Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi zakaz zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL w korpusie służby cywilnej i w urzędach państwowych.
Sejm przyjął przygotowaną przez rząd na wniosek resortu spraw wewnętrznych i administracji nowelizację ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw 14 kwietnia 2023 roku, a 26 maja odrzucił sprzeciw Senatu do tych zmian.
Kancelaria Prezydenta w poniedziałek podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 14 czerwca.
Zakaz zatrudniania współpracowników organów bezpieczeństwa PRL
Nowelizacja wprowadza zakaz zatrudniania w korpusie służby cywilnej oraz w urzędach państwowych osób, które w okresie od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku pełniły służbę i pracowały w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów w rozumieniu przepisów tak zwanej ustawy lustracyjnej.
Stosunek pracy obecnie zatrudnionych osób, które złożyły oświadczenia lustracyjne i przyznały się w nich do współpracy lub skłamały w tej sprawie, wygaśnie z mocy prawa. Listę pracowników pod kątem oświadczeń weryfikować będzie IPN w ciągu pięciu miesięcy od jej otrzymania. Natomiast osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 roku, które nie złożyły jeszcze oświadczenia, będą musiały to zrobić w ciągu 30 dni od wejścia w życie noweli. Jeśli tego nie zrobią, stracą pracę.
Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędników.
Inne zmiany
Nowela wprowadza ponadto nowe zasady dotyczące procesu naboru, w tym zmianę podstawowej formy aplikowania z papierowej na elektroniczną i uproszczenie sposobów ogłaszania naboru na stanowiska, o które może ubiegać się cudzoziemiec. Rozszerza także katalog systemów czasu pracy w służbie cywilnej. Poza podstawowym i równoważnym wprowadzone zostaną systemy: zadaniowy, skróconego tygodnia oraz system, w którym praca świadczona jest tylko w piątki, soboty, niedziele i święta.
Ustanowiony został też Dzień Służby Cywilnej i Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej. Dzień Służby Cywilnej obchodzony będzie 17 lutego, w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy poświęconej służbie cywilnej z 1922 roku.
Ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia, a przepisy zakazujące zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL - dzień po ogłoszeniu tekstu ustawy.
Źródło: PAP, tvn24.pl