Gesty solidarności z Ukrainą. Niebiesko-żółte flagi na masztach i deklaracje pomocy

Źródło:
tvn24.pl/PAP
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagę
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagęTVN24 Wrocław
wideo 2/11
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagęTVN24 Wrocław

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w ramach aktów solidarności, samorządy w całej Polsce zapowiadają symboliczne wsparcie, a także realną pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Ukraina w czwartek nad ranem została zaatakowana po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. W kilku miastach na terenie całego kraju doszło do ataków rakietowych na infrastrukturę wojskową i lotniska. Ukraińskie władze, wojsko i straż graniczna informują, że Rosjanie wdarli się do kraju, przekraczając granice w kilku obwodach, również od strony Białorusi. Strona ukraińska informuje, że w wyniku tego zginęło już kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych. Są też ofiary cywilne. W związku z sytuacją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Polska, podobnie jak inne państwa europejskie, potępiła rosyjską agresję. Władze wielu miast w naszym kraju solidaryzują się z obywatelami Ukrainy. Na różne sposoby.

ZOBACZ >> Rosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzał granicy, ataki na lotniska. Minister obrony Ukrainy: armia odpiera rosyjskie wojska

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Flagi Ukrainy na masztach, hymny z głośników

Jednym z takich miast jest Wrocław (woj. dolnośląskie), który jest jednym z największych skupisk Ukraińców w Polsce. Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta poinformował o specjalnej uroczystości, w trakcie której, przed ratuszem miejskim wciągnięta została flaga Ukrainy. Wybrzmiały również hymny Wrocławia, Polski i Ukrainy, którym przysłuchiwali się m.in. konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar, prezydent Jacek Sutryk, a także miejscy radni.

Na podobny gest zdecydował się burmistrz Darłowa (woj. zachodniopomorskie), który polecił, obok flag Polski i Unii Europejskiej, wywiesić przed urzędem flagi Ukrainy. Równo w południe rozbrzmiały hymny Polski i Ukrainy. Samorządowiec przesłał również swój apel.

"Szanowni Obywatele Ukrainy, zwłaszcza ci mieszkający w Darłowie i na Ziemi Darłowskiej! W dniu agresji Rosji Putina na niepodległą Ukrainę ślę Wam wyrazy swojej solidarności! Wierzę, że wolna Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięska!" - napisał Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Ukraińskie flagi na masztach w DarłowieUM w Darłowie

Czytaj więcej: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Wrocławscy radni solidarnie z Ukrainą

Potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do społeczności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny - głosi przyjęty w czwartek apel Rady Miejskiej Wrocławia. Radni wyrazili solidarność z obywatelami Ukrainy.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, przed przyjęciem apelu o pokój, wrocławscy rajcy minutą ciszy uczcili ofiary wojny w Ukrainie. Za przyjęciem apelu opowiedzieli się wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W dokumencie podkreślono, że atak Rosji na Ukrainę to wydarzenie bezprecedensowe w historii Europy od czasów II wojny światowej.

"Jako mieszkańcy Wrocławia, miasta tak tragicznie doświadczonego przez II wojnę światową, a zarazem domu wielu obywateli Ukrainy, potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do spółczesności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny" - napisano w apelu.

Stolica w niebiesko-żółtych barwach

Również Warszawa solidaryzuje się z sąsiadami ze wschodu. Na ratuszu i wszystkich dzielnicowych urzędach, o ile to możliwe, zawisły dzisiaj obok polskiej, ukraińskie flagi. Na żółto-niebiesko podświetlony zostanie też Pałac Kultury i Nauki.

