Ustawa o obronie cywilnej w praktyce. "Musimy mieć wpojone, kto za co odpowiada"

Źródło:
TVN24, PAP
"Musimy mieć wpojone, kto za co odpowiada i gdzie mamy uciekać"
"Musimy mieć wpojone, kto za co odpowiada i gdzie mamy uciekać"TVN24
wideo 2/13
"Musimy mieć wpojone, kto za co odpowiada i gdzie mamy uciekać"TVN24

- Mamy system ochrony ludności, który w jakiś sposób pomoże, ale nie mamy schronów, nie mamy nauczonych obywateli, jak się zachowywać - wskazywał w TVN24 dr Dariusz Kała. Ekspert opowiadał o tym, co zmieni ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która obowiązuje od tego roku. Zaznaczył, że początkowo jej wpływ nie będzie tak odczuwalny dla obywatela, bo wdrażanie przepisów rozpisane jest na lata.

1 stycznia w życie weszła ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwi powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Teraz "obywatel nie odczuje żadnej zmiany"

Doktor Dariusz Kała, ekspert z zakresu prawa ochrony ludności, tłumaczył w TVN24, co w praktyce oznaczają nowe przepisy. Zauważył, że choć ustawa weszła w życie od początku 2025 roku, to teraz "obywatel tak naprawdę nie odczuje żadnej zmiany", bo wprowadzanie ustawy rozplanowano na kilka lat.

- Pierwszy rok to jest tak naprawdę działalność biurokratyczna, urzędnicza, projektowa, szkoleniowa. (...) Tak naprawdę oddajemy w tej chwili dom w stanie surowym, bez drzwi, bez okien, bez wyposażenia. Myślę, że możemy się spodziewać, że co najmniej za pół roku albo za rok nastąpi gruntowna nowelizacja tej ustawy i dalej ją będziemy jeszcze cały czas wdrażać - wytłumaczył Kała.

Ustawa o obronie cywilnej w praktyce. Ekspert wyjaśnia
Ustawa o obronie cywilnej w praktyce. Ekspert wyjaśniaTVN24

Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce mamy zbudowany system ochrony ludności, a opiera się on głównie na straży pożarnej. - W Polsce mamy codziennie około tysiąc zdarzeń, gdzie Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne i inne służby wyjeżdżają, więc ten system ochrony ludności mamy zbudowany. Natomiast nam brakuje tego komponentu OC, który od wielu lat nie istniał w naszym systemie prawnym, w systemie takiej sieci instytucjonalnej państwa - zwrócił uwagę.

- Musimy się przygotować na to najgorsze zagrożenie. Nie na stan nadzwyczajny, jakieś zamieszki wewnętrzne, czy klęskę żywiołową, tylko na zagrożenie militarne, którym dzisiaj jest bombardowanie. Musimy przede wszystkim znaleźć ludziom schronienia na czas tego bombardowania - tłumaczył dalej.

Jak mówił, w ustawie zaplanowane jest także szkolenie "menadżerów na poziomie samorządowym, czyli wójtów i burmistrzów", jak mają zachować się w sytuacjach kryzysowych.

Jak jesteśmy przygotowani? "Jestem pesymistą"

Kała był też pytany, jak ocenia obecny poziom przygotowań na niebezpieczne sytuacje. - Niestety jestem pesymistą. Tak naprawdę ostatnie kilkanaście lat przespaliśmy sobie, bo uwierzyliśmy, że jesteśmy krajem, którego zabezpiecza NATO i że wojna to nie jest rzeczywistość, która może zaistnieć w naszym kraju - przyznał.

- Dla nas wojna do czasu wybuchu wojny w Ukrainie to tak naprawdę był fakt opisywany w książkach historii - mówił gość TVN24.

- Na tę chwilę to nie jesteśmy przygotowani. Mamy system ochrony ludności, który w jakiś sposób pomoże, ale nie mamy schronów, nie mamy nauczonych obywateli, jak się zachowywać - powiedział ekspert.

Zwrócił też uwagę, że "od wielu lat w szkołach nie ma żadnego przedmiotu, który poruszałby zagadnienia związane z sytuacjami kryzysowymi". - Jeżeli jest jakiś człowiek zagrożony na ulicy, to my go nie ruszamy, bo boimy się mu pomóc z obawy, że mu zaszkodzimy. Bardzo potrzebne jest, żebyśmy zaczęli szkolić młodzież i obywateli, żebyśmy w sytuacji najbardziej kryzysowej potrafili sobie wzajemnie pomóc - mówił.

Wśród podstawowych umiejętności wymieniał między innymi zatamowanie krwotoku, ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji czy znajomość numerów alarmowych. - Jak wysiada wszystko i nie ma prądu, to my siedzimy w domu i nie wiemy, za co się chwycić, bo wysiada internet - zauważył ekspert.

- Musimy mieć wpojone, kto za co odpowiada, gdzie mamy uciekać i co mamy robić w tych pierwszych minutach - zaznaczył dr Kała.

Co w ustawie

Ustawa, która obowiązuje od początku tego roku, określa między innymi: zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny, organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności, zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej, zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach, zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej. Ustawa kładzie duży nacisk na kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz promowanie odpowiednich zachowań.

W momencie wprowadzenia stanu wojennego i w czasie wojny ochrona ludności staje się obroną cywilną. Będzie mieć na celu ochronę ludności cywilnej przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych i ich następstw.

Autorka/Autor:ek, akr/akw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Siły rosyjskie i północnokoreańskie poniosły duże straty - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że w starciach w piątek i sobotę armia agresora straciła "do batalionu" wojskowych. - To jest znaczące - ocenił.

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Źródło:
PAP

Kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił w sobotę wieczorem, że zamierza zrezygnować ze stanowiska szefa rządu i przewodniczącego konserwatywnej OeVP. To efekt fiaska negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wcześniej tego dnia partia kanclerza podjęła próbę rozmów koalicyjnych z socjaldemokratami.

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Źródło:
PAP

Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie - zauważył portal gazety "Dennik N", dodając, że media nie wiedzą, gdzie jest premier Słowacji. Służby prasowe prezydenta kraju Petra Pellegriniego poinformowały zaś dziennik "Sme", że "prezydent został poinformowany o długości urlopu i miejscu pobytu premiera". Gazeta podkreśla jednak, że Pellegrini nie ujawnia tych informacji.

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. W części południowej Polski w nocy prognozowane są spadki temperatury do nawet -15 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie będzie groźnie.

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia, opublikowała też zdjęcie pojazdu. W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać, że chłopiec był na pasach.

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para Polaków utknęła przy klifie na portugalskiej Maderze. Zostali oni odizolowani przez przypływ. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin, dlatego para musiała spędzić noc w jaskini. Ostatecznie Polacy zostały ocaleni i przetransportowani do szpitala. "Stan zdrowia uratowanych jest stabilny" - przekazała dyrekcja portugalskiego krajowego urzędu ds. morskich (AMN).

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę nad portem morskim w Koge w Danii zaobserwowano obecność dronów. Duńska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zaangażowano także duńskie służby specjalne.

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Źródło:
PAP

Książę William wyraził smutek z powodu śmierci pasierba jego dawnej niani. Edward Pettifer to jedna z ofiar zamachu w Nowym Orleanie. Jego macocha, Alexandra Pettifer, była bliską towarzyszką młodych książąt Williama i Harry'ego po separacji obecnego króla Karola i księżnej Diany. Często dotrzymywała im czasu i opieki podczas wakacji, a po śmierci księżnej pomagała braciom poradzić sobie ze stratą matki. William i Harry byli obecni nawet na jej ślubie pod koniec lat 90.

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Źródło:
BBC

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W wieku 71 lat zmarł burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Był najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce. Miastem zarządzał od 1988 roku.

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W domu jednorodzinnym w Podkowie Leśnej wybuchł pożar. Z objawami zatrucia dymem do szpitala trafiły dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci.

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

W wieku 116 lat zmarła najstarsza osoba na świecie. Japonka Tomiko Itooka urodziła się w maju 1908 roku i do końca życia cieszyła się dobrym zdrowiem. W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka coraz więcej osób, które ukończyły 100 lat.

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Źródło:
PAP, Kyodo News

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN

Młoda pływaczka, która pod koniec grudnia uległa wypadkowi na pływalni w Mielcu, została wybudzona ze śpiączki. 12-latka mogła znajdować się na dnie basenu nawet przez kilka minut.

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

Źródło:
tvn24.pl / rdn.pl

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

Z raportu dla portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że co najmniej 60 tys. telefonicznych zgłoszeń nie zostało odebranych przez pracowników pogotowia ratunkowego w tym kraju. Do niespotykanego wcześniej zjawiska dochodzi chaos w szpitalach. W związku z panującą grypą czas oczekiwania w izbach przyjęć wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Źródło:
PAP
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z zimowej aury i wybrał się na narty do Kluszkowiec. W zjazdach towarzyszy mu dwóch ochroniarzy.

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii słoń zaatakował hiszpańską turystkę. Do zdarzenia doszło podczas mycia zwierząt w jednym z tamtejszych ośrodków rekreacyjnych. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła - informują media.

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Źródło:
PAP, El Pais, EFE

W centrum handlowym w Poczesnej (woj. śląskie) matka zachowywała się wulgarnie i agresywnie wobec dwójki swoich dzieci. Jej zachowanie nagrała jedna z klientek, która całą sprawę nagłośniła w mediach społecznościowych i powiadomiła policję. Mundurowi ustalili tożsamość agresywnej kobiety. Sprawą zajmuje się sąd rodzinny.

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Źródło:
tvn24.pl

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Sztuka Pięknego Życia", dokumencie "Drzewa milczą" i wyznaniu aktorki Gal Gadot.

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Źródło:
tvn24.pl