- Łotwa i Polska wkładają dużo wysiłku w to, aby kryzys ukraiński został rozwiązany bez dramatycznych kosztów, a przede wszystkim bez konfliktu zbrojnego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Łotwy Lamidotą Straujumą. - Wspieramy integralność Ukrainy - deklarowała z kolei szefowa łotewskiego rządu.
Tematem rozmów podczas dzisiejszej wizyty premier Łotwy w Warszawie była sytuacja na Ukrainie i dyplomatyczne próby wyjścia z konfliktu. Politycy omówili także projekt unii energetycznej, która miałaby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne obu krajom.
Test dla Rosji
- Nie ulega wątpliwości, że państwo, które przyczyniło się od tego konfliktu, czyli Federacja Rosyjska, jest odpowiedzialne za deeskalację - powiedział Donald Tusk, dodając, że pod słowem "deeskalacja" rozumie "obniżenie napięcia, a także podjecie inicjatyw, które oddalą zagrożenie konfliktem i pozwolą Ukrainie przeprowadzać wybory, przyjąć nową konstytucję i reformować kraj".
- Rosja powinna podjąć działania, żeby wyplątać się z trudnej sytuacji, w której de facto się znalazła. Najbliższe dni i tygodnie to będzie test, na to, czy Rosja jest zainteresowana rzeczywistą współpracą międzynarodową na rzecz rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Jesteśmy przekonani, że leży to także w interesie Rosji - skwitował premier Polski.
Konstytucyjna suwerenność Ukrainy
Według Donalda Tuska bardzo istotne jest by Rosja szanowała integralność Ukrainy, pełną autonomię i suwerenność władz, także w pracach nad konstytucja, bo - jak podkreślił - jej kształt powinien być ustalony wyłącznie przez Ukraińców, bez udziału państw trzecich. - Rozwiązanie napięcia na granicy może być tematem debaty międzynarodowej, ale nie kształt konstytucji - skwitował.
Laimdota Straujum podziela polskie stanowisko w sprawie ukraińskiej . - Wspieramy integralność Ukrainy. Ona sama musi decydować o sobie i o kształcie swojej konstytucji - powiedziała.
Unia energetyczna
Premier Donald Tusk poinformował także, że Łotwa jest zainteresowana wsparciem projektu unii energetycznej, czyli wspólnym rynkiem i połączeniami energetycznymi. - Rozmawialiśmy o możliwości przyśpieszenia projektów, które będą łączyły państwa bałtyckie z resztą kontynentu europejskiego. Prezentujemy chyba w 100 procentach zbieżne poglądy jeśli chodzi o potrzebę unii energetycznej i współpracę także w naszym regionie nad prawdziwie wspólnym rynkiem energetycznym.
Te słowa potwierdziła premier Łotwy Laimdota Straujum, mówiąc, że jej kraj wspiera polski pomysł na stworzenie sojuszu energetycznego. - To, co jest najważniejsze, to bezpieczeństwo energetyczne. Zadowolona jestem, że mamy wspólne stanowisko w sprawie rozwoju naszych stosunków - powiedziała na konferencji w Warszawie, podkreślając, że Polska jest czwartym, najważniejszym partnerem handlowym Łotwy.
Autor: jl/kka / Źródło: tvn24