Ustawa, która ma pozwolić na stworzenie systemu do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a obywatelami Ukrainy, otrzymała podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Regulacja ma zapewnić bazę profilów kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Polsce.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę z 12 maja 2022 roku o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Regulacja wprowadza utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego, służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.
Co ustawa oznacza dla obywateli Ukrainy?
Zadaniem systemu będzie stworzenie bazy profilów kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Polsce. Za pomocą algorytmu system umożliwi połączenie kandydatów z ofertami pracy w sposób najlepiej odpowiadający ich kwalifikacjom.
System, który ma zostać utworzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, będzie oparty o rejestr numerów PESEL. Nowe narzędzie będzie zawierało funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy, a także informacji dotyczących kompetencji i doświadczenia zawodowego.
Obywatele Ukrainy, spełniający określone w ustawie warunki, będą mogli korzystać z systemu przy użyciu usługi online lub z wykorzystaniem publicznej aplikacji mobilnej. Aby skorzystać z systemu, trzeba będzie utworzyć profil pracownika. Dane potrzebne do jego utworzenia będą przetwarzane przez okres 12 miesięcy od ostatniej aktywności użytkownika w systemie teleinformatycznym.
Pracodawcy będą zamieszczać i aktualizować oferty
Z kolei oferty pracy przetwarzane w systemie będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, podmioty świadczące usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz podmioty świadczące usługi pośrednictwa między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy.
W ustawie przewidziano ponadto, że minister właściwy do spraw informatyzacji określi - w drodze komunikatu - terminy uruchomienia systemu oraz udostępnienia jego funkcjonalności.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: PAP