70 miejscowości w niecałe trzy miesiące ma odwiedzić Tour de Konstytucja. Akcja ma za zadanie promować konstytucję i edukować na temat najważniejszego dokumentu prawnego w Polsce. Odbywa się drugi rok z rzędu. W projekcie biorą udział prawnicy, ale też aktorzy i powstańcy warszawscy.
Akcja Tour de Konstytucja pod hasłem "Z Europą nam po drodze" rozpocznie się 4 czerwca. Organizuje ją Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i ma na celu edukację na temat wagi ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywateli oraz powiązaniu konstytucji z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Przy okazji promowany ma być także zdrowy tryb życia oraz idea wolontariatu.
W czasie konferencji w Warszawie promującej Tour de Konstytucja wystąpiło kilka osób, które swoim autorytetem wspierają akcję.
Zaproszenie do rozmowy
- Przyjazd tego busa, który stoi za nami, do małej miejscowości jest zawsze wielkim wydarzeniem. To jest sytuacja, w której konstytucja, która na co dzień wydaje się abstrakcyjna, przybliża się do ludzi - mówił profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Kiedy konstytucja mówi o godności pracownika, mówi o godności pani, która pracuje na kasie w sklepie. I także naruszanie godności tych ludzi jest naruszaniem konstytucji. Kiedy mówi o równości, mówi o równości między kobietami i mężczyznami, o równości ludzi, którzy wykonują tę samą pracę. To jest coś bardzo konkretnego, nie abstrakcyjnego. Życzę powodzenia tej inicjatywie. Będę ją gorąco wspierał - zapewnił prawnik.
- Wszystkich serdecznie zapraszam na każdy przystanek Tour de Konstytucja. Będziemy tam obecni - zachęcał prokurator Dariusz Korneluk, wiceprezes zarządu prokuratorów Lex Super Omnia. - Chcemy zaciekawić, rozwiać wątpliwości, ale też przybliżyć Państwu wszystkim naszą pracę codzienną - dodał.
Jako przedstawiciel środowiska artystów wystąpił aktor Andrzej Chyra. - Mam wrażenie, że nie znając konstytucji, nie rozumiejąc jej litery i ducha, nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób może być manipulowana. Uważam, że konstytucja powinna być lekturą obowiązkową. Jest bazą, takim zbiorem dla nas wszystkich zasad, które dają nam pewnego rodzaju pewność - mówił.
Konstytucja to "broń" i "opatrunek"
Głos zabrały także wetaranki Powstania Warszawskiego. - Chcę wam powiedzieć, że konstytucja jest waszą jedyną bronią i trzeba tej broni używać. Trzeba ją nieść do wszystkich ludzi w Polsce, żeby wiedzieli, jakie są ich prawa i żeby się mogli bronić przed bezprawiem, jakie się dzieje w tej chwili w naszym kraju - mówiła Wanda Traczyk-Stawska.
- Proszę państwa, ja jestem sanitariuszką Armii Krajowej, która od pierwszego do ostatniego dnia służyła bandażem, opatrunkiem i pomocą. Dla mnie ta konstytucja i fakt, że ona jest, jest jak jeden wielki opatrunek. Opatrunek dla nas, dla społeczeństwa, dla tych wszystkich ludzi, którzy mogą się czuć czy dotknięci, czy pokrzywdzeni, czy zagrożeni w swoich sprawach. To jest ogromne zwycięstwo, że ją mamy - mówiła z kolei Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Tour de Konstytucja zainauguruje swoją tegoroczną aktywność 4 czerwca w Słupsku. Oprócz odwiedzenia 70 miast i miasteczek zawita także na Opener Festiwal w Gdyni, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie czy Pol and Rock Festival w Czaplinku. Wielki finał imprezy ma się odbyć 27 sierpnia w Warszawie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24