Tęczowy Piątek w ponad 100 szkołach. "To nie powinien być tylko jeden dzień"

tęczowy piątek materiały kph
Tęczowy Piątek obchodzony w polskich szkołach | materiał archiwalny z 28.10.2022
Źródło: Fakty po południu TVN24

Ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce będzie świętować Tęczowy Piątek. Celem akcji jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBTQ+ w szkole. W tym roku organizatorzy chcą dotrzeć do społeczności w mniejszych miejscowościach.

Organizatorem tegorocznego Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby ze szkół do budowania safe space, czyli bezpiecznej przestrzeni, w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych.

- Naszym celem jest zatrzymanie efektu mrożącego, który mogliśmy obserwować w polskich szkołach w ostatnich latach, wsparcie młodych ludzi, by czuli, że mogą być sobą, jak i przełamywanie tematów tabu - mówi Aleksandra Stube, koordynatorka projektu Tęczowy Piątek.

Mówiąc o "efekcie mrożącym", ma na myśli projekty takie jak Lex Czarnek i działania rządu skierowane w stronę osób LGBTQ+.

CZYTAJ TEŻ: Gdzie osoby LGBTQ+ czują się najlepiej? Jest nowy Ranking Szkół Przyjaznych

"Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek"

W akcji mającej wspierać młodzież LGBT+ weźmie udział około 100 szkół w całej Polsce. - To nie powinien być tylko jeden dzień. Każdego dnia powinniśmy obchodzić taki mały tęczowy piątek w szkołach i wspierać młodzież LGBTQ+, bo to wsparcie zależy od całej społeczności - podkreśla Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE

Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że w polskich szkołach aż 93 procent społeczności wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Ponad połowa (53 proc.) uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra.

Celem Tęczowego Piątku jest uwidocznienie młodych osób LGBTQ+ w społeczności szkolnej. W tym roku - jak podkreślają organizatorzy - szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ bardziej narażone są na dyskryminację. - Jestem z Podkarpacia i nigdy nie miałem Tęczowego Piątku, dlatego chcę go dać całej Polsce. Stąd moja determinacja, by planując tegoroczne święto polskich tęczowych osób uczniowskich, uwzględnić w nim wszystkich bez wyjątku - mówi Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE.

Młodzież z całej Polski może przesyłać zdjęcia z wydarzeń, które zorganizowali w swoich szkołach. Kapituła konkursowa, w której znaleźli się m.in.: Przemysław Staroń, Julia Sobczyńska, Aleksandra Herzyk czy Kacper Potępski, wybierze najlepsze i nagrodzi je wyjątkowymi tęczowymi nagrodami.

W zeszłym roku ukryto listę uczestników akcji

Projekt koordynuje Kampania Przeciw Homofobii. - Tęczowy Piątek od 2016 roku wpisał się w kalendarz roku szkolnego i nie da się go wymazać! - podkreśla Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

W zeszłym roku nie została opublikowana lista szkół biorących udział w akcji KPH. - Bo to się kończyło bardzo nieprzyjemnie ze względu na nagonkę konserwatywnych polityków, różnych organizacji prawicowych, to nie było przyjemne i nie było bezpieczne - tłumaczyła na antenie tvn24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: