TSUE nakłada karę za Izbę Dyscyplinarną. Goście "Kawy na ławę" komentują

Źródło:
TVN24
Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennie
Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennieTVN24
wideo 2/6
Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennieTVN24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. Do tej kwestii odnieśli się goście "Kawy na ławę". Wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk zapewnił, że ustawa likwidująca Izbę pojawi się "w najbliższych dniach". Andrzej Zybertowicz, doradca Andrzeja Dudy, oświadczył, że prezydent czeka na efekt prac rządowych i wtedy zajmie stanowisko w tej sprawie. Według Bartosza Arłukowicza (KO) ustawy nadal nie ma, bo "premier Mateusz Morawiecki nie ma siły politycznej pokonania Zbigniewa Ziobry".

Milion euro dziennie - taką karę nałożył na Polskę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. "Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary" – napisano w komunikacie TSUE.

"Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego" - przekazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Do tej kwestii odnieśli się goście programu "Kawa na ławę".

"KAWA NA ŁAWĘ" - OGLĄDAJ TAKŻE W INTERNECIE W TVN24 GO

Wawrzyk: nam chodzi o stworzenie nowego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk pytany o to, kiedy przygotowana zostanie ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną, odparł, że "pewnie w najbliższych dniach ją państwo zobaczycie". - Proszę pamiętać, że mówimy o stworzeniu całego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, nie mówimy tylko o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Nam chodzi o stworzenie nowego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, którzy na przykład popełniają przestępstwo i nie byli do tej pory karani - dodał.

- Jak rozumiem, będzie to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości - dodał Wawrzyk w późniejszej wypowiedzi.

- Zwracam uwagę, że nie mówimy o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To jest takie robocze określenie, natomiast od strony formalno-prawnej to jest tak zwany środek tymczasowy, zastosowany przez sędziego rozpatrującego sprawę - stwierdził.

Wawrzyk: nam chodzi o stworzenie nowego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
Wawrzyk: nam chodzi o stworzenie nowego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziówTVN24

Zybertowicz: prezydent czeka na efekt prac rządowych

Andrzej Zybertowicz, doradca Andrzeja Dudy, oświadczył, że "prezydent czeka na efekt prac rządowych i wtedy zajmie w tej sprawie stanowisko".

Dopytywany, czy nie uważa, że to jest czekanie na Godota, odparł, że "Godot z definicji nigdy nie przychodzi". - A to rozwiązanie na pewno wyląduje na biurku prezydenta - dodał.

Zybertowicz: prezydent czeka na efekt prac rządowych
Zybertowicz: prezydent czeka na efekt prac rządowychTVN24

Arłukowicz: premier nie ma siły politycznej pokonania Zbigniewa Ziobry

Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że "ustawy nie ma z bardzo prostego powodu". - Premier Mateusz Morawiecki nie ma siły politycznej pokonania Zbigniewa Ziobry, który nie pozwala mu na wprowadzenie tej ustawy, zaś prezes Jarosław Kaczyński nie może tego nakazać Ziobrze, kiedy większość wisi na jednym głosie. W związku z tym chłopaki są w klinczu, tak jak to bywa w takich organizacjach, które mają swojego ojca chrzestnego.

- Oni są wzajemnie powiązani i są bezradni. Ziobro szantażuje, Morawiecki nie daje rady, a Kaczyński się boi - ocenił.

Arłukowicz: premier nie ma siły politycznej pokonania Zbigniewa Ziobry
Arłukowicz: premier nie ma siły politycznej pokonania Zbigniewa Ziobrytvn24

Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennie

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska) odniósł się do wypowiedzi Piotra Wawrzyka i Andrzeja Zybertowicza. - Właśnie widzieliście państwo, że przedstawiciele PiS-u dzisiaj mają dla obywateli taką odpowiedź: "ustawa na dniach, w ciągu kilku dni". Miesiąc temu pan mówił w tym programie to samo. To na ilu w końcu dniach? - zwrócił się do wiceministra spraw zagranicznych.

- Dzisiaj mówicie, że prezydent się zajmie ustawą, jak ona przyjdzie do prezydenta. Nie lekceważcie Polaków, każdy z tych dwunastu kabareciarzy w Izbie Dyscyplinarnej, którzy przebrali się za sędziów i udawali sądzenie, kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennie. Każdy z tych dwunastu kabareciarzy, którzy się nazywają sędziami, powinien te łańcuchy położyć i zmiatać z Sądu Najwyższego - dodał.

Jak ocenił, "dzisiaj to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoi po stronie Polaków, a trybunał Przyłębskiej zamiast bronić Polaków, broni PiS-u".

Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennie
Zgorzelski: każdy z tych dwunastu kabareciarzy kosztuje Polaków 83 tysiące euro dziennieTVN24

Biejat: nadal chodzi o to, żeby Ziobro mógł sobie umeblować sądownictwo

Według Magdaleny Biejat z Lewicy "nadal chodzi o to, żeby Ziobro mógł sobie umeblować sądownictwo tak, jak chce". - Problem polega na tym w tej chwili, że Prawo i Sprawiedliwość musi wymyślić, jak to zrobić, likwidując Izbę Dyscyplinarną, żeby nadal zapewnić Ziobrze możliwość wpływu na to, kogo tam będzie personalnie ustawiał - oceniała.

- Jednocześnie, kiedy kombinujecie, jak by tutaj zrobić dobrze Zbigniewowi Ziobrze, kompletnie w nosie macie to, jak wygląda sądownictwo dla zwykłych ludzi. Stawiacie na szali naszą wiarygodność w Unii Europejskiej, stawiacie na szali pieniądze, które powinny popłynąć dla Polaków, twierdząc, że chcecie reformować sądy, a jednocześnie od lat nic się nie zmienia - powiedziała.

Biejat: nadal chodzi o to, żeby Ziobro mógł sobie umeblować sądownictwo
Biejat: nadal chodzi o to, żeby Ziobro mógł sobie umeblować sądownictwotvn24

Dopytywana, czy Lewica poparłaby projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej, Biejat odparła "to zależy, co w niej będzie". - Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana. Żadna reforma wprowadzona przez Zbigniewa Ziobrę nie jest reformą, która działa na korzyść państwa. Jestem przekonana, że znajdzie się tam jakiś kruczek - dodała.

Hennig-Kloska: narażacie państwo na olbrzymie koszty i jeszcze nazywacie to patriotyzmem

W podobnym tonie wypowiedziała się Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050). - Oczywiście, że poprzemy likwidację Izby, ale pytanie, co tam jeszcze pojawi się w tym projekcie - mówiła.

- Prezes Kaczyński ma dzisiaj taki problem, że jest zakładnikiem Ziobry, a z drugiej strony jest na łasce opozycji i likwidując Izbę, musiałby to zrobić na demokratycznych, dobrych zasadach, które by musiały uwolnić sądy - dodała.

Zwracając się do polityków obozu rządzącego stwierdziła, że "w imię obrony obsesji Ziobry zadłużacie dzisiaj kraj". - Narażacie państwo na olbrzymie koszty i jeszcze nazywacie to patriotyzmem - stwierdziła.

Hennig-Kloska: narażacie państwo na olbrzymie koszty i jeszcze nazywacie to patriotyzmem
Hennig-Kloska: narażacie państwo na olbrzymie koszty i jeszcze nazywacie to patriotyzmemTVN24

Projekt "Stop LGBT" w Sejmie. Goście "Kawy na ławę" komentują

Goście "Kawy na ławę" odnieśli się również do pierwszego czytania w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy, określanego przez jego autorów jako "Stop LGBT". Zakłada on między innymi zakaz organizacji parad równości. Uzasadnienie w czwartek w Sejmie przedstawił pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w tej sprawie Krzysztof Grzegorz Kasprzak z Fundacji "Życie i Rodzina". Po jego przemówieniu prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ocenił, że było to "najbardziej obrzydliwe wystąpienie", jakie w ciągu ostatnich lat swojej obecności w izbie usłyszał.

Kasprzak w uzasadnieniu do projektu ustawy "Stop LGBT"
Kasprzak w uzasadnieniu do projektu ustawy "Stop LGBT"TVN24

Według Piotra Wawrzyka "warstwa merytoryczna to jest kwestia oceny każdego z nas". - Proszę pamiętać, że to był projekt obywatelski, niezależnie od tego, czy to projekt liberalizujący aborcję, czy jakikolwiek inny, każdy z tych projektów powinien być rozpatrywany przez Sejm i trafić do komisji".

Piotr Zgorzelski stwierdził, że "ten projekt był antypolski". - W DNA Polaków jest tolerancja, a tam były zawarte elementy dyskryminacyjne wobec drugiego człowieka - podkreślił.

Zdaniem Magdaleny Biejat "ta debata przekroczyła wszelkie standardy". - Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że wnioskodawcy odwoływali się do dobrze brzmiących haseł obrony rodziny. I właśnie z hasłami obrony rodziny chodzą marsze równości. Jedyne, czego się domagają osoby LGBT, to prawo do uznania ich rodziny - podkreśliła.

- Jestem przeciwnikiem zakazu manifestacji takich pragnień. Jeżeli są środowiska, dla których ważne są małżeństwa jednopłciowe, które uważam za szkodliwe społecznie, te środowiska powinny mieć prawo manifestacji swoich poglądów - powiedział z kolei Andrzej Zybertowicz.

