We wtorek Robertowi Gawłowi, byłemu senatorowi Prawa i Sprawiedliwości, wręczono nominację na stanowisko kuratora wielkopolskiej oświaty. Nie minęło kilka godzin, a opozycja i wielkopolscy uczniowie już chcą jego odwołania, bo nowy kurator zasłynął w przeszłości między innymi z kontrowersyjnej wypowiedzi na temat środowiska LGBT. Robert Gaweł zdania nie zmienia, nie słyszał też o formach dyskryminacji w szkołach, co może dziwić, bo raport Kampanii Przeciw Homofobii wyraźnie pokazuje, jaka jest szkolna rzeczywistość. Materiał magazynu "Polska i Świat".
- Wydaje mi się, że o tej oświacie dużo wiem – mówi Robert Gaweł. Teraz tę wiedzę będzie mógł wykorzystać w praktyce - właśnie został nowym wielkopolskim kuratorem oświaty. – Bardzo duży teren. Dla mnie najważniejszym priorytetem jest podniesienie jakości kształcenia – podkreśla.
Robert Gaweł to nauczyciel historii i były senator, który startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Podczas posiedzeń Senatu nieraz odnosił się do historii, ale do historii przejdą inne słowa. Te wypowiedziane podczas jednego z ubiegłorocznych spotkań wyborczych.
Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów.
"Nie słyszałem o jakichkolwiek formach dyskryminacji"
- To była kampania wyborcza, to było ponad rok temu i to są zazwyczaj emocje przy kampanii. Myślę, że człowiek nie powinien pewnych słów wypowiadać, chociaż mojego zdania o LGBT absolutnie nie zmieniam - mówi teraz Robert Gaweł.
Między innymi dlatego lokalni opozycyjni politycy Gawłowi na stanowisku kuratora się sprzeciwiają. - Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje deformę polskiej edukacji, upartyjnia nawet szkoły. Obawiamy się, że będzie to nagonka na osoby LGBT w szkołach – uważa radny Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Ignaszewski.
Robert Gaweł przekonuje, że "wszystkie szkoły w Polsce, a tym bardziej w Wielkopolsce, są szkołami otwartymi na każdego człowieka". - I o tym musimy pamiętać. Ja nie słyszałem o jakichkolwiek formach dyskryminacji. Jeśli gdzieś, to są to znikome bardzo rzeczy. Społeczeństwo polskie, uważam, jest tolerancyjne – dodaje nowy wielkopolski kurator oświaty.
Według badań Kampanii Przeciw Homofobii 70 procent młodzieży LGBT doświadcza przemocy, 30 procent przypadków przemocy fizycznej ma miejsce w szkole. – 70 procent młodzieży LGBT+ miewa myśli samobójcze. Już to powinno być czerwoną lampką i być problemem do rozwiązania dla nowego kuratora – twierdzi Mateusz Sulwiński ze stowarzyszenia Grupa Stonewall.
Kontrowersyjni kuratorzy
Młodzi poznańscy aktywiści piszą do ministra edukacji narodowej i zbierają podpisy pod petycją o odwołanie Roberta Gawła. Obawiają się, że "w Wielkopolsce będą mieli nową Barbarę Nowak". Małopolska kurator oświaty słynie z wypowiedzi anty-LGBT. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował, czym LGBT jest naprawdę? Czy wspomniał, że to propagowanie między innymi pedofilii?" – pytała na Twitterze Barbara Nowak, gdy prezydent Warszawy podpisał kartę LGBT+.
Kurator walczy też z edukacją seksualną, o wytycznych WHO mówiąc, że "każdy, kto zna ten dokument, wie dobrze, że to jest propedofilski dokument". Wbrew protestom wielu rodziców wciąż jest na stanowisku.
"Rozdzielam osoby homoseksualne od samego ruchu"
Robert Gaweł zapewnia, że podobną drogą nie pójdzie. - Ja jednak rozdzielam osoby homoseksualne, osoby o różnej orientacji seksualnej od samego ruchu, który nie zawsze sprzyja tym wnioskom, czy właściwie przede wszystkim postulatom tych osób – przekonuje. Mateusz Sulwiński uważa, że "to jest absurd". – Oczywiście, że to jest coś połączonego – ocenia.
- Byle tylko pan kurator również oddzielił wykonywanie swoich zadań merytorycznych od polityki – ma nadzieję Wojciech Miśko z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska. Robert Gaweł zapowiada realizację polityki rządu, nadzorować będzie blisko 1300 szkół.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24