Senat w czwartek przyjął bez poprawek ustawę o Straży Marszałkowskiej. Wcześniej senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie ustawy, o co wnioskował senator Piotr Florek (Platforma Obywatelska). Nowe przepisy między innymi rozszerzają kompetencje Straży Marszałkowskiej i zakładają wzrost zatrudnienia o 130 osób.
Ustawa o Straży Marszałkowskiej rozszerza jej kompetencje. Teraz będzie mogła między innymi prowadzić rozpoznania pirotechniczno-radiologiczne osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmować działania zmierzające do neutralizacji zagrożeń i wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.
Ustawa przewiduje wzrost zatrudnienia
Zmienia także status zatrudnienia strażników marszałkowskich z pracowniczego (obecnie są pracownikami zatrudnionymi na podstawie przepisów prawa pracy), na status służby na podstawie mianowania, tak jak funkcjonariusze innych służb mundurowych.
Przewiduje również wzrost zatrudnienia w Straży Marszałkowskiej o 120 etatów dla funkcjonariuszy i o 10 etatów dla pracowników cywilnych. Obecnie Straż Marszałkowska liczy 160 pracowników.
Zgodnie z ustawą do zadań Straży Marszałkowskiej należy także między innymi ochrona terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów. Funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej, wykonując zadania – w myśl ustawy – może między innymi wydawać polecenia osobom, których zachowanie stwarza lub może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa legitymować, dokonywać kontroli osobistej, a także przeglądać zawartość bagaży.
Autor: JZ / Źródło: PAP