Zdaniem Bartosza Arłukowicza projekt "Stop LGBT" to "obrzydliwe słowa obrzydliwej ustawy". - Stygmatyzujecie ludzi i jeszcze hańbą jest to, że w proces zbierania podpisów pod tą ustawą były zaangażowane również środowiska hierarchów kościelnych - dodał.

- Myśląc o tej debacie, która dość mocne piętno na mnie wywarła, to tak sobie pomyślałam, że w naturalnej rzeczy to, co wy robicie i to całe wystąpienie, było kontynuacją myśli Hitlera - powiedziała Paulina Hennig-Kloska. Jak argumentowała, "w gruncie rzeczy w III Rzeszy osoby homoseksualne, podobnie jak Żydzi czy osoby z chorobami psychicznymi, były po prostu eliminowane jako te, które zagrażały czystej rasie".

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Na przejeździe kolejowym w Wolsztynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Autobus, którym podróżowała młodzież szkolna, został zamknięty między szlabanami. W internecie pojawiło się nagranie z wnętrza pojazdu.

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
tvn24.pl / Wolsztyn112

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016. - Trudno o lepiej przygotowaną osobę na to stanowisko - stwierdził rzecznik MSZ Paweł Wroński. Zdaniem Pałacu Prezydenckiego "próba zmiany stałego przedstawiciela Polski przy NATO wbrew prezydentowi Andrzejowi Dudzie jest uderzeniem w interesy Polski". Tylko że - jak mówi rzecznik MSZ - Duda żadnego sprzeciwu nie zgłosił i po prostu od dawna się w tej sprawie nie odzywa.

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

50-latek z Auckland został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Partnerka Tomasza Szmydta, byłego sędziego ściganego za szpiegostwo, który uciekł na Białoruś, ukrywała w Polsce swoje pochodzenie. Olena K. wpisała, że "nie posiada żadnego obywatelstwa". Bycie bezpaństwowcem to stary, klasyczny sposób tak zwanego legendowania szpiegów - pisze "Rzeczpospolita".

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Ktoś by się śmiał, no jak to, XXI wiek, mamy sztuczną inteligencję, mamy niesamowity rozwój technologii, mamy satelity w przestrzeni, a tu nagle balony. Tak, te balony mają przewagę - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek, odnosząc się do amerykańskich aerostatów z radarami do wczesnego ostrzegania i rozpoznania, które mają trafić do Polski. - To są jedne z najbardziej nowoczesnych systemów - podkreślił.

Amerykańskie aerostaty rozpoznawcze trafią do Polski. Generał Bieniek: te balony mają przewagę

Amerykańskie aerostaty rozpoznawcze trafią do Polski. Generał Bieniek: te balony mają przewagę

Źródło:
TVN24

Izraelskie media wyemitowały nagranie z 7 października 2023 roku przedstawiające moment porwania izraelskich żołnierek przez terrorystów z Hamasu. Rodziny pojmanych mają nadzieję, że materiał filmowy zwiększy presję na premiera Benjamina Netanjahu, aby zgodził się na rozejm z Hamasem i zapewnił uwolnienie jeńców.

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Źródło:
PAP

W Sejmie omawiano dwa etapy wzmocnienia zapory na granicy polsko-białoruskiej. Komendant Główny Straży Granicznej generał dywizji SG Robert Bagan omówił osiem kroków wzmocnienia zapory. To między innymi wyeliminowanie możliwości jej rozgięcia, wprowadzenie systemu swój-obcy i dodatkowa linia kamer obserwująca sąsiednią stronę.

To, co chroni Polskę, "można rozgiąć lewarkiem". Mają rozwiązanie

To, co chroni Polskę, "można rozgiąć lewarkiem". Mają rozwiązanie

Źródło:
PAP

Nie mam nic do powiedzenia. Nie rozmawiamy o takich rzeczach i nie mam do omówienia żadnych zmian - stwierdził John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, pytany kwestię programu Nuclear Sharing. Temat ewentualnego dołączenia Polski do programu dotyczącego utrzymywania na terytorium kraju broni atmowej wywołał swoją deklaracją prezydent Andrzej Duda.

Nuclear Sharing i deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. John Kirby: nie rozmawiamy o takich rzeczach

Nuclear Sharing i deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. John Kirby: nie rozmawiamy o takich rzeczach

Źródło:
TVN24, RMF FM

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, siedział na jezdni w miejscowości Kamionka Mała w Małopolsce i blokował przejazd, była od niego wyczuwalna woń alkoholu - przekazała "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy" - napisał.

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Wprost

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W niemieckim Weimarze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosława Sikorskiego, Annaleny Baerbock i Stephane'a Sejourne. Po rozmowach szef polskiej dyplomacji powiedział, że żyjemy w "momencie dramatycznym".

Sikorski o "dramatycznym momencie". Z trzech powodów

Sikorski o "dramatycznym momencie". Z trzech powodów

Źródło:
PAP

W środę w okolicach Kurowa Braniewskiego (powiat elbląski) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

Źródło:
tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Projekt postanowienia w sprawie zmiany granicy na Morzu Bałtyckim został usunięty z rosyjskiej bazy aktów prawnych, ponieważ "potrzebuje dopracowania" - oznajmił Jewgienij Fiodorow z rządzącej Jednej Rosji. Wcześniej niezależne rosyjskie media podały, że Rosja, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowiła zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Bałtyku. Spotkało się to z szybkimi reakcjami Helsinek i Wilna.

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Źródło:
RTVI, Interfax, Current Times, PAP

Kreml chce jednostronnie zmienić granice morskie na Bałtyku, we wschodniej części Zatoki Fińskiej oraz w regionie obwodu królewieckiego przy granicy z Litwą – piszą fińskie media o projekcie Moskwy, która opublikowała na swoich stronach taki projekt, by go wieczorem usunąć. Fiński rząd powinien uspokajać sytuację, ale wymaga ona również "zdecydowanego działania" w ramach NATO – podkreśla dziennik "Iltalehti". Finlandia działa, jak zawsze, spokojnie i na podstawie faktów. Nie będzie się kontaktowała z Rosją - podkreślił prezydent Alexander Stubb.

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Źródło:
PAP

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił termin wyborów do Izby Gmin. Będzie to 4 lipca. Reuters informuje, że zgodnie z sondażami konserwatyści – po 14 latach sprawowania władzy – przegrają z opozycyjną Partią Pracy. Ogłoszenie terminu wyborów kończy miesiące spekulacji na ten temat.

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Źródło:
PAP

Aż o pięć milionów więcej Niemców będzie mogło zagłosować w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego względem poprzednich wyborów z 2019 roku. To skutek między innymi obniżenia minimalnego wieku, od jakiego można głosować, do 16. roku życia. Łącznie uprawnionych do głosowania będzie w tym kraju niemal 65 milionów ludzi. A jak sytuacja wygląda w innych państwach Unii Europejskiej?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

Źródło:
Eurostat, tvn24.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Błędne decyzje prokurator Agnieszki Nowickiej kosztowały już Skarb Państwa dwa miliony złotych. Te pieniądze nie zmienią jednak tego, że ofiary jej oskarżeń mają poczucie, iż złamano im życie. Wśród nich jest były policjant, który na podstawie absurdalnych, niezweryfikowanych zarzutów skruszonego gangstera trafił do aresztu na ponad pół roku.

Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karierę

Były policjant walczy w sądzie o odszkodowanie. Fałszywe oskarżenia zniszczyły mu karierę

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń PiS powiedział, że "dokumenty, co do zasady, były przygotowywane w taki sposób, aby nie można było na ich podstawie poznać prawdy o tym, jak to funkcjonowało". Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Źródło:
TVN24

Władze Ukrainy od miesięcy argumentują, że mają pełne prawo atakowania obiektów w Rosji, również przy pomocy uzbrojenia otrzymanego z Zachodu. Amerykański dziennik "New York Times" napisał, że sekretarz stanu USA Antony Blinken, który niedawno przebywał z wizytą w Kijowie, zaczął przychylać się do tego stanowiska.

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Milorad Dodik - skrajny nacjonalista rządzący Republiką Serbską będącą częścią Bośni i Hercegowiny - stwierdził, że jeżeli ONZ przegłosuje dziś rezolucję w sprawie upamiętnienia ludobójstwa w Srebrenicy z 1995 roku, to będzie to oznaczało "koniec Bośni i Hercegowiny". Dodik przyjechał już do Srebrenicy i na czwartek zaplanował tam wyjazdowe posiedzenie swojego gabinetu.

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielka Brytania będzie obecna w regionie Bałkanów Zachodnich - zadeklarował szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron w czasie środowej wizyty w stolicy Albanii, Tiranie, gdzie rozmawiał o nielegalnej imigracji, przemycie ludzi, a także napięciach etnicznych.

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zaległości płatnicze Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 2,1 miliarda złotych, do poziomu 85,7 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Problemy ze spłatą zobowiązań ma już co dwunasta pełnoletnia osoba.

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę poruszył lawinę nieszczerego ubolewania na temat niebezpiecznych skutków upowszechniania się tak zwanej mowy nienawiści. Piszę "nieszczerego", ponieważ mowa nienawiści stała się ulubionym językiem polityków. Bez mowy nienawiści dzisiejsza polityka jest nie do pomyślenia. Tylko oderwany od rzeczywistości pięknoduch albo frajer nie używa mowy nienawiści, narażając się tym samym na miano nudziarza albo mało wyrazistego polityka. 

Szczucie jako sport narodowy

Szczucie jako sport narodowy

Źródło:
tvn24.pl