Szydło: musimy mieć większe ambicje niż dryf z głównym nurtem polityki europejskiej

[object Object]
Szefowa rządu zadeklarowała, że Polska jest gotowa do rozmowy na temat przyszłości UETVN 24
wideo 2/3

Proces integracji Unii Europejskiej znalazł się w ślepym zaułku - oceniła premier Beata Szydło. Jak dodała, w dyskusji o przyszłości Unii powinny brać udział wszystkie państwa członkowskie. - Polska w tej dyskusji powinna mieć większe ambicje niż tylko "dryf z głównym nurtem polityki europejskiej" - oświadczyła.

Premier wystąpiła w czwartek na XV Forum Polityki Zagranicznej zorganizowanym na Zamku Królewskim w Warszawie przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Nasz region "nie istniał jako punkt odniesienia"

Nawiązując do zbliżającej się drugiej rocznicy zaprzysiężenia jej rządu oceniła, że obecnie pozycja międzynarodowa Polski jest dużo mocniejsza niż przed dwoma laty.

Jak dodała, stało się to za sprawą zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i polskiej dyplomacji. Szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego oraz wiceministra spraw zagranicznych do spraw europejskich Konrada Szymańskiego określiła jako "dwa silne filary polityki zagranicznej Polski". Według Szydło dwa lata temu nasz region "nie istniał, jako punkt odniesienia na politycznej mapie Europy".

- Dzisiaj każdy, kto odpowiedzialnie myśli o przyszłości naszego kontynentu, musi podjąć dialog z krajami środkowoeuropejskimi. Grupa Wyszehradzka, Wyszehrad Plus, Inicjatywa Trójmorza, Dziewiątka Bukaresztańska - każda w swojej dziedzinie - są dzisiaj uczestnikami procesów politycznych w Europie. Jest to dostrzegane i doceniane przez polityków: Stanów Zjednoczonych, Europy, Chin - oświadczyła premier. Jak zauważyła, obecna sytuacja w Europie skłania do "głębszej" refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Przekonywała, że dyskusja nad przyszłością Wspólnoty powinna toczyć się z udziałem wszystkich zainteresowanych, a nie "w kręgu trzech, czy czterech stolic".

- Dlatego musimy mieć ambicje większe niż tylko dryf z głównym nurtem polityki europejskiej. Musimy ten nurt współkształtować - podkreśliła premier.

Wyzwania dla Unii Europejskiej

Wskazywała również, że Unia Europejska powinna zmierzyć się obecnie z czterema wyzwaniami. Wśród nich wymieniła odpowiedź na pytanie o zakorzenienie projektu integracyjnego w procedurach demokratycznych, jedność i spójność, ambicje w sferze bezpieczeństwa, i to, jaki model gospodarczy będzie w praktyce realizowany. - Mechanizm zarządzania procesem integracji europejskiej znalazł się w ślepym zaułku. W praktyce został on oddany w ręce Komisji Europejskiej, a więc grona urzędników delegowanych przez państwa członkowskie. Pamiętajmy - delegowanych nie po to, by decydować o polityce Unii, ale by strzec zgodności podejmowanych działań z unijnym prawem - mówiła Szydło. - Projektowi europejskiemu nie służy przesuwanie centrum decyzyjnego do elitarnych gremiów oraz spychanie na margines tych państw, które w określonych dziedzinach nie chcą lub nie mogą integrować się w narzuconym tempie - dodała. Szefowa rządu stwierdziła, że sytuacja, w której Komisja Europejska "gotowa jest oczekiwać od rządów suwerennych państw lekceważenia woli wyborców i podporządkowania się jej oczekiwaniom prowadzi do wypaczenia zasad demokracji". Głównym organem Unii Europejskiej - podkreśliła premier - jest Rada Europejska. Jak dodała na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli została przyjęta Agenda Liderów, która zakłada utrzymanie Rady jako podstawowego forum dyskusji o "naprawie funkcjonowania UE". Premier oceniła, że utworzenie Agendy Liderów to krok w dobrym kierunku, lecz jeszcze "niedostateczny". - Proces decyzyjny w UE musi być jak najmocniej zakorzeniony w woli wyborców. Z tego powodu opowiadamy się za wzmocnieniem roli parlamentów narodowych w unijnym procesie legislacyjnym - mówiła premier. Jak podkreśliła, "postęp w integracji nie może prowadzić do wykluczenia". Agenda Liderów została przyjęta na październikowym szczycie unijnym w Brukseli. To propozycja szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, która zakłada pogłębione zaangażowanie Rady w rozwiązywanie kluczowych problemów, z jakimi państwa członkowskie spotkały się na poziomie rad sektorowych (tu decyzje podejmowane są przez ministrów poszczególnych resortów wszystkich państw członkowskich).

Rola parlamentów narodowych

Premier oceniła też, że "pomniejszanie" roli parlamentów narodowych, jest "prostą receptą na kolejny kryzys integracyjny". Według Szydło "można odnieść wrażenie, że procesy wyborcze czy referenda stały się problemem dla pewnej grupy polityków europejskich".

- Nie są oni gotowi przyznać, że ich rezultaty w ciągu ostatnich lat są coraz częściej wyrazem kontestacji przez wyborców obecnej sytuacji w Europie. W bardzo wielu krajach mamy dzisiaj do czynienia z silnymi ruchami eurosceptycznymi, które jeszcze kilka lat temu znajdowały się na marginesie politycznym - podkreśliła premier. Jak oceniła bez "trzeźwej" refleksji, dlaczego w polityce europejskiej doszło do takiego zwrotu, "trudno poważnie mówić o naprawie" Europy.

- Nie wystarczy piętnowanie dziesiątków, milionów Europejczyków w różnych krajach, jako niedojrzałych i niebezpiecznych populistów, ani stawianie do kąta Polski, która ma odwagę o tym głośno mówić. W przypadku naszego kraju jest to niesprawiedliwe i niewłaściwe - zaznaczyła szefowa rządu. Zapewniła jednocześnie, że Polska nie wyjdzie ze Wspólnoty. - Polska należy do Unii Europejskiej, a Unia Europejska należy do Polski - powiedziała Szydło. Dodała, że nasz kraj chce, aby chrześcijańskie tradycje we Wspólnocie nie były "przedmiotem ideologicznej cenzury". - Chrześcijanie w Europie nie mogą odczuwać dyskomfortu, wstydzić się swojej wiary i tradycji - stwierdziła premier. Podkreśliła także, że szefowie państw i rządów Unii Europejskiej zgodzili się, że Europa musi zrobić więcej dla kwestii bezpieczeństwa. - Chcemy Unii Europejskiej, która będzie zdolna do skutecznego reagowania na kryzysy w jej sąsiedztwie. Tak zwana autonomia strategiczna Unii Europejskiej nie może jednak prowadzić do osłabiania europejskiego wkładu w potencjał odstraszania i obrony NATO. Nie widzimy bowiem obecnie alternatywy dla gwarancji bezpieczeństwa wynikających z naszego członkostwa w NATO - dodała Szydło.

Relacje z USA i NATO

Jak zaznaczyła autonomia strategiczna Unii Europejskiej nie może służyć dystansowaniu się od Stanów Zjednoczonych, które określiła jako głównego sojusznika Unii w zakresie bezpieczeństwa. - Polska opowiada się za harmonizacją wysiłków na rzecz reformy wspólnej polityki, bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej oraz niezbędnej adaptacji NATO do nowej, skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa zarówno na Wschodzie, jak i Południu - zadeklarowała. Według premier realizacja PESCO (współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności - red.) będzie możliwa w znacznej mierze dzięki sojuszniczemu wysiłkowi na flance wschodniej NATO i zabezpieczeniu jej przed potencjalną agresją. PESCO ma prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w Unii Europejskiej - finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego Unii. Decyzję w sprawie formalnego uruchomienia tej współpracy, przywódcy mają podjąć na grudniowym szczycie. Premier podkreśliła także rolę silnej, konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki Unii Europejskiej. Jak oceniła, sukcesy gospodarcze Unii ostatnich lat, były związane z możliwością prowadzenia wymiany handlowej na wspólnym rynku i korzystania ze wspólnych polityk. - Unia musi być obszarem przyjaznym dla rozwoju gospodarek, dlategom wspólnie powinniśmy się sprzeciwiać tendencjom podtrzymującym lub pogłębiającym zróżnicowanie rozwojowe Unii. Niepokoją nas tendencje protekcjonistyczne podszyte nacjonalizmem ekonomicznym, widoczne w niektórych państwach członkowskich - stwierdziła Szydło. - Unii nie uzdrowi większa liczba regulacji, harmonizacja wynagrodzeń, czy polityki społecznej. Nie uzdrowią Europy nawet europejskie podatki transakcyjne, środowiskowe bądź klimatyczne, którymi będziemy finansować kolejne centralne instytucje, jakie mielibyśmy powołać, obok 30 które już mamy - dodała premier. Szefowa rządu zadeklarowała, że Polska jest gotowa do rozmowy na temat przyszłości Unii Europejskiej, w tym ewentualnych zmian traktatowych.

- Europa będzie silna, jeśli zdoła oprzeć się na sile państw członkowskich, jeśli nasi obywatele zobaczą pozytywne powody, by być częścią wspólnoty. Kształtowanie przyszłości 28 państw oraz 500 milionów obywateli pod kątem wąskich potrzeb tylko jednej grupy to cofanie historii ostatnich rozszerzeń, to scenariusz porażki - oceniła Szydło.

Waszczykowski: szereg wyzwań

Wystąpienie wygłosił także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Nacisk kładziony przez obecny rząd na trafne zdefiniowanie interesu narodowego nigdy nie oznaczał, że chcemy prowadzić politykę zagraniczną w oderwaniu od partnerów międzynarodowych. Wręcz przeciwnie, zawsze dążyliśmy i dążymy do tego, by Polska była liczącym się uczestnikiem polityki europejskiej i światowej - podkreślił. Jak dodał, przejawem tej postawy była seria ważnych wydarzeń, których gospodarzem była lub będzie Polska. Wskazał na Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO, sesję UNESCO w Krakowie, czy przyszłoroczny szczyt klimatyczny w Katowicach. Waszczykowski podkreślił, że gdy obejmował stanowisko szefa MSZ zdawał sobie sprawę, że "nowemu rządowi, który zapowiadał głęboką reorientację polityki zagranicznej przyjdzie się zmierzyć z szeregiem wyzwań". - Przed ministrem spraw zagranicznych stanęło więc zasadnicze pytanie, jak zmienić politykę zagraniczną, by była polityką, która zacznie wyrażać polskie interesy i nauczy się skuteczniej ich bronić oraz jakich narzędzi można użyć, aby zagwarantować większe bezpieczeństwo państwa - powiedział. - Wielu sceptyków było zdania, że nam się nie uda. Po dwóch latach jest oczywiste, że nie mieli racji - stwierdził minister. Jak mówił, pierwszym wyzwaniem było "przełamanie stereotypów panujących w poprzednich latach w zakresie polityki zagranicznej".

- Naiwny optymizm głosił, że wystarczy być w instytucjach i płynąć w głównym nurcie polityki europejskiej oraz wierzyć, że wszystkie państwa sąsiedzkie będą przestrzegać ustalonych standardów - mówił.

Zwrot ku Europie Środkowej

Szef MSZ ocenił też, że Polska zwróciła się ku Europie Środkowej, gdyż przyjęto założenie, "jak się okazało słuszne, że w naszym regionie tkwi niewykorzystany potencjał polityczny". Zaznaczył, że nie oznaczało to rezygnacji z relacji z największymi państwami Unii Europejskiej. Jak mówił, kilka małych i średnich państw z naszego regionu działając z osobna nie miało w zasadzie szansy wywrzeć wpływu na to, co się dzieje w Europie.

- To zmieniło się dzięki konsolidacji regionalnej, w której Polska odegrała kluczową rolę - powiedział wskazując na Grupę Wyszehradzką, inicjatywę Trójmorza czy porozumienie dotyczące bezpieczeństwa w ramach tak zwanej dziewiątki bukaresztańskiej. - To paradoks, że apele o utrzymanie jedności Unii Europejskiej wychodzą właśnie z tej części Europy, a z innych wychodzą koncepcje na podział Europy - powiedział szef dyplomacji. Waszczykowski zauważył, że przez ostatnie dwa lata Polska budowała trwałe więzy partnerskie dwu- i wielostronne, przy czym nie ograniczano się wyłącznie do Europy.

- W ciągu dwóch minionych lat dużo energii i kapitału politycznego zainwestowaliśmy w rozwój relacji z partnerami pozaeuropejskimi, zwłaszcza USA, ale nie tylko - mówił. Wskazał tu na kraje azjatyckie: Chiny, Japonię, Kazachstan oraz Wietnam. - Dużo nadziei wiążemy z większą aktywnością na kontynencie afrykańskim. Działania te wspieramy krokami zmierzającymi do odbudowy sieci naszych placówek dyplomatycznych. Wracamy do Senegalu, Tanzanii, myślimy o dynamicznym Sudanie - poinformował. - Reaktywowaliśmy również placówki w innych częściach świata: Bagdadzie, planujemy reaktywację w Trypolisie i Damaszku. Otwieramy ambasady na Filipinach, w Panamie, konsulat w Belfaście i Houston. W planach są następne konsulaty w Stanach Zjednoczonych - mówił minister. Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji poświęcone było w dużej części polityce bezpieczeństwa. Waszczykowski wskazał na zagrożenia płynące z faktu, że dwóch sąsiadów Polski - Rosja i Ukraina - znajduje się w stanie konfliktu. - Agresja wobec Ukrainy nie jest celem samym w sobie. Celem polityki rosyjskiej jest przekształcenie Europy Środkowej i Wschodniej w swego rodzaju ziemię buforową wolną od wojsk natowskich czy instytucji świata zachodniego, podatną na naciski wielkich stolic - mówił Waszczykowski. Jak mówił, temu celowi ma służyć podważanie fundamentalnych zasad architektury bezpieczeństwa i powrót do znanych i wydawałoby się skompromitowanych, zdyskredytowanych teorii koncertu mocarstw, podziału Europy na strefy wpływów" - mówił. Dodał, że zwieńczeniem tego procesu musiałoby być "pęknięcie jedności NATO i zepchnięcie naszego kraju do pozycji przedmiotu polityki międzynarodowej". Wyjaśnił, że w reakcji na tę sytuację Polska podejmuje wielokierunkowe działania, oparte na różnych formach współpracy w ramach polityki międzynarodowej. Wymienił w tym kontekście wymiar sojuszniczy związany z NATO, wymiar unijny wynikający z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także wymiar kontynentalny i globalny.

Obecność wojsk USA w Polsce

Zapowiedział, że Polska będzie dążyć do wzmocnienia obecności USA między innymi "poprzez osiągnięcie do grudnia 2018 roku technicznych zdolności operacyjnych przez bazę obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, zwiększenie ilości ćwiczeń z udziałem sił zbrojnych USA, ustanowienie magazynu sprzętu bojowego na terenie Polski". - Dopełnieniem dotychczasowych przygotowań Sojuszu w obliczu agresywnej polityki Rosji byłaby pełna odbudowa zdolności tak zwanej Follow-on Forces, czyli sił wzmocnienia, które na wypadek konfliktu pozwoliłyby na przejście do działań wypierających potencjalnego przeciwnika - mówił Waszczykowski. Wyraził nadzieję, że koncepcja ta "znajdzie odzwierciedlenie w decyzjach przyszłorocznego szczytu NATO i uda się stworzyć tak zwane NATO-Schengen". Szef MSZ podkreślił, że w następstwie decyzji podjętych w trakcie szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku bezpieczeństwo naszego regionu uległo radykalnej poprawie. Wskazał, że jednym z ważniejszych osiągnięć warszawskiego szczytu było ogłoszenie deklaracji o współpracy Sojuszu i Unii Europejskiej. - Do procesu tego podchodzimy z nadzieją i z zainteresowaniem – zaznaczył Waszczykowski. Wyraził jednocześnie opinię, że Unia Europejska nie jest i nie będzie alternatywą dla NATO jako gwarant bezpieczeństwa Europy Środkowej. - Unia nie ma ku temu potencjału i instrumentarium, zwłaszcza w sferze odstraszania nuklearnego - dodał. Przekonywał, że "autonomia strategiczna Europy możliwa jest wyłącznie dzięki obecności NATO na flance wschodniej".

- Musimy też mieć świadomość, że obrona pod szyldem europejskim kosztować może równie dużo, a nawet więcej niż w ramach NATO - podkreślił szef MSZ. - Chcielibyśmy, aby Europejska Inicjatywa Obronna zakładała harmonijne współdziałanie z NATO, była otwarta na wszystkich zainteresowanych i odnosiła się do zagrożeń ze wszystkich kierunków – oświadczył szef dyplomacji. - Działania na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej realizowane za pośrednictwem NATO i Unii Europejskiej mają za kontekst architekturę bezpieczeństwa w Europie. Sytuacja w tym względzie wygląda dramatycznie - stwierdził szef dyplomacji. Jak zaznaczył, "pogwałcenie przez Rosję wszelkich możliwych zasad i porozumień międzynarodowych zepchnęło Europę do stanu przypominającego trudne momenty 'zimnej wojny'".

Krytyka OBWE

Waszczykowski skrytykował też OBWE, która jego zdaniem "nie funkcjonuje właściwie" zarówno "jako format polityczny, jak i porozumienie regulujące kontrolę zbrojeń w Europie". Jak podkreślił "potrzebujemy jednak tej płaszczyzny dialogu".

- Organizacja oparta na zasadzie konsensusu stała się niestety zakładnikiem Rosji forsującej własne, partykularne interesy kosztem dobra wspólnego - ocenił minister. - OBWE musi być utrzymana jako funkcjonujący przez wiele lat mechanizm kontroli, budowy zaufania i unikania incydentów militarnych. Znaczenie tego wymiaru organizacji mogliśmy docenić przy okazji ostatnich rosyjskich ćwiczeń Zachód 2017 zorganizowanych z pogwałceniem zasad odnoszących się do przejrzystości w zakresie liczby zaangażowanych żołnierzy i sprzętu, a także charakteru ćwiczonego scenariusza - mówił szef MSZ. Zaznaczył, że "Polska angażuje się w działalność OBWE zwłaszcza poprzez mocną obecność w misji monitoringowej na Ukrainie".

- Gotowi jesteśmy angażować się zwłaszcza w działania na rzecz unikania incydentów wojskowych. Jednocześnie uważamy, że żadne tego typu inicjatywy podejmowane przez państwa europejskie nie powinny podważać wysiłków NATO - podkreślił minister. Waszczykowski odniósł się też do aktywności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która jego zdaniem jest "logicznym dopełnieniem działań podejmowanych do tej pory głównie na kontynencie europejskim". - Otwiera ona nowe pola odpowiedzialności, daje również narzędzia do realizacji naszych celów i priorytetów. Chcemy za jej pośrednictwem wzmocnić naszą wiarygodność jako kraju, który nie jest tylko konsumentem, ale także dostawcą bezpieczeństwa i to nie tylko w skali europejskiej, ale także globalnej - zapowiedział szef MSZ.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Waszczykowski zaznaczył, że jako członek Rady Bezpieczeństwa będziemy czasowo sprawować w niej przewodnictwo.

- Jesteśmy świadomi układu sił w Radzie. To jednak nie zniechęca nas do podejmowania inicjatyw, promocji naszych priorytetów. Będziemy do nich przekonywać partnerów i budować wokół nich koalicje - zadeklarował. - Jako członek Rady Bezpieczeństwa zamierzamy położyć nacisk na konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, które opiera się na zasadach suwerenności oraz integralności terytorialnej. Będziemy wyraźnie formułować nasze stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie i przypominać, że zwłaszcza na stałych członkach Rady spoczywa szczególny obowiązek respektowania Karty Narodów Zjednoczonych - mówił. Poinformował, że doświadczenia zdobyte przy zabieganiu o poparcie dla naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska wykorzysta zabiegając o członkostwo w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2021-22. Szef MSZ zaznaczył, że prowadzone są "starania na rzecz utrzymania możliwie bliskich relacji z Wielką Brytanią po brexicie". - Obok kwestii handlowych i praw obywateli polskich na Wyspach właśnie bezpieczeństwo jest głównym wątkiem współpracy ze Zjednoczonym Królestwem - zapewnił minister. Odniósł się również do wizyty premier Beaty Szydło w Paryżu, która ma mieć miejsce 23 listopada. - Mam nadzieję, że zbliżająca się wizyta pani premier w Paryżu da impuls do poważnej dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego, także z partnerem francuskim - podkreślił. Forum Polityki Zagranicznej to wydarzenie cykliczne organizowane przez PISM. W corocznej debacie na temat polskiej polityki zagranicznej biorą udział przedstawiciele rządu, parlamentu, korpusu dyplomatycznego oraz środowisk eksperckich i mediów. Tegoroczna edycja forum poświęcona jest problematyce wzmacniania pozycji Polski w kontekście zmian zachodzących we współczesnym świecie.

Autor: mart//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Zamachowiec, który strzelał do Donalda Trumpa, został zabity przez funkcjonariuszy w miejscu, z którego oddał strzały, na dachu jednego z okolicznych budynków. Biuro republikańskiego senatora Chucka Grassleya opublikowało nagranie, na którym widać ciało zabitego zamachowca, jego broń i strugę krwi.

Ciało, broń i służby. Nagranie z miejsca zabicia zamachowca

Ciało, broń i służby. Nagranie z miejsca zabicia zamachowca

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukraina jest gotowa do rozmów z Rosją, jeśli Moskwa będzie gotowa do negocjacji w dobrej wierze, choć na razie nie daje takich sygnałów - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który jest w Chinach. - Chiny są zdania, że wszystkie konflikty trzeba rozwiązywać przez powrót do stołu negocjacyjnego, a wszystkie spory muszą być rozwiązywane środkami politycznymi - przekazała rzeczniczka chińskiego MSZ.

Kułeba: Ukraina gotowa do rozmów z Rosją, ale jest warunek

Kułeba: Ukraina gotowa do rozmów z Rosją, ale jest warunek

Źródło:
PAP, Reuters

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu stwierdził nieważność wyboru Marka Długozimy na burmistrza Trzebnicy. Teraz wybory muszą zostać powtórzone w obwodzie nr 14, gdzie w komisji zasiadała siostra kandydata.

W komisji zasiadała siostra kandydata na burmistrza. Jest decyzja sądu

W komisji zasiadała siostra kandydata na burmistrza. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas obchodów Święta Policji poinformował, że zdecydował o przekazaniu dodatkowego miliarda złotych na potrzeby tej służby. - Silna, sprawna dobrze przygotowana, przyzwoita policja, taką jaką mamy w Polsce, to jest gwarancja praw, wolności i bezpieczeństwa każdej Polki i każdego Polaka - mówił.

"Podjąłem decyzję". Tusk: dodatkowy miliard złotych na potrzeby policji

"Podjąłem decyzję". Tusk: dodatkowy miliard złotych na potrzeby policji

Źródło:
TVN24, PAP

Gorzowscy policjanci interweniowali na jednej z myjni samochodowych w Gorzowie Wielkopolskim, żeby dostać się do wnętrza auta, w którym zatrzaśnięte zostało dwuletnie dziecko. Do środka udało się dostać po tym, jak funkcjonariusze wybili jedną z tylnych szyb. Służby zaalarmowała matka dziecka.

Auto się zamknęło - z kluczykami i dwuletnim dzieckiem w środku. Policjanci wybili szybę

Auto się zamknęło - z kluczykami i dwuletnim dzieckiem w środku. Policjanci wybili szybę

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr osiąga w porywach do 80 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr osiąga w porywach do 80 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo - poinformowano w komunikacie. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 procent pracowników. Będzie im przysługiwać odprawa pieniężna.

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

Źródło:
PAP

Nie od dziś wiemy, że nominaci Prawa i Sprawiedliwości lubią duże pieniądze, więc się nie dziwię, że takie bardzo zuchwałe roszczenia względem MSZ Marek Magierowski sobie tutaj uzurpuje - komentował poseł KO Patryk Jaskulski. Poseł PiS Paweł Jabłoński mówił, że Magierowski jest ambasadorem RP "od momentu powołania go przez prezydenta do momentu odwołania go przez prezydenta".

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Źródło:
TVN24, PAP

W Nisku (woj. podkarpackie) pijany 18-latek pozwolił przejechać się swojemu 16-letniemu, także nietrzeźwemu, koledze. Wspólna przejażdżka nastolatków zakończyła się w przydrożnym rowie. Nastolatkowie - jak przekazała policja - nie odnieśli poważnych obrażeń. Ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

"Dał się przejechać koledze". Wpadli autem do rowu. Nagranie

"Dał się przejechać koledze". Wpadli autem do rowu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Około 200 tysięcy dzieci i młodych ludzi, a także szczególnie narażonych dorosłych, padło ofiarą przemocy w państwowych i religijnych nowozelandzkich zakładach opieki w ciągu ostatnich 70 lat - wynika z raportu, będącego efektem kilkuletniego śledztwa. - To smutny i mroczny dzień - oświadczył premier Nowej Zelandii Christopher Luxon.

Co trzeci podopieczny był ofiarą. "To mroczny dzień"

Co trzeci podopieczny był ofiarą. "To mroczny dzień"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Trzymetrowy rekin zaatakował 23-letniego surfera u wybrzeży Nowej Południowej Walii. Życie chłopaka udało się uratować m.in. dzięki szybkiej i profesjonalnej pomocy osób na plaży. Teraz lekarze walczą, by uratować mu nogę, wyrzuconą po ataku na brzeg przez fale.

Atak rekina. Surfer zdołał się uratować, fale wyrzuciły na brzeg jego nogę

Atak rekina. Surfer zdołał się uratować, fale wyrzuciły na brzeg jego nogę

Źródło:
The Guardian, BBC

Komisja Europejska w nowym raporcie na temat praworządności odnotowała znaczący postęp w Polsce między innymi w zapewnianiu niezależności prokuratury. Dostrzegła też toczące się w kraju dyskusje na temat mediów, ale podtrzymała zastrzeżenia w kwestii ich wolności oraz sprawiedliwego koncesjonowania.

Komisja Europejska o praworządności w Polsce. Gdzie widzi postępy, jakie ma zastrzeżenia?

Komisja Europejska o praworządności w Polsce. Gdzie widzi postępy, jakie ma zastrzeżenia?

Źródło:
PAP

Mieszkańców małej wioski Thulasendrapuram od Waszyngtonu dzieli 14 tys. kilometrów. Jednak od ostatniej niedzieli, kiedy to Joe Biden namaścił Kamalę Harris jako swoją następczynię w prezydenckim wyścigu, trzymają za nią kciuki mocniej niż wielu wyborców demokratycznych w USA. - Jesteśmy z niej dumni - przyznają.  

Mieszkańcy małej wioski w Indiach modlą się za Kamalę Harris. "Jesteśmy z niej dumni"

Mieszkańcy małej wioski w Indiach modlą się za Kamalę Harris. "Jesteśmy z niej dumni"

Źródło:
BBC, Reuters, The Hindu, tvn4.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmioletnia dziewczynka podczas wspinaczki na Świnicę spadła z około sześciu metrów. Dziecko zatrzymało się na półce skalnej. Ratownicy TOPR apelują o ostrożność i rozsądek w wybieraniu tras pokonywanych z dziećmi.

Siedmiolatka spadła ze Świnicy

Siedmiolatka spadła ze Świnicy

Źródło:
tvn24.pl

Sezon urlopowy jest czasem, gdy szczególnie wiele osób odwiedza lotniska. Wykorzystać to starają się złodzieje, przez co krótka chwila nieuwagi może kosztować nas utratę cennych przedmiotów. Hiszpańskie władze poinformowały właśnie o kilkudziesięciu sprawcach kradzieży zatrzymanych na lotnisku w Madrycie. Opublikowały także nagrania ku przestrodze, wskazując, gdzie na lotnisku powinniśmy zachować szczególną czujność.

Kradzieże na lotniskach. Tak najczęściej padamy ich ofiarą 

Kradzieże na lotniskach. Tak najczęściej padamy ich ofiarą 

Źródło:
ENEX, El Debate, Aena

Wiz, izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, otrzymała od Google propozycję przejęcia za, bagatela, 23 miliardy dolarów. Jednak oferta została odrzucona. Zamiast przejęcia, planuje wejście na giełdę. To druga spółka założycieli Wiz, którą zainteresował się Microsoft. Pierwszą sprzedali za 320 milionów dolarów.

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Źródło:
BBC

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

Policja w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) zatrzymała 39-latka podejrzanego o spowodowanie dwóch pożarów. Mężczyzna, który już wcześniej był karany za podobne działanie, może trafić do więzienia na siedem i pół roku.

Szedł i podpalał. Straty to niemal 30 tysięcy złotych

Szedł i podpalał. Straty to niemal 30 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl