Polska

Większość badanych nie wierzy w zamach w Smoleńsku. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN

Polska

Aktualizacja:
Sondaż - czy 10 kwietnia doszło do zamachu?
Fakty TVNSondaż zrealizowano dla "Faktów" TVN

Ponad połowa ankietowanych nie wierzy w tezę, że 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu. Przeciwnego zdania jest 25 proc. przepytanych osób - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN zapytały Polaków, czyich zdaniem katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu. Respondenci odpowiadali na to pytanie tuż po tym jak Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że nie znaleziono śladów po wybuchu na pokładzie samolotu Tu-154 M.

37 proc. ankietowanych zdecydowanie nie wierzy w teorię o zamachu. 24 proc. uważa, że raczej nie niego nie doszło.

Co 10. Polak wierzy w zamach

Zdaniem 10 proc. ankietowanych cztery lata temu w Smoleńsku zdecydowanie doszło do zamachu, a 15 proc. uważa, że katastrofa raczej była wynikiem zamachu. 14 proc. badanych odpowiedziało na pytanie: "Nie wiem".

 Kamil Durczok o najnowszym sondażu ws. katastrofy smoleńskiej
Kamil Durczok o najnowszym sondażu ws. katastrofy smoleńskiejtvn24

Prokuratura a zespół Macierewicza

Choć ankietowani w większości deklarują, że nie wierzą w zamach w Smoleńsku, to ustalenia prokuratury, która wykluczyła wybuch na pokładzie prezydenckiego samolotu, nie przekonują 53 proc. przepytanych osób. Wnioski prokuratury przekonują z kolei 36 proc. badanych, a 11 proc. nie ma w tej sprawie jasno określonego stanowiska.

Równolegle ze śledztwem prokuratury, od grudnia 2011 roku swoje prace dotyczące katastrofy smoleńskiej prowadzi zespół parlamentarny. Przewodniczy mu Antoni Macierewicz, który utrzymuje, że na pokładzie tupolewa doszło do wybuchu, a wnioski prokuratury określa "spektakularną kompromitacją". Teorie, prezentowane przez Macierewicza i jego zespół, nie przekonują większości (74 proc.) Polaków. Z kolei 16 proc. wierzy jego ustaleniom, a 10 proc. nie ma na ten temat zdania.

Polacy pytani byli także o propozycję liderów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą przyjęcia specjalnej ustawy i rozpoczęcia od początku śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. 68 proc. przepytanych Polaków nie zgadza się na te propozycje. Przeciwnego zdania jest 26 proc., a 6 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA 8 kwietnia 2014 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 dorosłych Polaków.

09.04.2014 | Polacy nie wierzą w zamach w Smoleńsku i Antoniemu Macierewiczowi
09.04.2014 | Polacy nie wierzą w zamach w Smoleńsku i Antoniemu MacierewiczowiFakty TVN

Autor: db/kka/kwoj / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości