TVN24 | Polska

Wariant Delta koronawirusa zagraża dzieciom i kobietom w ciąży

TVN24 | Polska

Źródło:
TVN24
Wariant Delta groźny dla dzieci
TVN24Wariant Delta groźny dla dzieci

W szpitalu w Krakowie leży niemowlę i jest ciężko chore na COVID-19. Jego rodzina nie była zaszczepiona. Dominujący od kilku miesięcy wariant Delta jest bardziej niebezpieczny dla dzieci niż poprzednie. Sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie. Dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że istnieją jednoznaczne badania, które wskazują na to, że szczepienie nie zaszkodzi kobiecie w ciąży. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Chłopiec jest na świecie dopiero od kilku tygodni, ale od dwóch lekarze z krakowskiego szpitala walczą o jego życie i zdrowie - ciężko przechodzi COVID-19. - Wymagał intensywnej tlenoterapii o wysokim przepływie tlenu. Wymagał leków. Musieliśmy też stosować leki, z którymi mamy małe doświadczenie, ponieważ działaliśmy w bezpośrednim zagrożeniu życia dziecka – przyznaje ordynator Lidia Stopyra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rodzice niemowlaka nie zdecydowali się na rozmowę. Wszyscy w domu byli niezaszczepieni. - Może zdarzyć się przypadek ciężkiego covidu czy śmiertelny przypadek covidu wśród dzieci zaatakowanych wariantem Delta – zwraca uwagę ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Wariant Delta zagraża dzieciom. Na powikłania narażone są kobiety w ciąży

Dominujący od kilku miesięcy wariant Delta jest bardziej niebezpieczny dla dzieci niż poprzednie. W krakowskim szpitalu imienia Żeromskiego wszystkie miejsca dla dzieci są zajęte. - Dużą część tych dzieci stanowią niemowlęta nawet kilkutygodniowe. Wszystkie mają zapalenia płuc – podkreśla Lidia Stopyra.

Wariant Delta koronawirusa zagraża noworodkomTVN24

Ale nie tylko, bo COVID-19 atakuje też inne narządy. - To jest choroba, która bardzo mocno uszkadza krzepnięcie krwi. Jeżeli mamy do czynienia z noworodkiem czy niemowlęciem, które ma predyspozycje do tego rodzaju zaburzeń, to możemy niestety wygenerować poważne powikłania – ostrzega dr Paweł Grzesiowski.

Na powikłania narażone są także same ciężarne. Ciężki przebieg COVID-19 zwiększa ryzyko poronienia i o 70 procent zwiększa ryzyko śmierci takiej kobiety - pisze amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, które apeluje do kobiet w ciąży o szczepienie się.

Szczepienia

Grzesiowski podkreśla, że istnieją jednoznaczne badania, które wskazują, że szczepienie nie zaszkodzi kobiecie w ciąży. - Mamy już ponad 150 tysięcy kobiet w ciąży, których losy zostały prześledzone. Ciąże zostały zakończone i nie ma najmniejszych objawów niepożądanych związanych ze szczepieniem – dodaje.

Przed szczepieniem warto skonsultować się z lekarzem. Pediatra Anna Skiba, która od kilku miesięcy jest mamą, zaszczepiła się w trzecim trymestrze ciąży. - Dzięki temu czułam się dużo bezpieczniej w czasie ciąży. Urodziłam też zdrowego synka z przeciwciałami przeciwko Sars-CoV-2. Miałam też to poczucie, że w pierwszych miesiącach życia on też w pewien sposób jest chroniony – podkreśla.

Przeciwciała przechodzą z matki na dziecko w trakcie ciąży, ale też po porodzie. Nie ma jeszcze jednoznacznych wyników badań, jak długo wytworzone u matki przeciwciała chronią małe dzieci, ale wiadomo, że chronią. Przed chorobą i intensywnym leczeniem, które chociaż ratuje życie jest dla małego dziecka obciążeniem.

- Dla małego dziecka wszystkie leki tak naprawdę mają działania uboczne. Musimy liczyć się z toksycznością. Musimy monitorować funkcję nerek, wątroby, szpiku, serca, płuc – wylicza Lidia Stopyra. - Do tego konieczne są liczne pobrania badań. Czasami kilka razy dziennie musimy takie dziecko ukłuć. Takie dzieci cierpią – dodaje. Tego każda matka może uniknąć. Szczepiąc się.

Sylwia Piestrzyńska

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości