Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że wystąpi z wnioskiem o odwołanie z funkcji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta jako jednej z osób odpowiedzialnych za wyciek akt tzw. afery taśmowej. Ale sama decyzja szefowej rządu to za mało, żeby zmienić szefa prokuratorów. Co musi się stać, by usunąć Andrzeja Seremeta przed końcem jego kadencji? Materiał magazynu "Polska i Świat".
Sprawozdanie z działalności prokuratury jej zwierzchnik składa na ręce premiera co roku. Szef rządu może je przyjąć, ale nie musi. W tym drugim przypadku wyraża wotum nieufności wobec Prokuratura Generalnego.
Wraz z odrzuceniem sprawozdania Andrzeja Seremeta - co zapowiedziała Ewa Kopacz - ruszy procedura odwołania prokuratora generalnego z jego funkcji.
Trzy kroki do odwołania
Krokiem, jaki Ewa Kopacz powinna teraz podjąć, jest zwrócenie się do Sejmu z wnioskiem o odwołanie Seremeta przed upływem jego kadencji. Posłowie taki wniosek przyjmują 2/3 głosów na sali, przy obecności co najmniej 230, a więc połowy członków Sejmu.
Odwołanie Prokuratora Generalnego nie jest jednak przesądzone, bo Prawo i Sprawiedliwość już zapowiedziało, że wniosku nie poprze.
Jak wyjaśnił Mariusz Błaszczak - dlatego, że odejście ze stanowiska Seremeta w tym momencie spowoduje paraliż działań prokuratury mającej wyjaśnić w końcu aferę podsłuchową z ub. roku, gdy jedni z najważniejszych polityków w państwie i biznesmeni byli podsłuchiwani w kilku warszawskim restauracjach.
- Taka zmiana niczego w rzeczywistości nie zmieni, a będzie próbą osadzenia na stanowisku człowieka uległego koalicji rządzącej - powiedział Błaszczak.
Andrzej Seremet jest Prokuratorem Generalnym od 2010 r. i jego kadencja upływa dopiero w marcu 2016 roku. Już raz, w 2012 r., ówczesny premier Donald Tusk nie przyjął sprawozdania Seremeta, ale wtedy nie zwrócił się z wnioskiem do Sejmu o jego odwołanie. Teraz - jak przekonują posłowie Platformy Obywatelskiej - Ewa Kopacz pójdzie dalej.
Jeżeli Sejm wniosek szefowej rządu poprze, Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury będą musiały przedstawić dwie nowe kandydatury na stanowisko Prokuratora Generalnego. Jedną z tych osób wybierze prezydent.
Autor: adso//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24