Środowe głosowanie w Sejmie i przyjęcie ustawy anty-TVN odbiło się echem poza granicami Polski. O sprawie informują najważniejsze stacje informacyjne, w tym BBC, Deutsche Welle czy Euronews.
W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Projekt poparło 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. PiS-owski projekt w zgodnej opinii komentatorów wymierzony jest w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.
O środowych wydarzeniach w polskim parlamencie donosiły największe światowe stacje telewizyjne.
BBC: Amerykanie się przyglądają
- Polski parlament przegłosował ustawę, która zdaniem jej przeciwników zwiększy kontrolę prawicowego rządu nad mediami - informowała prezenterka brytyjskiej stacji BBC. Jak dodała, Stany Zjednoczone wyraziły głębokie zaniepokojenie, twierdząc, że to zagrożenie wolności. - Prawo ogranicza kapitał spoza Europy. Jedna ze stacji telewizyjnych najbardziej krytycznych wobec rządu jest własnością amerykańskiej grupy Discovery. Rzecznik amerykańskiego departamentu stanu powiedział, że przygląda się wydarzeniom w Polsce - relacjonowała brytyjska dziennikarka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zagraniczne media piszą o przyjęciu w Polsce ustawy anty-TVN
Euronews: nacjonalistyczne PiS
- Polski Sejm przegłosował nową kontrowersyjną ustawę medialną, która może doprowadzić do utraty koncesji przez największą niezależną stację telewizyjną - donosiła stacja Euronews.
W materiale telewizji na temat lex TVN padło stwierdzenie, że ustawa "została przegłosowana w trakcie burzliwej sesji parlamentu".
- Została ona stworzona przez nacjonalistyczną rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Prawo zabrania podmiotom spoza Europejskiej Strefy Gospodarczej posiadania kontrolującego pakietu w polskich firmach medialnych. Opozycja twierdzi, że ustawa została stworzona z myślą o stacji TVN, która często krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, rządzące w Polsce od 2015 roku - informowała dziennikarka europejskiego kanału informacyjnego. Przypomniała, że TVN jest częścią amerykańskiej grupy medialnej Discovery.
Deutsche Welle: przyszłość rządu jest niepewna
Widzowie stacji Deutche Welle usłyszeli w środę, że "polski rząd przegłosował nową kontrowersyjną ustawę medialną". - Jej projekt podzielił koalicję rządzącą i spowodował polityczny wstrząs. Przyszłość rządu jest niepewna - mówił prezenter niemieckiej telewizji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Lex anty-TVN, protesty i sytuacja w rządzie po odejściu Gowina. Zagraniczne media komentują
Jak tłumaczył, "nowe prawo dotknie TVN, stację informacyjną, która była krytyczna wobec rządu". - Nowa ustawa przegłosowana w środę przez parlament uniemożliwi firmom spoza Europy kontrolę nad polskimi mediami. Koncern, do którego należy TVN, ma siedzibę w Ameryce. Koncesja stacji wygasa we wrześniu. Jej utrata byłaby wielkim ciosem dla niezależnych mediów w Polsce - mówił dziennikarz.
Źródło: TVN24, BBC, Euronews, Deutsche Welle