Prezydent Andrzej Duda odwiedza w środę Turcję, gdzie rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem między innymi o sytuacji w Ukrainie i uchodźcach, którzy trafiają do Polski. - Śmiało można mówić, że dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo, bardzo trudnej sytuacji - zaznaczył Duda na wspólnej konferencji.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w tureckiej stolicy ma charakter roboczy. Po spotkaniu prezydentów Dudy i Erdogana odbyła się konferencja prasowa.
Erdogan poinformował na niej, że podczas spotkania omawiano stosunki między Turcją a Polską oraz sposoby wzmocnienia ich w przyszłości. Odnosząc się zaś do sytuacji w Ukrainie, powiedział, że wraz z Dudą wymienili się opiniami i dodał, że 24 marca spotkają się ponownie na nadzwyczajnym szczycie NATO, który ma odbyć się w Brukseli.
- Podzieliliśmy się naszymi poglądami dotyczącymi bezpieczeństwa europejskiego. Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu - mówił Erdogan. - My jako Turcja kontaktujemy się ze stroną rosyjską. Jutro będziemy rozmawiać też ze stroną ukraińską - dodał.
Erdogan: Polska prezentuje wspaniałą postawę
Prezydent Turcji podkreślał również, że "Polska prezentuje wspaniałą postawę, otwierając granice dla uchodźców z Ukrainy". - To, co prezentuje sobą Polska, jest szczególnie godne gratulacji i ja sam osobiście bardzo dziękuję za to podejście - powiedział Erdogan.
Dodał, że Turcja "najlepiej ze wszystkich państw rozumie, z czym Polska musi się zmierzyć w ostatnim czasie". - Dlatego jeszcze raz dziękuję bardzo Polsce, polskiemu rządowi, wszystkim instytucjom za podejście do sprawy uchodźców. Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu - mówił.
Prezydent Duda: Mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Apeluję o pomoc
Duda przekazał zaś, że przywódcy rozmawiali również "o pomocy humanitarnej dla Ukrainy, problemie uchodźców z Ukrainy, który dzisiaj przede wszystkim dotyka Polskę w ogromnym stopniu".
Mówił, że ta sytuacja to "olbrzymie wyzwanie". - Śmiało można mówić, że dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo, bardzo bardzo trudnej sytuacji - powiedział.
- Apeluję do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski - dodał.
Prezydent Polski o pomocy finansowej dla Ukrainy: liczę, że włączy się wspólnota międzynarodowa
Andrzej Duda przekazał też, że podziękował tureckiemu przywódcy "za wysiłki, które podejmuje, aby na Ukrainie zapanował pokój, żeby doszło tam do zawieszenia broni". Mówił, że Turcja chce pokoju w naszym regionie świata, jako państwo położone w "miejscu absolutnie strategicznym" i państwo, które "sprawuje pieczę nad cieśninami czarnomorskimi". - Dziękuję za wkład, który Turcja dzisiaj w tym zakresie czyni, aby ten pokój powrócił na Ukrainie. Nie mamy wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana i by Rosjanie zaprzestali bombardowania ukraińskich miast, miasteczek, wiosek, zabijania ludności cywilnej - mówił polski prezydent.
- Liczę na to, że wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny, po zakończeniu konfliktu zbrojnego, po zaprzestaniu inwazji rosyjskiej, włączy się przede wszystkim finansowo w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury, także tej mieszkalnej na Ukrainie - mówił dalej Duda.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 21. dzień inwazji
Jak zauważył, to będzie niezwykle potrzebne Ukrainie, aby ponownie mogła się normalnie rozwijać, aby ludzie mogli w niej normalnie żyć. - To nasze wielkie zadanie, całego uczciwego, demokratycznego świata, aby w tym procesie dopomóc - ocenił.
Duda: mamy ambicję, aby nasze wzajemne obroty przekroczyły 10 miliardów euro
Duda mówił przy tym, że "głównym tematem rozmowy z prezydentem Erdoganem były relacje polsko-tureckie i nasza współpraca, także militarna".
- Cieszę się ogromnie, że pan prezydent przyjął zaproszenie do Warszawy w drugiej połowie roku - dodał prezydent RP. Zapowiedział, że ma odbyć się wtedy Rada Strategiczna dotycząca współpracy pomiędzy Polską i Turcją. - Mamy razem z panem prezydentem ambicję, aby nasze wzajemne obroty gospodarcze, handlowe przekroczyły 10 miliardów euro, bardzo na to liczymy - powiedział.
Dodał, że rozmawiał też z Erdoganem m.in. o sytuacji w Syrii i Górskim Karabachu.
Kumoch: zarówno Polska, jak i Turcja robią wiele, by wspierać Ukrainę
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem Dudy do Ankary, że Turcja jest jednym z kluczowych sojuszników w regionie, zwłaszcza w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i możliwości rozszerzenia działań rosyjskich na region. - Dzieje się to w momencie, kiedy wyjaśnia się wiele spraw w sąsiedztwie Turcji. Szczególnie cieszy proces pojednania z Armenią, dzięki któremu Rosjanie tracą jeden z największych lewarów wpływu na Zakaukaziu – dodał.
Kumoch wskazywał, że zarówno Polska, jak i Turcja robią wiele, żeby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko inwazji rosyjskiej.
Zaangażowanie Turcji w negocjacje Rosja-Ukraina
Turcja angażuje się w negocjacje pokojowe pomiędzy Rosją i Ukrainą. W czwartek, 10 marca w tureckiej Antalyi odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Turcji - Dmytra Kułeby, Siergieja Ławrowa i Mevluta Cavusoglu.
Wtedy też Erdogan rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem USA Joe Bidenem. W rozmowie telefonicznej zadeklarował, że dla Ankary ważne jest, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24