Dlaczego konferencja szefa NBP trwała 20 minut, a nie dwie godziny? Trela ma teorię

Źródło:
TVN24
Trela: jestem zwolennikiem, żeby był przygotowany wniosek na Glapińskiego do Trybunału Stanu
Trela: jestem zwolennikiem, żeby był przygotowany wniosek na Glapińskiego do Trybunału Stanu
wideo 2/6
Trela: jestem zwolennikiem, żeby był przygotowany wniosek na Glapińskiego do Trybunału Stanu

Barbara Nowacka (KO) i Tomasz Trela (Lewica) byli gośćmi Moniki Olejnik w "Kropce nad i". Posłowie odnieśli się do wniosku, który pozwoliłby na postawienie szefa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Chcemy, żeby bank centralny i jego prezes współpracował z obywatelkami i obywatelami na rzecz stabilności finansowej państwa, a nie z rządem - mówiła Nowacka. Zdaniem Treli, Glapiński zobaczył, że może tracić grunt pod nogami i dlatego jego najnowsza konferencja prasowa "trwała dwadzieścia minut, a nie dwie godziny". Posłowie komentowali też odejście generała Szymczyka i projekt ustawy wiatrakowej.

- Pan Glapiński słynie ze słabego poczucia humoru i po raz kolejny nam to niestety udowadnia, opowiadając o tym, jaki to jest apolityczny. Działał wprost na zlecenie PiS-u, zgodnie z partyjnym interesem PiS-u, na niekorzyść finansów publicznych i na niekorzyść Polski. Poniesie za to konsekwencje. Dzisiaj wykonują (politycy PiS - red.) nerwowe ruchy, ale chciałabym, żeby wszyscy wiedzieli, że takich rzeczy, jak upolitycznienie Narodowego Banku Polskiego nie można odpuścić i zapomnieć - mówiła Barbara Nowacka.

- Niech nas po prostu (Glapiński - red.) nie rozśmiesza. Nie chcemy, żeby Narodowy Bank Polski i jego prezes współpracował z rządem. Chcemy, żeby współpracował z obywatelkami i obywatelami na rzecz stabilności finansowej państwa - dodała.

Barbara Nowacka i Tomasz Trela w "Kropce nad i"TVN24

"Glapiński zobaczył, że pali mu się grunt pod nogami"

Tomasz Trela został zapytany, co sądzi o postawieniu Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Przyznał, że popiera ten pomysł. - Jestem gorącym zwolennikiem, żeby był przygotowany wniosek na Adama Glapińskiego do Trybunału Stanu. Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że Narodowy Bank Polski jest instytucją niezależną, a prezes NBP jest prezesem niezależnym. Doskonale wiemy, co robił Adam Glapiński. Był zależny od Jarosława Kaczyńskiego i od Prawa i Sprawiedliwości. Zamiast chronić interes polskiej złotówki, chronił i dbał o interes Prawa i Sprawiedliwości - mówił.

Czytaj też: Prezes NBP zapewnia o apolityczności, a do zarządu trafia kolejny człowiek PiS. "To jest taka Arka Noego"

Odniósł się do dzisiejszej konferencji Adama Glapińskiego. - Konferencja, którą dzisiaj obserwowałem, była krótka i rzeczowa, nie tak jak do tej pory. Jak Glapiński zobaczył, że może mu grunt pod nogami spadać, to już konferencja trwała dwadzieścia minut, a nie dwie godziny. Takie numery naprawdę nie z nami. My na takie tanie, tandetne chwyty się nie nabieramy. Będziemy pracować nad wnioskiem do Trybunału Stanu - zapowiedział Trela.

Konferencja prezesa NBP trwała dokładnie 27 minut.

Trela o komisjach śledczych: Jacek Sasin nie może być sędzią w swojej sprawie

Goście "Kropki nad i" zostali zapytani o skład komisji śledczych i czy stanowczo sprzeciwią się którejś z kandydatur polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Na pewno w komisjach nie mogą zasiąść Jacek Sasin, Jarosław Kaczyński czy Mateusz Morawiecki, bo oni będą wzywani do składania zeznań przed komisją - mówiła Nowacka.

Tomasz Trela także zaznaczył, że niektórzy z polityków PiS będą zeznawać i nie mogą być "sędziami we własnej sprawie". - Na pewno jeśli chodzi o aferę wizową, to w komisji nie może zasiąść Zbigniew Rau. Jacek Sasin też nie może być sędzią w swojej sprawie i być w komisji do spraw wyborów kopertowych - powiedział poseł Lewicy.

Nowacka o odejściu Szymczyka: to jest dobry dzień dla policji
Nowacka o odejściu Szymczyka: to jest dobry dzień dla policjiTVN24

Nowacka o odejściu gen. Szymczyka: to jest dobry dzień dla policji

Barbara Nowacka odniosła się do dzisiejszego odejścia ze stanowiska komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka. "To dobry dzień dla policji" - powiedziała.

- Trzeba powiedzieć, że pamiętamy śmierci na komisariatach i mataczenie wokół tych spraw, ukrywanie dowodów, winnych i niechęć do rozliczeń wewnątrz policji. Do opozycji przychodzili policjanci i policjantki i mówili, że nie chcą brać udziału w politycznej hucpie. Nie po to się szkolili, żeby chronić dom przerażonego satrapy. Oni wierzą w misję. Nie zarabiają tak, jakby chcieli i tak, jak czasami zasługują, ale traktują to jako misję i nie są od tego, żeby pałować dzieciaki na protestach - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Często policjantów stawiano naprzeciwko ich matek, córek, sióstr. Płacono im źle, pogardzano nimi, a przede wszystkim mieli komendanta, który sam nie szanował munduru. Gdyby jakkolwiek szanował mundur, to po tej hucpie z granatnikiem podałby się do dymisji. Dziś odszedł i to jest dobry dzień dla policji. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że będzie można odbudować autorytet policji, a policjantki i policjanci wreszcie będą mogli czuć się godnie - dodała.

Czytaj też: Generał Jarosław Szymczyk żegna się listem. Zdał obowiązki komendanta głównego policji

"O przyszłości politycznej pani Hennig-Kloski będą pewnie decydować Hołownia i Tusk"

Tomasz Trela zapytany został, czy projekt ustawy wiatrakowej może przekreślić kandydaturę Pauliny Hennig-Kloski na ministrę klimatu i środowiska. - Nie wydaje mi się, żeby projekt ustawy, który jest na etapie konsultacji, miał przekreślić czyjąkolwiek karierę. Oczywiście wyciągamy wnioski z tego komunikacyjnego błędu i takich sytuacji więcej nie będzie. Miejmy jednak świadomość, że projekt to nie prawo i można go zmienić - mówił Trela.

Czytaj też: Paulina Hennig-Kloska wzywa posła PiS do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. Przeprosiny albo sąd

- Ten projekt został zmieniony. O przyszłości politycznej pani Pauliny Hennig-Kloski będą pewnie decydować pan Szymon Hołownia i pan premier Donald Tusk - dodał.

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli Putin grozi, jeśli grozi były prezydent Miedwiediew, to ja tym groźbom niestety zmuszony jestem wierzyć - powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikarzem TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że "Rosja może przetestować gwarancje bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Sikorski w USA: jeśli Putin grozi, to ja tym groźbom jestem zmuszony wierzyć

Sikorski w USA: jeśli Putin grozi, to ja tym groźbom jestem zmuszony wierzyć

Źródło:
TVN24, PAP
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się debata aborcyjna - przekazał wicemarszałek Piotr Zgorzelski w "Kawie na ławę". Poseł PSL powiedział, że projekty, które nie były przedmiotem "porozumienia koalicyjnego" zostaną przedstawione w Sejmie i skierowane do Komisji Nadzwyczajnej.

Wicemarszałek Sejmu: debata aborcyjna na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Wicemarszałek Sejmu: debata aborcyjna na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Źródło:
TVN24

"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" - napisał w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Donald Tusk. W niedzielę rano odpowiedział mu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Doceniamy silne wsparcie Polski dla Ukrainy od samego początku wojny rosyjskiej na pełną skalę. Bezpieczeństwo naszych narodów jest niepodzielne. Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga" - napisał Zełenski.

Zełenski odpowiada Tuskowi. "Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga"

Zełenski odpowiada Tuskowi. "Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga"

Źródło:
tvn24.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu oparów. Dwie osoby zostały poparzone, z czego jedna została przewieziona do szpitala.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć osób zostało rannych po ataku nożownika, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę w okolicy ul. Elektryków i Narzędziowców w Gdańsku. Policja zatrzymała do sprawy dwie osoby.

Atak nożownika w centrum Gdańska. Sześć osób rannych

Atak nożownika w centrum Gdańska. Sześć osób rannych

Źródło:
TVN24

Średnia krajowa, czyli przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, wyniosła w styczniu 2024 roku 7768,35 złotego i wzrosła o 12,8 procent rok do roku. "Rzeczywistość może być jednak bardziej ponura" - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. 

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda, po raz kolejny, objął prezydenckim patronatem charytatywny maraton narciarski "12H Slalom Maraton Zakopane". W tym roku zawodnicy i podopieczni fundacji Handicap zjeżdżają z Kasprowego Wierchu. - Widzę pełną mobilizację. Dziękuję wszystkim sponsorom, którzy wspierają fundację. Przede wszystkim dziękuję zawodnikom, którzy przybyli, poświęcając niedzielę, żeby jeździć z podopiecznymi i dla podopiecznych. Mam nadzieję, że będziemy dla fundacji jeździli długie lata, trzymam kciuki za wyniki wszystkich - mówił prezydent.

Prezydent otworzył charytatywny maraton narciarski na Kasprowym Wierchu

Prezydent otworzył charytatywny maraton narciarski na Kasprowym Wierchu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tanie zboża na giełdach to efekt manipulacji Rosjan, sprzedających zboże po dumpingowych cenach - uważa szefowa Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej sytuacja na giełdach światowych nie poddaje się normalnym analizom, a prognozy są zaburzane przez działania Władimira Putina.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Źródło:
PAP

Po śmierci 54-latka, który zmarł po zjedzeniu galarety kupionej w Nowej Dębie, zaplanowano wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej oraz weterynaryjnej na bazarach w całym województwie podkarpackim.

Śmiertelne zatrucie mięsem. Będą wzmożone kontrole bazarów

Śmiertelne zatrucie mięsem. Będą wzmożone kontrole bazarów

Źródło:
PAP

Ukraina nie użyje broni przekazywanej przez zachodnich partnerów poza swoimi międzynarodowo uznanymi granicami - zapewnił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski. Dodał, że w atakach na inne terytoria używana jest ukraińska broń.

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Źródło:
PAP

Do tragicznego pożaru apartamentowca w Walencji doszło w czwartek. Burmistrz miasta mówił, że zginęło wtedy co najmniej dziesięć osób. Z dziesiątego piętra płonącego budynku, z żoną i czteromiesięczną córką, uciekał pan Kamil. - Ogień momentalnie się roznosił, to było jak wielka pochodnia. Widzieliśmy, że na niektórych balkonach byli ludzie, którzy krzyczeli. Wołali o pomoc - mówił w rozmowie z redakcją Kontakt 24.

"Na jednej ręce miałem córkę, w drugiej transporter z kotem". Relacja Polaka z płonącego bloku w Walencji

"Na jednej ręce miałem córkę, w drugiej transporter z kotem". Relacja Polaka z płonącego bloku w Walencji

Źródło:
Kontakt 24, tvn24.pl

Kolejny dzień protestów rolników. Traktorami blokują drogi m.in. w województwie pomorskim, lubelskim i dolnośląskim. Utrudnienia w ruchu mają potrwać kilka godzin. Wprowadzono objazdy drogami lokalnymi.

Rolnicy blokują drogi, utrudnienia w ruchu potrwają wiele godzin

Rolnicy blokują drogi, utrudnienia w ruchu potrwają wiele godzin

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, GDDKiA, tvn24.pl

Podczas remontu dziedzińca Zamku Cesarskiego w Poznaniu odsłonięto relikty Bramy Berlińskiej z XIX wieku. Podczas prac archeologicznych znaleziono tu m.in. stare monety i pokrętło od zegara. Znamienne, że akurat tracono tu sporo czasu - właśnie tu tworzyły się pierwsze korki w mieście.

Znaleziono ślady po Bramie Berlińskiej. To był główny wjazd do XIX-wiecznego Poznania

Znaleziono ślady po Bramie Berlińskiej. To był główny wjazd do XIX-wiecznego Poznania

Źródło:
TVN 24 Poznań

Od dwóch miesięcy w zoo w stolicy Ekwadoru przebywa niedźwiedź, który trafił tam po tym, jak stanowił zagrożenie dla obszarów zamieszkałych. Weterynarze apelują o jak najszybsze przetransportowanie go do naturalnego środowiska z dala od zaludnionych terenów, tłumacząc, że im więcej czasu upływa, tym jego umiejętności przetrwania na wolności są coraz mniejsze.

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Źródło:
Reuters

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych wkrótce stanie przed sądem. Proces byłego już funkcjonariusza rozpocznie się w kwietniu. Wobec drugiego z mężczyzn postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Źródło:
PAP

Tegoroczny luty jest na najlepszej drodze do tego, aby uplasować się jako najcieplejszy luty w Polsce od początku prowadzenia pomiarów - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już jest on określany jako miesiąc "ekstremalnie ciepły".

Takiego lutego najprawdopodobniej jeszcze nie mieliśmy

Takiego lutego najprawdopodobniej jeszcze nie mieliśmy

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Trwa walka o życie trzyletniego chłopca, który wpadł do zbiornika wodnego w miejscowości Ludwików (Wielkopolskie). Dziecko zaginęło w czasie spaceru z dziadkiem. - Jest w stanie głębokiej hipotermii - przekazała Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Maria Wróbel. Nagrania z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nagrodzona za reżyserię w Cannes "Strefa interesów" Jonathana Glazera uhonorowana trzema nagrodami BAFTA i nominowana do pięciu statuetek Oscara, to pewniak w kategorii Film Międzynarodowy w zbliżającej się edycji uroczystości Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nakręcony w Polsce z udziałem polskich twórców, został okrzyknięty "najważniejszym filmem o Holocauście od czasów 'Shoah' Claude’a Lanzmanna", jest ostrzeżeniem dla świata przed odwracaniem oczu od zła.

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Źródło:
"The Guardian", tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl