Trybunał w Strasburgu blokuje przymusowe przeniesienia sędzi

Autor:
asty//now
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
TVN24
TVN24Gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał zabezpieczenie w sprawie sędzi karnistek przeniesionych do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Zabezpieczenie to jest natychmiast wykonalne. "To kolejna sprawa sędziów represjonowanych za wydawane orzeczenia, w której ETPCz zdecydował się wydać środek tymczasowy" - napisał pełnomocnik sędzi Piotr Zemła.

Prezes Sądu Apelacyjnego i rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chciał przeniesienia sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek, Ewy Gregajtys i Ewy Leszczyńskiej-Furtak do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka we wtorek wydał zabezpieczenie w ich sprawie. Wstrzymuje ono wykonanie decyzji o przeniesieniu i zakazuje ich przeniesienia do innego wydziału bez ich zgody. Zabezpieczenie to jest natychmiast wykonalne.

"To kolejna sprawa sędziów represjonowanych za wydawane orzeczenia, w której ETPCz zdecydował się wydać środek tymczasowy" - napisał na Twitterze pełnomocnik sędzi w Strasburgu Piotr Zemła.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Shutterstock

Karnistki na celowniku ludzi Ziobry

W sierpniu prezesi sądu przenieśli do wydziału pracy sędzię Ewę Gregajtys i sędzię Ewę Leszczyńską-Furtak. Później przeniesiona została również sędzia Marzanna Piekarska-Drążek.

Uchylały one orzeczenia sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa i odmawiały orzekania z nimi. W związku z tym rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab zarzucił im "długotrwałą negację wykonywania fundamentalnych obowiązków służbowych".

W październiku karnistki otrzymały postanowienia o przedstawieniu zarzutów dyscyplinarnych. Stały się pierwszymi osobami ściganymi dyscyplinarnie za "odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości", nowego deliktu dyscyplinarnego wprowadzonego ustawą autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości