rzeczowe, gotowość przyjęcia potrzebujących. Proszę, nie ustawajmy w tej pomocy. Jeśli coś możemy zrobić wobec potęgi zła, to właśnie ofiarować modlitwę i dobro" – napisał abp. Wojeciech Polak. Duchowny ponowił apel do wiernych o podjęcie modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, ale nie tylko. Zaapelował również o niesienie konkretnej pomocy uchodźcom, którzy zostawiają w ojczyźnie dorobek życia, by uchronić się przed wojną.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę 

"Proszę, aby w każdej parafii odprawiano dodatkowe msze święte o pokój oraz odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu udzielam wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować mszę świętą z formularza o pokój. Proszę was, siostry i bracia, abyśmy gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, upraszając powstrzymanie działań wojennych" - wskazał metropolita.

Czytaj również: Papież Franciszek apeluje o pokój i rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

Potrzebne jest wsparcie i pomoc wolontariuszy

Abp Polak poprosił, by każdy, kto może i jest gotowy pomóc, włączył się w wolontariat. Dodał, że Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej na swojej stronie internetowej umieściła specjalny formularz, dzięki któremu chętni mogą zgłosić się do udzielenia uchodźcom wsparcia takiego jak zapewnienie noclegu, transportu, pomocy rzeczowej, psychologicznej i prawnej. "Modlę się za wszystkich, którzy podejmą ten apel i za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy służą sprawie pokoju" – zakończył abp Polak.

Czytaj również: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.

Czytaj również: Kilka dużych banków znosi opłaty za przelewy z Polski na Ukrainę 

Czytaj również: Bezpłatna pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności. Polacy pomagają Ukrainie
Zbiórki pieniędzy, ubrań, żywności. Polacy pomagają UkrainieTVN24

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:aa/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: prymaspolski.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości