Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny zyskały poparcie sejmowej komisji sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu parlamentarzyści mają przystąpić do kolejnego czytania. Gdyby projekty zostały przyjęte, oznaczałoby to między innymi, że wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków".
Sejmowa komisja sprawiedliwości po czterech godzinach obrad zarekomendowała we wtorek projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz projekt ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. Drugie czytanie projektów w Sejmie planowane jest w przyszłym tygodniu.
Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym poparło 16 posłów z komisji, zaś przeciw było pięciu. Z kolei w przypadku projektu przepisów wprowadzających reformę - poparło go 15 posłów, przy pięciu głosach przeciwnych.
Prace nad tymi projektami komisja rozpoczęła przed tygodniem. Do przedłożonych przepisów wprowadzono szereg poprawek precyzujących oraz modyfikujących część zapisów. Zasadnicze punkty reformy, mimo ożywionej dyskusji posłów, pozostały bez większych zmian.
Wyroki wydane przez "osoby nieuprawnione" byłyby "nieważne"
Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny wpłynęły do Sejmu na początku marca tego roku. Podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie projektów odbyło się pod koniec kwietnia razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.
Po wprowadzeniu reformy moc utraciłyby obecne trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.
Jednocześnie - jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media / Shutterstock.com