- Na wszystkich urzędach, które chcą i mogą to zrobić, zawisną ukraińskie flagi. Na stołecznym ratuszu także. W barwach ukraińskich podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Warszawa solidaryzuje się z Ukrainą Urząd miasta

Żółto-niebieska flaga powiewa już na bielańskim ratuszu. "W imię zasady 'myśl globalnie, działaj lokalnie', Bielany będą gotowe do udzielenia pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Odpowiemy na każde wezwanie władz #Warszawa i #Polska. Mamy wspaniałą grupę Pomocne Bielany, dzielnicowy zespół wsparcia, wiele organizacji i mieszkańców o wielkich sercach" - napisał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. "Będziemy gotowi" - dodał.

Radom otwarty na uchodźców

Blisko 1600 miejsc noclegowych dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy zostanie przygotowanych na terenie powiatu radomskiego (Mazowieckie) - poinformował w czwartek starosta radomski Waldemar Trelka.

Rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca przekazał w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, że Powiatowe Służby Zarządzania Kryzysowego na polecenie wojewody mazowieckiego już dwa tygodnie temu oszacowały możliwości przyjmowania ewentualnych uchodźców z terenu Ukrainy.

- Samorząd powiatowy zadeklarował 40 miejsc hotelowych w budynku internatu przy szkole średniej w Pionkach. W razie potrzeby kolejne 20-30 miejsc będzie można przygotować w budynku Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży - wskazał rzecznik.

Dodał, że także samorządy miast i gmin z terenu powiatu radomskiego zadeklarowały miejsca przeznaczone na ewentualne obozowiska dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

- Są to najczęściej place przy szkołach podstawowych, gdzie jest dostęp do wody i energii elektrycznej oraz sanitariaty. Gdyby zaistniała konieczność ich uruchomienia, przygotowaniem namiotów, pomocy humanitarnej, wyżywienia itp. mają zająć się służby wojewody - powiedział Genca.

Koszalin deklaruje pomoc

Uchwałę wyrażającą "solidarność z narodem ukraińskim w związku z dzisiejszą agresją Rosji na Ukrainę" i "stanowczy protest wobec działań destabilizacji pokoju w Europie przez władze Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta Władimira Putina" Rada Miejska w Koszalinie przyjęła w czwartek przez aklamację.

- W pełni potępiamy wrogi i haniebny akt, który dokonała o poranku Federacja Rosyjska, wkraczając zbrojnie na teren Ukrainy. Agresja ze strony Rosji musi spotkać się ze stanowczym sprzeciwem ze strony demokratycznego świata. Na każdego powinny zostać nałożone sankcje gospodarcze oraz polityczne, jak również do momentu wycofania wojsk z terenu Ukrainy, Rosja powinna zostać wykluczona z zasiadania w jakikolwiek organach, które za cel stawiają sobie zapewnienie i utrzymanie pokoju w XXI wieku - odczytywał treść uchwały przewodniczący koszalińskiej RM Jan Kuriata.

W uchwale RM zaznaczyła, że "wolna i niezależna Ukraina jest polską racją stanu, a jednocześnie jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski w demokratycznej Europie".

W treści dokumentu podkreślono, że Polska jako jedna z pierwszych uznała niepodległość Ukrainy, kolejne rządy aktywnie wspierały gospodarcze i demokratyczne przemiany na Ukrainie oraz jej europejskie aspiracje. Zwrócono uwagę, że również koszalińska społeczność wspierała Ukrainę podczas Pomarańczowej Rewolucji i protestów na Majdanie.

"Od wielu lat dostrzegamy w Koszalinie, regionie Pomorza, coraz liczniejszą grupę migrantów ukraińskich, którzy przyjechali do naszego miasta, tworząc naszą koszalińską wspólnotę. Całym sercem jesteśmy z mieszkańcami miasta partnerskiego Koszalina Iwano-Frankiwska, które również dziś zostało zaatakowane. Przesyłamy Wam wyrazy wsparcia. Chcemy Wam powiedzieć, jesteśmy z Wami i udzielimy Wam niezbędnej pomocy - napisano w uchwale.

