Niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, możliwa wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów, a także konieczność wyboru nowych 15 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa - to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji ewentualnie negatywnego dla polskiego rządu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W TVN24 trwa wydanie specjalne w związku z oczekiwanym wyrokiem TSUE.
We wtorek około godziny 9. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok dotyczący Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego i polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W czerwcu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE.
Stwierdził w niej wtedy, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii", a sposób wyboru nowych członków KRS "ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".
Co oznaczałby negatywny dla polskiego rządu wyrok TSUE?
W Sądzie Najwyższym:
- niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
- wątpliwości wobec działania Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
- możliwą wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów
W Krajowej Radzie Sądownictwa:
- konieczność wyboru nowych 15 sędziów KRS - w grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków nowej KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję; poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie
- wyboru nie mogli dokonać politycy
- możliwa nieważność awansów i nominacji sędziowskich
Rzecznik Sądu Najwyższego: pytanie, co z nominacjami sędziów
O konsekwencjach negatywnego wyroku dla nowej KRS mówił w rozmowie z TVN24 w poniedziałek również rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski.
- Gdyby przyjąć założenie, że nasza Krajowa Rada Sądownictwa została źle skonfigurowana, czyli ta sędziowska część została źle wybrana, a Krajowa Rada nie jest organem niezależnym (...) i nie wykonuje swoich zadań, to wtedy trzeba się zastanowić, co z decyzjami tej Krajowej Rady Sądownictwa. Przez nią przeszło ponad 500 sędziów - zwrócił uwagę.
- Teraz (pojawia się - red.) pytanie, czy te nominacje, poprzez wręczenie ich przez prezydenta i ich podpisanie, stają się ważne, czy też ważne nie są. Jeśli ważne nie są, to co z wyrokami, które wydały te osoby? - zastanawiał się sędzia Laskowski.
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: CURIA