Polska

Tusk: apeluję do władz o respekt wobec ludzi, zasad i wartości

Polska

[object Object]
Tusk pojawił się we Wrocławiu na gali zamykającej Europejską Stolicę Kulturytvn24
wideo 2/22

Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, zasad i wartości - powiedział w sobotę szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dziękował tym, którzy "gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji".

Tusk wziął udział w sobotę w ceremonii zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

Jak mówił, przygotował sobie z tej okazji wystąpienie na temat kultury. - Nie po raz pierwszy historia płata mi figla i muszę zmienić wystąpienie z oczywistych względów - stwierdził były premier.

- Kto dziś podważa europejski model demokracji, gwałcąc konstytucję i dobre obyczaje, naraża nas wszystkich na strategiczne ryzyka. Odrzucając ducha wolności i wspólnoty, pisze kolejny akt dramatu polskiego osamotnienia. My tę sztukę znamy z historii aż za dobrze - powiedział Tusk.

- Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władze w naszym kraju o respekt wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów - zaznaczył.

Dziękował tym wszystkim, którzy gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji w Polsce. - Jesteście dziś najlepszymi strażnikami polskiej reputacji w Europie i na świecie - mówił Tusk.

"Pytanie o nasze bezpieczeństwo"

Tusk podkreślił, że fenomen Europy to unikatowy model wolnościowej demokracji.

- W tej demokracji obywatele, prawa i dobre obyczaje wyznaczają granice władzy, a nie na odwrót. Jak wiemy z własnego doświadczenia demokracja bez poszanowania dla kultury, zwyczajów i konwencji wyrodnieje szybko w swoje przeciwieństwo - mówił.

Dodał, że demokracja, w której ludzie pozbawieni są dostępu do informacji lub narzuca im się jeden model życia "staje się równie nieznośna jak dyktatura". Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że dziś wolność i demokratyczna tradycja europejska jest podważana. - Czasem wręcz atakowana z różnych powodów (…), dlatego wymaga właśnie w tej krytycznej chwili naszej szczególnej ochrony - mówił.

Apelował, aby mieć świadomość, że pytanie o to, czy europejski model wolność przetrwa, nie jest pytanie retorycznym. - To jest pytanie o naszą przyszłość i nasze bezpieczeństwo - podkreślił.

Autor: ts//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości