Wanda Półtawska nie żyje. Lekarka, specjalistka z zakresu psychiatrii i wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II w listopadzie skończyłaby 102 lata.
Informację o śmierci Wandy Półtawskiej potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Półtawska zmarła w Krakowie w nocy z wtorku na środę. 2 listopada obchodziłaby 102. urodziny.
Wanda Półtawska nie żyje
Wanda Półtawska (z domu Wojtasik) urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Była lekarką i wieloletnią przyjaciółką Karola Wojtyły, a gdy został papieżem także jego współpracowniczką. Za swoją działalność wyróżniona była m.in. Orderem Orła Białego w 2016 roku za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej". Otrzymała też honorowe obywatelstwo miasta Krakowa.
W czasie II wojny światowej Półtawska była harcerką Szarych Szeregów zaangażowaną w działalność konspiracyjną - była łączniczką, a także rozwoziła pocztę oraz broń i pieniądze. W 1941 roku została za to aresztowana przez gestapo i trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck. Jako więźniarka poddawana była tam eksperymentom pseudomedycznym. Na krótko przed końcem wojny została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945 roku.
Przyjaciółka Jana Pawła II
Po wojnie Półtawska studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskała tytuł doktora psychiatrii. Pracowała na Akademii Medycznej w Krakowie oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym, przy którym w 1967 roku utworzyła Instytut Teologii Rodziny. Prywatnie żona filozofa Andrzeja Półtawskiego, z którym miała cztery córki.
Wanda Półtawska angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Karola Wojtyłę poznała w latach 50. w czasie spowiedzi. Z przyszłym papieżem i swoim mężem chodziła razem po górach, przez kilkadziesiąt lat prowadziła także z Karolem Wojtyłą korespondencję. W 1962 roku wykryto u niej złośliwy nowotwór. Wojtyła napisał wówczas do włoskiego zakonnika, kapucyna ojca Pio, list z prośbą o modlitwę za nią. Miesiąc później, w kolejnym liście, napisał, że Półtawska "nagle wyzdrowiała".
Gdy Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku, Wanda Półtawska zaczęła pełnić rolę jego współpracowniczki. Stopniowo zwiększała się jej rola w Kościele krakowskim i w Watykanie. Po zamachu na papieża z 1981 roku była jedną z niewielu osób, które dopuszczono do rannego Jana Pawła II.
Źródło: PAP, tvn24.pl