Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans we wtorek przed południem wylądował w Warszawie. Około godziny 14 ma spotkać się z premier Beatą Szydło w KPRM - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rzecznik Komisji Europejskiej dodał, że Timmermans spotka się także z prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim.
Komisja Europejska poinformowała we wtorek również o tym, że najprawdopodobniej w środę nie dojdzie do przyjęcia opinii na temat praworządności w Polsce. Timmermans zda wówczas tylko komisarzom relację ze swojej wizyty w Warszawie.
Początkowo zapowiadano, że wspomniany dokument zostanie przyjęty w miniony poniedziałek, tak się jednak nie stało.
Wizyta Timmermansa
Cel wtorkowej wizyty wiceszefa KE w Warszawie to rozmowy o możliwościach rozwiązania kryzysu wokół TK.
"Dziś rano jadę do Polski. Po południu spotykam się z premier" - poinformował Timmermans we wtorek rano na Twitterze, potwierdzając nieoficjalne doniesienia z poniedziałkowego wieczoru.
Travelling to Poland this morning. Meeting with the Prime Minister this afternoon.
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) 24 maja 2016
Bez oceny
Jeszcze wczoraj pojawiły się informacje, że możliwa jest wizyta Timmermansa w Polsce.
- Wszystkie strony są na to przygotowane, ale żadna nie chce tego oficjalnie potwierdzić - mówił w "Faktach z Zagranicy" korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski o potencjalnej wizycie wiceszefa KE w Polsce.
Także wczoraj Komisja Europejska miała przedstawić swoją ocenę na temat Polski w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. Jak powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas, "cały czas trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami". - Mamy nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie - podkreślił.
Rozmowy, jak powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, prowadzone były na poziomie eksperckim i tzw. roboczym, bez udziału ministrów.
Ujawnił, że był w nie zaangażowany wiceszef MSZ Konrad Szymański. Waszczykowski przyznał, że nie chce dociekać, jakie są przyczyny odłożenia wydania opinii przez Komisję. - Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą - powiedział.
- Nas interesuje dialog, perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca. Jeśli ten dialog się toczy, to jesteśmy zadowoleni - podkreślił.
Autor: mw/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ec.europa.eu