"Niezwykły wzrost zachorowań" na szkarlatynę. Ekspert o przyczynach i objawach

Źródło:
TVN24.pl, PAP, WHO, Sanita Informazione, Rai News, hpsc.ie, gov.uk
Rośnie liczba zachorowań na grypę
Rośnie liczba zachorowań na grypęTVN24
wideo 2/3
Rośnie liczba zachorowań na grypęTVN24

Włochy stały się kolejnym europejskim państwem po Francji, Irlandii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, w którym w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost przypadków zachorowań na szkarlatynę. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

12 kwietnia włoskie Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w sprawie rosnącej zachorowalności na szkarlatynę. Jak zaznaczono w jego treści, cytowanej przez portal Rai News, obserwowany "od stycznia 2023 roku wzrost liczby przypadków" w szczególności występuje u "dzieci poniżej 15. roku życia". Zapytany przez branżowy serwis Sanita Informazione o sytuację w kraju, były prezes Włoskiej Federacji Pediatrów Paolo Biasci odpowiada, że choć obecnie nie ma na ten temat wystarczających danych, zauważalny jest "niezwykły jak na ten okres wzrost zachorowań".

Szkarlatyna - gdzie wzrasta liczba zachorowań

W ostatnich miesiącach zwiększone rozprzestrzenianie się szkarlatyny obserwowano także w innych europejskich państwach. W Irlandii między 2 października 2022 roku a 15 kwietnia 2023 roku odnotowano 252 przypadki ciężkich zakażeń paciorkowcami (wywołujących m.in. szkarlatynę). "Dane z 2023 roku wskazują, że liczba przypadków zachorowań nadal utrzymuje się na wyższym poziomie niż przewidywano. Tylko w pierwszym kwartale zgłoszono 153 przypadki ciężkich zakażeń paciorkowcami. W latach sprzed pandemii (w analogicznym okresie - red.) ich średnia liczba wynosiła 38" - zaznaczono w komunikacie opublikowanym na stronie irlandzkiego Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia.

W sąsiedniej Wielkiej Brytanii między 12 września ubiegłego roku a 26 marca tego roku odnotowano ponad 52 tysiące zgłoszeń dotyczących wystąpienia szkarlatyny. Dla porównania, w ostatnim sezonie o dużej zachorowalności, tj. w okresie od września 2017 do września 2018 roku, liczba ta nie przekraczała 31 tysięcy przypadków.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ubiegłym roku wzrost zachorowalności na szkarlatynę dotyczył również Francji, Holandii i Szwecji. Czy tendencja ta dotyczy również Polski?

Wzrost zachorowań na szkarlatynę w Polsce

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w ubiegłym roku na terenie naszego kraju odnotowano 12 628 przypadków zachorowania na szkarlatynę. Co ważne, ponad połowa z nich wystąpiła między październikiem a grudniem. Dla porównania, w całym 2021 roku na chorobę tę zapadło około 4,7 razy mniej osób - dokładnie 2649 pacjentów.

- W ostatnim czasie występuje znaczne nasilenie chorób wywoływanych przez paciorkowce z grupy A, odpowiedzialnych za zakażenia anginą i szkarlatyną. Bakterie te powodują też m.in posocznicę (sepsę - red.) - komentuje dr Tomasz Szatkowski, ordynator oddziału pediatrycznego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. - Paciorkowce z grupy A mogą również wywoływać ropniaki płuc, a także zapalenia tkanki oczodołowej - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Światowa Organizacja Zdrowia o kolejnych chorych na gorączkę krwotoczną

Ekspert o przyczynie wzrostu zachorowań

Zapytany o powody zwiększonej zachorowalności doktor Szatkowski wskazuje na obserwowaną od lat sezonowość, zgodnie z którą występują zarówno lata, w których notuje się większą, jak i mniejszą liczbę przypadków. Dodaje, że w jego ocenie za rosnącą liczbę chorych odpowiada także nieprawidłowe leczenie. Pediatra podkreśla, że zgodnie z zaleceniami okres antybiotykoterapii stosowanej przy tego typu zakażeniach powinien wynosić 10 dni.

W rozmowie z TVN24.pl ordynator mówi również o obserwowanych przez siebie problemach z dostępnością leków, które w jego ocenie utrudniają skuteczne zwalczanie szkarlatyny i anginy. - Jest źle. Występują problemy z dostępnością antybiotyków (penicyliny oraz cefalosporyn pierwszej oraz drugiej generacji w formie zawiesiny). Preparaty te są okresowo dostępne w formie tabletek, ale nie w formie płynnej. Lekarze leczą tym, co jest dostępne, a nie zawsze to, co jest dostępne, działa - komentuje.

Problemy z dostępnością ww. preparatów potwierdza wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. - Są to najprostsze i jednocześnie bardzo skuteczne leki - ocenia. Jak mówi, ich największe braki występowały na przełomie grudnia i stycznia, w momencie nasilenia grypy, wirusa RSV i COVID-19. Obecnie sytuacja uległa pewnej poprawie "z racji tego, że spadła liczba zachorowań". - Nadal leki są jednak trudno dostępne. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale i całej Europy czy nawet świata - konkluduje Tomków.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza ofiara śmiertelna nowego szczepu ptasiej grypy H3N8

Szkarlatyna - objawy, przebieg i leczenie

Szkarlatyna, nazywana także płonicą, to choroba bakteryjna wywoływana przez zakażenie szczepami paciorkowców z grupy A (grupa bakterii - red.). Zakazić się nią można od chorych na szkarlatynę i anginę - zarówno poprzez drogę kropelkową, jak i kontakt z przedmiotami czy pokarmami zainfekowanymi przez chorego. Zapadają na nią głównie dzieci. Pierwsze objawy płonicy obserwowane są po upływie od 12 do 96 godzin od zarażenia.

Najczęstszymi objawami szkarlatyny są: silny i nagły ból gardła, bóle głowy i brzucha, gorączka, zapalenie migdałków oraz powiększone węzły chłonne. Gardło nabiera intensywnie czerwonej barwy, a na języku zbiera się dobrze widoczny biały nalot. Po upływie około czterech dni język chorego również staje się czerwony, a na jego powierzchni powstają brodawki. Płonicy często towarzyszy także drobna wysypka oraz późniejsze łuszczenie się skóry.

Podstawą leczenia szkarlatyny jest wdrożenie antybiotykoterapii. Chorym podaje się także leki obniżające gorączkę oraz preparaty do ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.

ZOBACZ TEŻ: WHO: odra staje się zagrożeniem w każdym rejonie świata

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl, PAP, WHO, Sanita Informazione, Rai News, hpsc.ie, gov.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na czwartek burze, którym mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Ostrzeżeniami nie objęto tylko jednego województwa, a dla części kraju zostały ogłoszone ostrzeżenia drugiego stopnia.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia w niemal całej Polsce

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia w niemal całej Polsce

Źródło:
IMGW

W 26 obrębach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim na Podlasiu zostanie wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przylegającej do granicy z Białorusią. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

W środę pierwsi uchodźcy klimatyczni w Panamie otrzymali klucze do swoich nowych domów na kontynencie. Ich przeniesienie było konieczne ze względu na podnoszący się poziom mórz, spowodowany zmianami klimatycznymi i przeludnieniem na małej karaibskiej wyspie.

Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną zatopieniem

Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną zatopieniem

Źródło:
PAP

Byłemu amerykańskiemu producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi mogą grozić nowe zarzuty o molestowanie seksualne. Prokuratora w Nowym Jorku twierdzi, że zgłosiły się kolejne ofiary. 72-letni Weinstein odbywa karę pozbawienia wolności w nowojorskim zakładzie penitencjarnym Rikers Island.

Weinstein może usłyszeć kolejne zarzuty

Weinstein może usłyszeć kolejne zarzuty

Źródło:
PAP

Holenderska agencja informacyjna ANP informuje, że asystent, którego mieszkanie i biuro w Parlamencie Europejskim przeszukali w środę belgijscy śledczy, w ramach śledztwa dotyczącego rosyjskiej ingerencji, pracował dla prawicowego holenderskiego europarlamentarzysty Marcela De Graaffa.

Śledczy w Parlamencie Europejskim, przeszukanie w biurze asystenta europosła

Śledczy w Parlamencie Europejskim, przeszukanie w biurze asystenta europosła

Źródło:
PAP

827 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja nie będzie już w stanie zakłócić szczytu pokojowego w Szwajcarii, chociaż bardzo się stara to zrobić - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 30.05 zapowiada się burzowo prawie w całym kraju. Opady deszczu będą obfite, możliwy jest też grad. Termometry wskażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Ukraina powinna mieć prawo atakować cele w Rosji, które wykorzystywane są do atakowania Ukrainy - stwierdził prezydent Francji. Podobnego zdania jest kanclerz Niemiec. Jednak w tej sprawie na Zachodzie nie ma jednomyślności. Przeciwko są choćby Amerykanie. Istnieje obawa, że taka zgoda dla Kijowa mogłaby grozić eskalacją, rozlaniem się konfliktu poza Ukrainę. Właśnie tym straszy Moskwa. 

Francja i Niemcy chcą pozwolić Ukrainie na ataki na terenie Rosji. Nie zgadzają się na to jednak inni sojusznicy

Francja i Niemcy chcą pozwolić Ukrainie na ataki na terenie Rosji. Nie zgadzają się na to jednak inni sojusznicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W czasie specjalnego wydania programu "Czarno na białym" na antenie TVN24 opublikowaliśmy nowe taśmy dotyczące afery Funduszu Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda jest krytykowany za zawetowanie nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Z kolei Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja

Źródło:
TVN24, PAP, Eurosport

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP