TVN24 | Polska

Pierwszy kongres ruchu Polska 2050. Hołownia przedstawił gościa specjalnego

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab/tr
Źródło:
PAP, TVN24
Szymon Hołownia przedstawił aplikację JaśminaZdjęcia organizatora
wideo 2/10
Zdjęcia organizatoraSzymon Hołownia przedstawił aplikację Jaśmina

Na pierwszym kongresie ruchu Polska 2050 w Warszawie Szymon Hołownia przedstawił gościa specjalnego, który, jak powiedział, "odmieni polską politykę". To aplikacja polityczna "Jaśmina". 

Podczas kongresu ruchu Polska 2050 głos zabrał między innymi jego lider Szymon Hołownia. Przedstawił zapowiadanego wcześniej gościa specjalnego, który, jak powiedział, "odmieni polską politykę". Lider Polski 2050 przekazał, że to pierwsza polska aplikacja polityczna "Jaśmina".  - Ja już ją mam u siebie w telefonie. Mam nadzieję, że wy zaraz też będziecie mieć - powiedział do zgromadzonych.

Jak mówił Hołownia, aplikacja "da możliwość głosowania w ważnych dla Polski sprawach, a za chwilę będzie informowała o eventach odbywających się w okolicy, o tym, co warto dzisiaj zrobić". – Będzie podawała porady, będzie próbowała być z wami jak najbliżej tak, byśmy korzystając z tego, że jesteśmy cyfrowym społeczeństwem, mogli budować jak najlepszą, jak najbardziej demokratyczną i rozmawiającą ze sobą Rzeczpospolitą – dodał. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwszym sprawdzianem dla "Jaśminy" ma być głosowanie wszystkich członków Polski 2050, które ma trwać do niedzieli do godziny 18. Będzie dotyczyć zakazu handlu w niedzielę. Wszyscy członkowie Polski 2050 za pomocą "Jaśminy" zdecydują, czy ustawę o zakazie handlu w niedzielę powinno się zaostrzyć czy zliberalizować. - To, co zdecydują członkinie i członkowie, będzie częścią oficjalnego programu Polski 2050 - zapowiedział Hołownia.

Hołownia o pierwszym głosowaniu za pomocą aplikacji JaśminaTVN24

Hołownia: na naszych oczach bezczelnie kradnie się nam demokrację

Hołownia wyszedł na scenę dopiero po ponad godzinie od rozpoczęcia wydarzenia, po przemówieniach szefa partii Michała Koboski i innych działaczy Polski 2050.

Powiedział, że w pewnym momencie zaczął się zastanawiać, co może zrobić, aby zostawić pokoleniu jego córki "lepszą Polskę". - Co to znaczy lepsza Polska? (...) To zielona demokracja. To więcej miejsca na ziemi dla każdego. To solidarność - jeden wspierający drugiego - mówił. Dodał, że w zamian "na granicach mamy stan wyjątkowy, a między nami stan wojny".

- Czułem, że wszyscy utknęliśmy w jakimś jądrze ciemności, że na naszych oczach bezczelnie kradnie się nam demokrację, za nasze własne pieniądze napuszcza się jednych na drugich, zawłaszcza państwo i rozdaje nie swoje, kolegom, szwagrom, partnerkom. Zróbmy coś z tym wreszcie – mówił.

Hołownia: stworzyliśmy prawdziwe jądro jasnościzdjęcia organizatora

Zakłócili przemówienie Hołowni

W pewnym momencie na scenę weszła trójka młodych ludzi. Dwoje z nich trzymało transparenty "Polska bez węgla 2030" z logiem Greenpeace. Hołownia w pewnym momencie ich zauważył.

- Postulat odejścia od węgla jest jednym z najważniejszych w naszym programie. Jeżeli pokaże mi pan metodę, jak dojść do Polski bez węgla po 20, 30-letnich opóźnieniach tak, żeby w ciągu tych 9 lat, do 2030 nie wywołać rewolucji społecznej, niepokojów społecznych, żeby krew nie polała się na ulicach, bardzo chętnie kupię wasz projekt - powiedział Hołownia.

- My pokazujemy perspektywę, która jest możliwa do wykonania. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska powinna odejść od węgla jak najszybciej, mam nadzieję, że uda się to zrobić do 2035 roku - mówił lider Polski 2050. Po chwili ochrona wyprowadziła trójkę młodych ludzi ze sceny.

Aktywiści Greenpeace weszli na scenę podczas kongresu Polski 2050. Rozmawiał z nimi Szymon HołowniaZdjęcia organizatora

Hołownia: nie wystarczy odsunąć PiS od władzy

- Przez ostatni rok wykonaliśmy tytaniczną pracę (…) My nie czekaliśmy jak inne partie aż nam zrobią wybory, żeby zacząć na trzy miesiące przed nimi na gwałt pisać obietnice, albo zacząć kompulsywny objazd Polski w świetle kamer. My nie kierujemy się wynikami sondaży przy podejmowaniu trudnych programowych decyzji. My po prostu zawinęliśmy rękawy i w ten rok zrobiliśmy więcej dla Rzeczpospolitej niż wiele partii w ciągu 20 lat swojego działania przez dwie, trzy, czy więcej kadencji. Nie boimy się pracy – mówił.

Lider Polski 2050 podkreślił, że "nie wystarczy odsunąć PiS od władzy". - Następnego dnia od 7 rano trzeba zacząć leczyć Polskę - dodał. - Dzisiaj można o Polsce powiedzieć wiele, ale nie, że jest zielona czy demokratyczna - powiedział.

- Jesteśmy najlepiej merytorycznie przygotowaną do rządzenia partią w dziejach Polski - przekonywał Hołownia, opowiadając o tym, że dziesiątki ekspertów ruchu przygotowało tysiące stron programów naprawczych. - Gdybym miał skrócić ten nasz wielki program do dwóch słów, to one znowu byłyby bardzo proste - zielona demokracja. My w Polsce 2050 mówimy, jak nas pytają, kim jesteśmy, jesteśmy właśnie tym - zielonymi demokratami, których tak bardzo potrzeba na polskiej scenie politycznej - podkreślił.

Hołownia: nie kierujemy się wynikami sondaży przy podejmowaniu programowych decyzjizdjęcia organizatora

Hołownia: przywrócimy w Polsce praworządność

Polityk przedstawiał główne założenia programu jego formacji. - Obiecuję, że zrobimy wszystko, aby do 2030 roku zniknęły wszystkie domy dziecka - zapowiedział Hołownia. - Polska powinna i może być krajem bez domów dziecka - dodał.

- Przywrócimy w Polsce praworządność - zapowiedział lider Polski 2050. - Wypracowaliśmy dwa możliwe kierunki uzdrawiania tej patologii, którą mamy obecnie. Po pierwsze - zlikwidować całkowicie Trybunał Konstytucyjny i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, możliwość odwoływania się wprost do konstytucji - powiedział.

- Mamy też jednak opracowaną, gdyby ta okazała się bardziej realna, inną drogę - reformę sposobu wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm i inne organy, tak by przywrócić rzeczywistą, a nie fikcyjną kontrolę konstytucyjności obowiązującego w Polsce prawa - dodał.

Hołownia zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego

Osobną część wystąpienia lider Polski 2050 poświęcił sprawom dotyczącym wiary i Kościoła. - Po pierwsze zlikwidujemy Fundusz Kościelny. Zastąpimy go dobrowolnym odpisem podatkowym - powiedział. – Każdy z was będzie mógł zdecydować, który kościół, którą wspólnotę bliską swojemu sercu chce wesprzeć. Zwrócimy wam podmiotowość – podkreślił. 

- Po drugie: powołamy przy premierze specjalnego ministra, który dopilnuje prawdziwego rozdziału państwa i Kościoła, strażnika normalności w tej kwestii - zaznaczył Hołownia.

- Po trzecie: w ciągu pierwszych 100 dni po objęciu władzy powstanie specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej do prowadzenia i nadzorów śledztw w sprawie przypadków pedofilii wśród duchownych - wyliczał Hołownia. - Po czwarte: pozwolimy wspólnotom szkolnym - rodzicom, uczniom i nauczycielom - decydować o formie i liczbie godzin religii w swojej szkole - kontynuował.

Lider ruchu Polska 2050: umożliwimy głosowanie osobom od 16. roku życia

Wśród innych postulatów ruchu polityk wymienił walkę z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa. - Wprowadzimy zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa dla posłów, senatorów, ministrów, wiceministrów oraz ich dzieci, małżonków, rodziców i innych osób bliskich - zapowiedział. - Zakaz ten będzie trwał podczas ich pracy w rządzie i Sejmie, ale będzie też trwać rok po oddaniu przez nich mandatu lub urzędu - dodał.

Hołownia mówił także o dojrzałości politycznej młodych ludzi, którzy biorą udział między innymi w manifestacjach dotyczących klimatu czy edukacji. - Oni już dziś powinni nie tylko apelować do polityków, oni dziś powinni móc tych polityków wybierać - przekonywał. - Aby wybory były naprawdę powszechne, po odsunięciu PiS od władzy, umożliwimy głosowanie osobom od 16. roku życia - zapowiedział polityk.

Szymon HołowniaRadek Pietruszka/PAP

Kolejne elementy "zielonej demokracji" Polski 2050 to m.in. lekarz osobisty dla każdego, który będzie kierował na bezpłatny generalny bilans zdrowia. Lekarz osobisty ma być dostępny nie tylko w gabinecie, ale przez aplikację lub telefon, bo "mamy rok 2021, a nie 1921, jak niektórzy sądzą". Polska 2050 proponuje też zwrot kosztów wizyty u lekarza prywatnego, jeśli nie uda się szybko złożyć wizyty o lekarza publicznego.

Hołownia zapowiedział radykalne zmiany w przepisach antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, aby każdy mógł w prosty sposób dochodzić swoich praw. Zadeklarował proste podatki i wprowadzanie kluczowych zmian podatkowych zawsze do końca czerwca roku poprzedniego. - Będziemy dążyć do tego, aby tych zmian było jak najmniej - mówił.

Ponadto, jak dodał, wspólnie wprowadzane prawo będzie szanowane przez wszystkich, a państwo będzie wypłacać 200 złotych za każdy dzień opóźnienia rozpatrzenia sprawy. Nie może być tak, mówił Hołownia, że obywatel płaci kary za każdy dzień opóźnienia, a państwo może bezkarnie opóźniać się w swoich decyzjach.

Kampania "Poznajmy się"

Kongres został zaplanowany także jako podsumowanie letniej kampanii "Poznajmy się", w ramach której parlamentarzyści, działacze i wolontariusze ruchu konsultowali program, z którym Polska 2050 Szymona Hołowni pójdzie do następnych wyborów.

- W czasie wakacji odbyliśmy ponad 200 spotkań z Polakami w ramach akcji "Poznajmy się", one dały nam dużą wiedzę o tym, czego Polacy dzisiaj oczekują. Bardzo cieszę się z tych wszystkich spotkań, bo to kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy fizycznie zapoznali się z naszą ofertą i teraz masowo zaczynają zapisywać się do stowarzyszenia - mówił wcześniej w rozmowie z Polską Agencją Prasową polityk.

Autor:js/kab/tr

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24