Weto i co dalej? Możliwe scenariusze

[object Object]
Sejm może odrzucić sprzeciw prezydenta większością 3/5 głosów. Klub PiS, który popierał zawetowane ustawy, nie ma takiej większości tvn24
wideo 2/28

Prezydenckie weto może odrzucić Sejm większością trzech piątych (60 procent) głosów, a jeżeli go nie odrzuci, ustawy przestają istnieć. Po ogłoszeniu w poniedziałek przez Andrzeja Dudę decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw pojawiają się pytania o "ciąg dalszy". Czy PiS-owi uda się zgromadzić większość niezbędną do odrzucenia weta? I czy w ogóle podejmie tę próbę, tym bardziej że prezydent zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw?

Po tym, jak prezydent zgłosi weto - formalnie, na piśmie i z uzasadnieniem - ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym wrócą do Sejmu.

Proces ogłaszania sprzeciwu prezydenta i postępowania z nim przez Sejm reguluje art. 122 Konstytucji RP.

Decydujące trzy piąte

Ustęp 5. tego artykułu mówi, że prezydent "może z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia".

Co powinno następnie dziać się w Sejmie, czytamy w kolejnych zdaniach tegoż ustępu. "Po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W razie ponownego uchwalenia ustawy przez Sejm Prezydentowi Rzeczypospolitej nie przysługuje prawo wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego".

Trzy piąte przy pełnej frekwencji w Sejmie, czyli gdyby głosowało 460 posłów, oznacza 276 głosów. PiS ma 234 posłów.

Minimalna frekwencja wymagana, aby decyzje Sejmu były ważne, wynosi 231 posłów. Wtedy ta kwalifikowana większość wynosi 139 głosów.

Rozkład sił w Sejmie

Z arytmetyki sejmowej oraz pierwszych deklaracji parlamentarzystów opozycji wynika, że zgromadzenie kwalifikowanej większości wokół ustaw zakwestionowanych przez prezydenta byłoby praktycznie niemożliwe. Otwarcie sprzeciwiają się im kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL oraz koło Unii Europejskich Demokratów.

Nie bardzo można też liczyć na to, że za ponownym przyjęciem zawetowanych aktów prawnych opowiedzieliby się posłowie Kukiz'15. Już bowiem w kilka chwil po tym, jak Andrzej Duda zgłosił weto do dwóch ustaw, zadowolenie z tego faktu wyrazili na konferencji prasowej posłowie reprezentujący ten klub - wicemarszałek Stanisław Tyszka i poseł Tomasz Rzymkowski, a w mediach społecznościowych - sam Paweł Kukiz.

- Reagując na zapotrzebowanie obywateli, musimy jak najszybciej przedstawić koncepcję rzeczywistej reformy - mówił Tyszka, uprzednio zarzucając PiS, że w kwestii naprawy wymiaru sprawiedliwości zmarnowało dwa lata. Dzień, w którym prezydent zawetował dwie ustawy, Tyszka nazwał bardzo dobrym dniem dla Polski.

Przy krytycznym stosunku do poczynań PiS w zasadzie wszystkich pozostałych ugrupowań parlamentarnych, większość rządząca ma więc nikłe szanse na sformowanie kwalifikowanej większości.

Bez Kukiz '15 ani rusz, a Kukiz popiera prezydenta

Bez głosów posłów klubu Kukiz '15 (a przypomnijmy wicemarszałek z ramienia Kukiz 15, wyraził satysfakcję z decyzji prezydenta) Prawu i Sprawiedliwości brakuje około trzydziestu głosów, by odrzucić weto prezydenta.

Nawet gdyby partii Jarosława Kaczyńskiego udało się przekonać troje Republikanów Anny Siarkowskiej, troje Wolnych i Solidarnych Kornela Morawieckiego i wszystkich sześcioro niezrzeszonych posłów (do grupy tej dołączyła niedawno Andżelika Możdżanowska, która opuściła PSL), to i tak w starciu z prezydenckim wetem jest to 246 głosów - o trzydzieści za mało, żeby je odrzucić.

Siła głosów klubów, kół i posłów niezrzeszonych jest obecnie następująca:

Prawo i Sprawiedliwość - 234

Platforma Obywatelska - 136

Kukiz '15 - 32

Nowoczesna - 27

Polskie Stronnictwo Ludowe - 15

Unia Europejskich Demokratów - 4

Republikanie - 3

Wolni i Solidarni - 3

Niezrzeszeni - 6

Dla przeciwników PiS-owskich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa kluczowa jest frekwencja. W czasie głosowań nad prezydenckim wetem każda nieobecność posłów opozycji będzie wzmacniać siłę głosów zwolenników ustaw zakwestionowanych przez prezydenta.

Zapewne dlatego już w kilka chwil po ogłoszeniu weta prezydenta lider Nowoczesnej Ryszard Petru wezwał opozycję do pełnej mobilizacji.

