Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz przekazał w poniedziałek, że uchwała odwołanej rady nadzorczej TVP o delegowaniu jej członka Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa zarządu spółki, jest "prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący". Tego samego dnia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwołał nagle serię posiedzeń, które mają się odbywać od wtorku 26 grudnia do końca roku. Omawiana wtedy będzie "sytuacja w spółkach mediów publicznych" i "sprawy różne".
W miniony wtorek 19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia bieżącego roku dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
"Delegowany na stanowisko prezesa"
W poniedziałek 25 grudnia Maciej Łopiński w liście opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że 24 grudnia na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. został delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Jak wskazał, decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji.
Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w oświadczeniu opublikowanym na portalu X.
Oświadczył, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki (WZA) poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez WZA nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez WZA Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa.
"Zatem uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Pana Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący" - stwierdził.
Sienkiewicz dodał, że tryb obsadzenia odwołanej w dniu 19 grudnia 2023 roku Rady Nadzorczej Spółki przez Radę Mediów Narodowych był wadliwy z konstytucyjnego punktu widzenia, co wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku.
"Ponieważ organ, któremu zgodnie z Konstytucją powinno przysługiwać uprawnienie do powoływania i odwoływania władz spółek realizujących misję mediów publicznych, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, został pozbawiony tej kompetencji przez nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (dokonaną przez poprzednią większość parlamentarną 30 grudnia 2015 roku), a Radzie Mediów Narodowych ta kompetencja została przyznana niezgodnie z Konstytucją (co wynika z wyżej wymienionego wyroku TK), w tej chwili jedynym uprawnionym organem do odwoływania i powoływania Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jest WZA, na którym Skarb Państwa (100 proc. właściciel) reprezentuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w oświadczeniu.
"W tej chwili legalna Rada Nadzorcza Spółki, powołana na WZA w dniu 19 grudnia 2023 roku, działa w składzie: Pan Piotr Zemła - Przewodniczący, Pan Maciej Taborowski - Wiceprzewodniczący, Pani Anisa Gnacikowska - Sekretarz. Prezesem Zarządu Spółki, powołanym przez Radę Nadzorczą Spółki w dniu 19 grudnia 2023 roku, jest Pan Tomasz Sygut" - wskazał minister.
Jednocześnie zapowiedział, że wkrótce zostanie zainicjowany proces legislacyjny mający na celu wykonanie wyroku TK w sprawie K 13/16, czyli ustawowe przywrócenie konstytucyjnej roli KRRiT w zakresie powoływania i odwoływania organów spółek medialnych oraz stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.
Szef Rady Mediów Narodowych zwołał nagłe posiedzenia
W poniedziałek członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka opublikował na platformie X pismo otrzymane od szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, w którym informuje, że zwołał on nagłe posiedzenia Rady od wtorku 26 grudnia do końca roku.
"Gdy groteska zamienia się w farsę... lub odwrotnie. W pierwszy dzień świąt otrzymałem" - napisał Rutka we wpisie na platformie X (dawniej Twitter).
W zawiadomieniu czytamy, że wtorkowe posiedzenie (26 grudnia) odbędzie się o godz. 17, a w każdy kolejny dzień o godz. 11. W proponowanym porządku obrad znalazło się "omówienie sytuacji w spółkach mediów publicznych" i "sprawy różne".
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański potwierdził, że zwołał nagłe posiedzenia Rady od wtorku 26 grudnia do końca roku.
Stanowisko HFPCz
Zmiany w telewizji publicznej skomentowała w oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym" - stwierdziła w wydanym stanowisku instytucja. Dodała też jednak, że "sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne".
Źródło: PAP, tvn24.pl