RM wyraziła w niej "gotowość do pomocy humanitarnej Ukraińcom i Ukrainkom, jakiej miasto Koszalin i społeczność Koszalina może udzielić uchodźcom wojennym". "Ukraina musi być wolna i niepodległa" - podsumowano w ostatnim zdaniu.

Toruń łączy się z partnerskim Łuckiem

Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami - napisali prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski do mera Łucka na Ukrainie. "Niech Bóg chroni wolną Ukrainę" - dodali.

W liście do mera Łucka Ihora Poliszczuka władze Torunia napisały, że z ogromnym bólem przyjęły eskalację zdarzeń na Ukrainie i zagrożenie skierowane przeciwko bezpieczeństwu i życiu Ukrainek i Ukraińców.

"Myślimy z przejęciem o spokoju i stabilności Waszego życia rodzinnego, miejskiego czy narodowego. Z niedowierzaniem patrzymy na obrazy atakowanych obiektów ukraińskich i mieszkańców opuszczających swoje domy. Z największym niepokojem i braterską solidarnością myślimy oczywiście o mieszkankach i mieszkańcach naszego ukraińskiego miasta partnerskiego ­- Łucka" - napisali Zaleski i Czyżniewski.

Dodali, że mają nadzieję, "że nikomu z Was nic złego się nie stało i nigdy nie stanie"

"Pragniemy pokoju dla Was, dla Waszego miasta i dla Waszej Ojczyzny, bo w Polsce dotkniętej dramatami dwóch wojen światowych niezmiennie obowiązuje proste i przejmujące zawołanie: 'Nigdy więcej wojny!'. Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami. Przyjaźń łącząca nasze miasta skłania nas też do przekazania Wam zarówno gestów braterstwa, jak i deklaracji o gotowości do okazania Wam niezbędnej pomocy - w zakresie, jaki w ogóle będzie możliwy w sytuacji gwałtownie zmieniającej się operacji wojskowej" - czytamy w liście.

W cały kraju planowane są wieczorne wiece poparcia dla Ukrainy.

Prezydent Gorzowa do Ukraińców: tu możecie czuć się bezpieczni

"Ta noc odmieniła na zawsze losy świata. Doszło do ataku na wolną, niepodległą Ukrainę, naszego sąsiada. Każdy naród ma prawo do samostanowienia, określania swojego funkcjonowania i rozwoju. Tego prawa nikt nie może odbierać, a tym bardziej narzucać żadnemu narodowi siłą swojej woli - napisał prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Oświadczenie prezydenta Gorzowa zostało zamieszczone w czwartek na oficjalnej stronie internetowej miasta.

"Pragnę wyrazić poparcie dla narodu ukraińskiego w jego walce o utrzymanie niepodległości. Zapewniam, że podejmujemy wszelkie działania wyznaczone nam przez przedstawicieli rządu tak, aby sprostać zarówno spodziewanej fali emigracji, jak i przede wszystkim utrzymać normalność funkcjonowania naszego miasta" - napisał Wójcicki.

Dodał, że apeluje o zachowanie spokoju, przypominając, że Polska jako członek NATO jest należycie chroniona.

"Nasze miasto gości wielu obywateli Ukrainy, pracowitych, serdecznych ludzi, dla których Gorzów stał się drugim domem. Zapewniam Was Szanowni Państwo, że jesteśmy myślami z Waszymi bliskimi na Ukrainie. A w Gorzowie możecie się czuć bezpieczni" - zaznaczył prezydent Gorzowa Wlkp.

Na znak solidarności z narodem Ukrainy w tym trudnym dla niego czasie na jednym z trzech masztów znajdujących się na Starym Rynku w centrum Gorzowa znalazła się flaga tego państwa, obok flagi Polski i Gorzowa Wlkp.

Jak poinformował gorzowski magistrat, w mieście wytypowano sześć obiektów, w których mogliby zostać zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy. Łącznie jest w nich 451 miejsc.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:ib/gp

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM w Darłowie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl