"Kierunek jest słuszny, ale...". Eksperci o pomyśle MON na używane F-16

Polskie F-16 wystartują dziś z Łasku
Polskie F-16 wystartują dziś z Łasku
TVN24 Łódź
Polska potrzebuje więcej samolotówTVN24 Łódź

Polskie lotnictwo wojskowe, choć otrzymało w ostatniej dekadzie 48 stosunkowo nowoczesnych myśliwców F-16, nadal jest w znacznej części latającym muzeum. Z tego powodu ujawnione analizy MON nad zakupem choćby trochę nowszych - ale używanych - maszyn F-16 mają sens. Jednak jak zaznaczają eksperci, jest bardzo dużo "ale", które czynią takie pomysły trudnymi do realizacji.

O prowadzonych w MON analizach napisał najpierw "Dziennik Gazeta Prawna". Potwierdził to wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiadający w ministerstwie za zakupy uzbrojenia. - Rozważamy różne możliwości, które byłyby korzystne, czy to samolotów F-16 używanych, czy nowych, czy jakichś innych rozwiązań. To jest dzisiaj przedmiotem bardzo pogłębionych analiz i w niedługim czasie może nie tyle będzie można powiedzieć, co zdecydujemy - zapowiedział wiceminister w wywiadzie dla PAP.

Coś trzeba kupić

Jak wynika z ujawnionych informacji, najpoważniejszą rozważaną możliwością jest zakup w USA używanych myśliwców F-16 i ich modernizacja. Jak mówi Kownacki, optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia MON byłoby nabycie od 50 do 100 samolotów. "DGP" pisze konkretnie o 96 maszynach. Problem w tym, co przyznaje sam wiceminister, że mogłoby to być z wielu względów nieekonomiczne. - Ale to musi być poddane pogłębionym analizom, czy rzeczywiście tak jest - zastrzegł w rozmowie z PAP. W rozmowie z tvn24.pl eksperci ds. lotnictwa przyznają, że ogólny zamysł jest słuszny. Polskie lotnictwo pilnie potrzebuje wzmocnienia. Teoretycznie posiadamy niemal sto samolotów bojowych. Jednak spośród nich w praktyce tylko 48 najnowszych myśliwców F-16 może być uznanych za nowoczesne. Reszta stanu to nie najnowsze MiG-29 oraz zupełnie przestarzałe Su-22. Większość z nich trzeba będzie wycofać na przestrzeni dekady, bo utrzymywanie ich w służbie nie będzie miało żadnego sensu ekonomicznego. Już dzisiaj połowa starszych MiG-29, które nie przeszły modernizacji, oraz wszystkie Su-22, mają symboliczną wartość bojową. Jak zaznacza Mariusz Cielma, dziennikarz portalu "Dziennik Zbrojny", te 48 najnowszych F-16 to bardzo mało. - W praktyce oznacza to maksymalnie kilkanaście maszyn w powietrzu na raz, które mogą wykonywać misje. To bardzo mało, a my mamy duże potrzeby - mówi ekspert i dodaje, że już dekadę temu sami wojskowi wyliczyli, iż do przyzwoitego zabezpieczenia potrzeb Polski potrzeba około 150 maszyn. W tym kontekście dokupienie stu, choćby używanych i zmodernizowanych F-16, byłoby bardzo cenne. Podobnie mówi Piotr Abraszek, dziennikarz miesięcznika "Wojsko i Technika". - Kierunek rozważań sensowny, bo naszych F-16 jest za mało do wykonywania stawianych przed nimi zadań - mówi ekspert.

MiG-29 w serwisie
MiG-29 w serwisietvn24.pl

Jest jednak dużo "ale"

Obaj specjaliści zwracają jednak uwagę na masę problemów, które czynią pomysł zakupu 96 czy 100 używanych F-16 trudnym do realizacji. Według Cielmy, takie liczby są wprost "poza naszymi możliwościami". - Zwłaszcza jeśli chodzi o wdrożenie tylu maszyn do służby - zaznacza. Nawet gdyby Amerykanie wspaniałomyślnie podarowali swoje samoloty za przysłowiowego dolara. Kluczowe byłoby to, jakie konkretnie samoloty by Polsce zaoferowano. Amerykanie na swoim składowisku w Arizonie, gdzie przechowują zakonserwowane i potencjalnie przydatne jeszcze maszyny, mają kilkaset F-16, ale głównie w wersjach A i B. - To poziom technologiczny początku lat 80. - mówi Cielma. Dodatkowo najpewniej są one mocno wyeksploatowane, bo na składowisko samoloty trafiają po wielu latach służby. - Być może już po kilku latach służby trzeba by je wycofywać ze względu na wyeksploatowanie konstrukcji - dodaje Abraszek. Można by też poszukiwać starych F-16 w innych krajach. Wiele państw europejskich szykuje się do przyjęcia myśliwców nowej generacji, F-35. Na rynek mogą trafić w ciągu kilku lat belgijskie, duńskie, holenderskie czy norweskie F-16. Niemal setkę swoich starszych maszyn tego typu wycofali już Izraelczycy. Wszystko to są jednak samoloty po długiej służbie od lat 80. czy wczesnych 90. Nawet po remontach i modernizacjach mogą mieć przed sobą niewiele lat służby. Cielma dodaje, że taka masa nowych maszyn oznaczałaby też choćby konieczność znalezienia około 150 nowych pilotów F-16, bo normy NATO zakładają 1,5 pilota na jeden samolot. Wymagałoby to nie tylko czasu, ale też dużych nakładów finansowych. - To nieosiągalne - twierdzi dziennikarz portalu "Dziennik Zbrojny". Jeszcze bardziej drogie byłoby przygotowanie baz na przyjęcie tylu nowych maszyn. Około stu F-16 to około sześciu eskadr. Obecnie na jednym lotnisku są maksymalnie dwie. Czyli trzeba by przygotować kilka baz na przyjęcie nowych maszyn, co oznaczałoby setki milionów złotych inwestycji.

Modernizacja w Polsce?

Odrębnym zagadnieniem jest temat ewentualnej modernizacji używanych maszyn. Te z arizońskiej pustyni wymagałyby dużo prac, aby stanowiły wzmocnienie dla polskiego lotnictwa. MON chciałby, aby modernizacja była przeprowadzona w kontrolowanych przez państwo bydgoskich zakładach WZL nr.2, gdzie między innymi modernizowano MiGi-29 i Su-22, a obecnie przeprowadza się ich serwisowanie. Natomiast jeśli chodzi o F-16, to można tam obecnie jedynie je malować. W rozmowie z tvn24.pl rzecznik WZL nr 2 Daniel Ciechalski przyznał, że zakłady współpracują z MON przy analizach na temat zakupu nowych maszyn. - Udzielamy porad eksperckich - powiedział. Pomysły zakupu maszyn są jednak na tyle mało zaawansowane, że nie są prowadzone żadne realne prace nad stworzeniem możliwości modernizacji F-16 w Bydgoszczy. Na ewentualne prowadzenie prac nad samolotami w Polsce musieliby się jeszcze zgodzić Amerykanie. Robienie tego za ich plecami jest trudne do pomyślenia z powodów politycznych, a w praktyce modernizacje sprzętu wojskowego bez współpracy z producentem skutkują większą awaryjnością i dodatkowymi kosztami. Jak zaznacza Cielma, koncern Lockheed Martin może natomiast nie być chętny, aby oddawać potencjalne zyski zakładom w Bydgoszczy.

Zespół akrobacyjny Thunderbirds latający na F-16
Zespół akrobacyjny Thunderbirds latający na F-16USAF

Odległa perspektywa

- To wszystko może pochłonąć dużo środków, a dać nikłe efekty - mówi o całym pomyśle nabycia używanych F-16 Abraszek. Zaznacza jednak, że ewentualna decyzja wymagałaby pogłębionych analiz. Zwłaszcza dokładnego przyjrzenia się stanowi oferowanych Polsce maszyn. Sam wiceminister Kownacki powiedział w rozmowie z PAP, że choć używane F-16 są interesującą propozycją, to: - Wydaje się, że relacja koszt względem efektu powoduje, że te samoloty mogą być nieefektywne ekonomicznie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakupienie i zmodernizowanie nie około stu, ale raczej około 50 używanych F-16, pod warunkiem, że będą w stosunkowo dobrym stanie i najlepiej w wersji C/D. - To by dało nam wartość bojową - mówi Cielma. Problem w tym, że nikt nie ma obecnie niepotrzebnych F-16 w tak nowym wariancie. Być może szansą dla Polski będzie powolne przezbrajanie amerykańskiego lotnictwa w nowe myśliwce F-35. Mają one zastępować w pierwszej kolejności F-16 w wersjach C/D. Być może w pierwszej połowie przyszłej dekady Amerykanie mogliby sprzedać kilkadziesiąt takich maszyn. Pozwoliłoby to zastąpić koniecznie potrzebujące emerytury Su-22 i starsze oraz niezmodernizowane MiGi-29 z bazy w Malborku. Ewentualne zakupy samolotów to i tak perspektywa na po 2022, ponieważ obowiązujący do tego roku Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP nie przewiduje żadnych wydatków na samoloty. Dodatkowych pieniędzy poza nim nie można się natomiast spodziewać. Przyszłością polskiego lotnictwa są więc najpewniej zakupy używanych maszyn gdzieś po 2022 roku.

Najlepiej i na pewno znacznie bardziej perspektywicznie byłoby zainwestować w najnowsze myśliwce F-35, ale są one co najmniej dwa razy droższe od używanych i zmodernizowanych F-16. - Nie wygląda na to, aby było nas na nie stać - mówi Cielma. Ich zakup może być realny gdzieś w drugiej połowie przyszłej dekady, kiedy będą już masowo produkowane i tańsze.

Autor: Maciej Kucharczyk / ib / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Pozostałe wiadomości

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letnich chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP, ABC7

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że "cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione". Inne dane podaje strona ukraińska. Atak, nazywając go "skandalicznym", potępił prezydent USA Joe Biden. Poinformował przy tym, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Źródło:
PAP

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl

Kilkaset osób musiało zostać ewakuowanych po tym, jak doszło do awarii wyciągu krzesełkowego w alpejskim ośrodku narciarskim Le Devoluy w południowo-wschodniej Francji. Nagranie świadka tej akcji udostępniła agencja Reuters.

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Źródło:
Reuters

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. W części kraju na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami, które będą ograniczać widzialność.

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kościół katolicki obchodzi w czwartek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w którym wspomina świętego Szczepana - pierwszego męczennika. W środę w Kazachstanie rozbił się samolot Embraer 190, zginęło 38 osób. W świątecznym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 26 grudnia.

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Źródło:
TVN24, PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

1036 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie milkną echa zmasowanego ataku na obiekty energetyczne Ukrainy, jaki w nocy z wtorku na środę dokonała Rosja. Prezydent USA Joe Biden określił go jako "skandaliczny". Drony dalekiego zasięgu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim, który jest jednym z największych w Rosji. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium