Polska

Walka klas na maturze

Polska


Czym jest polityka? Kto pierwszy użył pojęcia "walka klas"? - to przykładowe pytania z zeszłorocznej matury z Wiedzy O Społeczeństwie. Widocznie okazały się łatwe bo w tym roku na taki egzamin zdecydowało się blisko 20 tys. uczniów więcej niż w zeszłym. Po języku polskim i obcym przyszła kolej na WOS.

WOS jest od lat - obok geografii - najchętniej wybieranym przedmiotem na maturze. W środę do pisemnego egzaminu z tego przedmiotu przystąpi 143,5 tys. maturzystów - zdawania egzaminu z tego właśnie przedmiotu zadeklarował co trzeci abiturient.

WOS można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 63 proc. zdających egzamin z tego przedmiotu wybrało poziom podstawowy; 37 proc. - poziom rozszerzony. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy). Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.

ZOBACZ PYTANIA I ODPOWIEDZI Z POLSKIEGO

ZOBACZ PYTANIA I ODPOWIEDZI Z ANGIELSKIEGO

Na razie bez zakłóceń

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 31 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie informowała na razie o żadnych incydentach w czasie matur: - Nie mieliśmy żadnych meldunków o zdarzeniach, które zakłóciłyby lub uniemożliwiły uczniom spokojne pisanie egzaminu – mówił po egzaminach z języka polskiego dyrektor CKE Marek Legutko. Przypomniał, że szkoły mają obowiązek zgłaszania wszystkich problemów i ewentualnych incydentów.

Źródło: PAP, tvn24.pl, lublin.com.pl

Pozostałe wiadomości