Polski rząd wystawił nową kandydatkę na sędzię TSUE. Czeka ją weryfikacja

The EU executive sued Poland at the European Court of Justice (ECJ) in 2019
Safjan o sytuacji w TK: traktuję to w pewnym sensie jako element klęski własnego życiorysu
Źródło: TVN24

Doktor habilitowana Dobrochna Bach-Golecka została wyłoniona jako kandydatka polskiego rządu na sędzię TSUE. Miałaby zastąpić profesora Marka Safjana, którego kadencja upłynęła już dwa lata temu, ale rządowi nie udało się obsadzić jego następcy.

W skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wchodzi 27 sędziów - po jednym z każdego państwa członkowskiego. Jesienią 2021 roku upłynęła kadencja profesora Marka Safjana, sędziego TSUE wybranego z ramienia Polski, który zasiada w Trybunale od dwóch kadencji, od 2009 roku. Safjan nadal orzeka, bo wciąż nie wybrano jego następcy.

Na początku 2022 roku polski rząd wystawił kandydata - profesora Rafała Wojciechowskiego, ale jego kandydatura została negatywnie zaopiniowana.

TSUE
TSUE
Źródło: Court of Justice of the European Union

We wtorek kancelaria premiera poinformowała o wyłonieniu nowej kandydatki na sędzię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To doktor habilitowana Dobrochna Bach-Golecka. "Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Wykazała się dogłębną i wszechstronną wiedzą z zakresu prawa unijnego, w tym znajomością orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości i sądów konstytucyjnych państw UE. Posługuje się językiem angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim" - poinformowano w komunikacie KPRM.

Kandydatka będzie teraz zweryfikowana i przesłuchana przez tak zwany komitet 255. To organ doradczy składający się z byłych członków TSUE i innych wybitnych prawników. Swoją nazwę zaczerpnął od 255 artykułu unijnego traktatu. Jeśli komitet 255 wyda pozytywną opinię o kandydacie, później zatwierdza go Rada Unii Europejskiej.

W czasie toczącej się procedury polski rząd, zarówno obecny, jak i kolejny, może zdecydować o wycofaniu kandydata.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: