Para prezydencka złożyła prawosławnym i wiernym innych obrządków wschodnich życzenia z okazji rozpoczętych w niedzielę Świąt Wielkanocnych. - Niech te wyjątkowe dni przyniosą państwu jak najwięcej wytchnienia, pokoju, nowej nadziei i duchowego odrodzenia - mówi Andrzej Duda na nagraniu, opublikowanym przez kancelarię prezydenta.
W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 24 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas termin jest jednakowy. Zwykle prawosławni i inne Kościoły wschodnie świętują Wielkanoc po Kościele zachodnim, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Życzenia od pary prezydenckiej
- Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego prosimy przyjąć serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia. Niech te wyjątkowe dni przyniosą państwu jak najwięcej wytchnienia, pokoju, nowej nadziei i duchowego odrodzenia - powiedział Andrzej Duda, zwracając się do wiernych z obrządków wschodnich.
Do życzeń dołączyła pierwsza dama. - Ufamy, że piękne obrzędy cerkiewne oraz pielęgnowane od pokoleń wielkanocne zwyczaje umocnią jedność państwa wspólnot rodzinnych i parafialnych. Niech po zakończeniu Wielkiego Postu znów nastanie czas świętowania w gronie krewnych, przyjaciół i sąsiadów - mówiła Agata Kornhauser-Duda.
Prezydent zwrócił uwagę, że "podniosłą atmosferę tych świąt zakłócają dramatyczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy". - Wielu z państwa gości pod swoim dachem uchodźców z walczącej o wolność Ukrainy - zauważył. Pierwsza dama podziękowała za okazane im serce. - Ta solidarna pomoc i życzliwość stanowią ogromnie ważne świadectwo wiary i człowieczeństwa - oświadczyła.
Prawosławni i grekokatolicy w Polsce
Dokładna liczba prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma.
Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Jest jednym z katolickich Kościołów wschodnich, uznających władzę i autorytet papieża. Obecnie zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Są oni rozproszeni po całym kraju. Należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) olsztyńsko-gdańska i eparchia wrocławsko-koszalińska. Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Kancelaria prezydenta