Współpraca gospodarcza, infrastrukturalna, naukowa i kulturalna, ale też sytuacja międzynarodowa były przedmiotem rozmów w Warszawie wiceministra Macieja Langa z chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Wang Chao - poinformował w sobotę resort.
Chińskiego gościa przyjął też szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
- Warszawa niezmiennie uważa Pekin za bardzo ważnego partnera - podkreślił, cytowany w komunikacie, szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, Polska priorytetowo traktuje "bilateralny wymiar współpracy w ramach mechanizmów wszechstronnego partnerstwa strategicznego z Chinami".
Wiceminista SZ Wang Chao, przyjął także min. #Czaputowicz.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 2 marca 2019
Ministrowie podsumowali obecney stan relacji politycznych #Polska - #Chiny. pic.twitter.com/fp5sB3HzHP
Wang Chao w Warszawie
Spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Chin odbyło się w ramach VI rundy Dialogu Strategicznego Polska-ChRL. "Rozmowy dotyczyły kwestii dwustronnych oraz zaangażowania Warszawy i Pekinu w wielostronne mechanizmy współpracy. Poświęcone były także współpracy gospodarczej, w tym w sektorze rolnictwa, współpracy infrastrukturalnej, naukowej i kulturalnej" - wyjaśnił resort. - Z zadowoleniem obserwujemy owocny rozwój relacji kulturalnych z Chinami w ostatnich latach. Skala i poziom merytoryczny programu współpracy kulturalnej wskazują na duże, obustronne zainteresowanie wymianą wartości kulturalnych i artystycznych - zaznaczył cytowany w komunikacie Lang. Rozmowy wiceministrów dotyczyły także obecnej sytuacji międzynarodowej między innymi problemu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, relacji chińsko-amerykańskich, sytuacji w Afganistanie, na Ukrainie, a także polityki Rosji w regionie i relacji UE-ChRL.
Współpraca polsko-chińska
Wiceminister Lang podkreślił, że Polska uważa Chiny za bardzo ważnego partnera i przypomniał o wieloletnim kapitale przyjaznych relacji, wzmocnionym partnerstwem strategicznym zawartym w 2011 roku. Wiceministrowie wyrazili wolę dalszego pogłębiania wzajemnie korzystnej współpracy polsko-chińskiej.
Dialog Strategiczny stanowi jeden z mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowy na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych odbywają się na przemian w obu państwach – poprzednia runda miała miejsce w Pekinie we wrześniu 2017 roku. W tym roku przypada 70. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową.
Autor: mb//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @MSZ_RP