Sejm ma obowiązek, ale nie ma terminu

Czy próba odrzucenia weta zostanie w ogóle podjęta? To pytanie pozostaje otwarte. Nie wie tego obecnie samo Prawo i Sprawiedliwość.

- Bez komentarza - uciął sprawę pytany przez dziennikarzy prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaś wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział tylko:

- Będziemy zastanawiali się, co zrobić.

Pozostali wiceprezesi i inni wpływowi członkowie partii rządzącej, wchodzący na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, również komentowali decyzję prezydenta krótkimi, enigmatycznymi słowami. Mariusz Kamiński przyznał, że jest zaskoczony, a Mateusz Morawiecki, że jest rozczarowany.

Niezależnie od tego, czy Sejm spróbuje je odrzucić, czy pozostawi bez dalszego biegu, zawetowane przez prezydenta ustawy najprawdopodobniej i tak nie wejdą do obiegu prawnego. Dla posłów Prawa i Sprawiedliwości formalne zmierzenie się z prezydenckim wetem będzie de facto pójściem na z góry przegrane głosowanie, co w tej kadencji ugrupowaniu rządzącemu jeszcze się nie przydarzyło.

Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego dr Ryszard Piotrowski powiedział nam, że Sejm ma wprawdzie obowiązek ustosunkować się do prezydenckiego weta, ale nie ma konkretnego terminu, w którym powinien to zrobić.

- Obowiązek, jaki ciąży na Sejmie wywodzę z zapisu art. 122 ust. 5 konstytucji. Tam jest napisane: "po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm". Z kształtu tego zapisu wyraźnie wynika, że Sejm nie może nie zająć się prezydenckim wetem. Jednak Konstytucja, jak i inne przepisy, nie określają terminu, w jakim Sejm powinien rozpatrzyć sprzeciw prezydenta. Jeżeli do końca kadencji Sejm nie zajmie się nim, to proces legislacyjny ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym ulegnie dyskontynuacji.

Jak Sejm powinien postąpić z wetem

Procedurę postępowania z wetem prezydenta szczegółowo reguluje Regulamin Sejmu. W myśl jego przepisów, zakwestionowane przez prezydenta ustawy marszałek powinien skierować do tych samych komisji, które rozpatrywały je przed uchwaleniem przez Sejm. W obu przypadkach jest to Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Komisja powinna rozpatrzyć wniosek prezydenta i przedłożyć Sejmowi sprawozdanie. W sprawozdaniu tym komisja musi przedstawić albo wniosek o ponowne uchwalenie ustawy w brzmieniu dotychczasowym, albo wniosek przeciwny.

Następnie na plenarnym posiedzeniu Sejmu przedstawiciel prezydenta, w jego imieniu, przedstawia motywację wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm. Po wystąpieniu przedstawiciela prezydenta poseł sprawozdawca przedstawia stanowisko komisji.

O ponownym uchwaleniu przez Sejm ustawy w brzmieniu dotychczasowym, większością 3/5 głosów marszałek Sejmu powiadamia niezwłocznie prezydenta. Jeżeli zaś Sejm ponownie nie uchwali ustawy w brzmieniu dotychczasowym, postępowanie ustawodawcze ulega zamknięciu.

Gdyby weto udało się odrzucić

Po zgłoszeniu weta przez prezydenta jedynym organem, który może się nim zająć, jest Sejm. Konstytucja nie przewiduje tu żadnych ruchów dla Senatu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdyby Sejmowi udało się odrzucić prezydenckie weto, to prezydent taką ustawę musi podpisać. Nie może zgłosić ponownego weta np. z innym uzasadnieniem. Nie może też takiej ustawy skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Co zrobi prezydent

Prezydent Andrzej Duda dał do zrozumienia, że liczy, iż PiS-owskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa w ogóle nie wejdą w życie. Zapowiedział bowiem przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych.

- Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej - zapewnił. - Tak aby polski wymiar sprawiedliwości i życie w tym zakresie w Polsce było naprawiane, żeby Polska była lepsza, bardziej przyjazna dla swoich obywateli, a jednocześnie mogła się stawać coraz silniejszym państwem, ale sprawiedliwym, bezpiecznym i takim, w którym ludzie się będą dobrze czuli. To moja odpowiedzialność jako prezydenta.

Projekty ustaw - zgodnie z procedurą legislacyjną - składa się w formie pisemnej na ręce marszałka Sejmu. Marszałek zarządza ich drukowanie i doręczenie posłom. Prezydent wyznacza jednego ze swoich urzędników do reprezentowania projektu ustawy w Sejmie, zwanego w terminologii parlamentarnej przedstawicielem wnioskodawcy.

Kto i kiedy napisze prezydencki projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa również nie zostało oficjalnie ogłoszone. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, po wyjściu ze spotkania z prezydentem, potwierdziła, że z rozmowy z Andrzejem Dudą nie dowiedziała się, jak będą przebiegać prace nad prezydenckimi projektami.

Autor: jp/sk/jb / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl