Fałszywy wolontariusz - jak go rozpoznać ? Gdzie lepiej nie prowadzić zbiórek? Jak bezpiecznie wrócić do sztabu? Radzą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i policja.
Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka-naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator.
"Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy, czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze, rzeczywiście jest wolontariuszem" - piszą organizatorzy WOŚP.
Identyfikator, zdjęcie, pieczątka
Na identyfikatorze znajdują się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR. Dodatkowo wolontariusze kwestujący z terminalami mają specjalne koszulki z napisem "Zbliż się do Orkiestry" i terminal oznaczony fundacyjnym hologramem.
Również policjanci radzą, jak nie dać się oszukać. Jak zaznaczają, skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
W razie podejrzenia, że ktoś pod wolontariusza się podszywa, policjanci proszą o natychmiastową reakcję i kontakt.
- Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu - apelują funkcjonariusze.
Nie zbieraj sam!
Wolontariuszom radzą, by zbiórki prowadzić w bezpiecznych miejscach, na przykład w centrach handlowych, ciągach komunikacyjnych, miejscach objętych monitoringiem. Odradzają kwestowanie w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach i rejonach niebezpiecznych. Najbezpieczniej pieniądze zbierać w grupach.
- Szczególnie ważne jest, abyście wracając do waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy waszych znajomych, bliskich - tłumaczą policjanci.
Autor: mmw/i / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: www.wosp.org.pl