Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 stycznia

79. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Byłe więźniarki i więźniowie Auschwitz składają znicze pod pomnikiem ofiar obozu
Źródło: TVN24

79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Bójka na wrocławskiej starówce, w wyniku której śmierć poniósł 21-latek. Stefan Kraft mistrzem świata w lotach narciarskich, Piotr Żyła szósty. Część rozwodów z ostatnich lat może być nieważna. Czołowi pracownicy NBP w radzie nadzorczej fundacji uczelni promowanej przez Czarnka. Dziś 32. Finał WOŚP. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 stycznia.

1. Dziś 32. Finał WOŚP

Niedziela 28 stycznia to dzień 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego finału będą "Płuca po pandemii".

PARTNEREM 32. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JEST TVN WARNER BROS. DISCOVERY POLSKA.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowej, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

SPRAWDŹ TAKŻE SPECJALNY SERWIS: WOŚP 2024 W TVN24

2. 79. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia przypadała 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W Miejscu Pamięci Auschwitz - w Oświęcimiu i Brzezince, odbyły się tego dnia obchody. Najważniejszymi gośćmi było ok. 20 byłych więźniów. Udział brała także marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

- Świat nie da się zgładzić, nie da się zniszczyć, musi by czujny, musi być nieobojętny. Jestem pewna, że takim właśnie będzie - mówiła podczas uroczystości była więźniarka Halina Birenbaum, polska Żydówka mieszkająca obecnie w Izraelu.

Czytaj więcej: "Świat nie da się zgładzić, nie da się zniszczyć, musi być nieobojętny". 79. rocznica wyzwolenia Auschwitz

ingest-05_20240127181140(1784)_aac
Była więźniarka Auschwitz Halina Birenbaum: świat nie da się zgładzić, nie da się zniszczyć, musi być nieobojętny
Źródło: TVN24

3. Bójka na wrocławskiej starówce, nie żyje 21-latek

Wrocławska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek ze śmiercią 21-letniego mieszkańca powiatu złotoryjskiego. Do zdarzenia doszło na wrocławskiej starówce. Zatrzymani mężczyźni najprawdopodobniej w niedzielę zostaną przesłuchani przez prokuraturę i usłyszą zarzuty.

Czytaj też: Bójka na wrocławskiej starówce, nie żyje 21-latek

4. Kraft mistrzem świata w lotach narciarskich, Żyła szósty

Stefan Kraft został mistrzem świata w lotach narciarskich. Austriak błysnął w trzeciej i jedynej rozegranej w sobotę serii. Z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru w Bad Mitterndorf godzina rozpoczęcia konkursu zmieniała się kilkukrotnie. Piotr Żyła był najlepszy z Polaków. W klasyfikacji końcowej zajął 6. miejsce.

Piotr Żyła
Piotr Żyła
Źródło: Getty Images

5.  Część rozwodów z ostatnich lat może być nieważna

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podjął uchwałę, w której orzekł, że część rozwodów przeprowadzanych w ostatnich latach w Polsce jest nieważna. W sprawach rozwodowych, zarówno niezakończonych do 3 lipca 2021 roku, jak i wszczętych w okresie od 3 lipca 2021 roku do 14 kwietnia 2023 roku, dochodzi do nieważności postępowania, jeśli było ono rozpoznawane przez jednego sędziego i dwóch ławników.

- Takie rozwody są dotknięte wadą nieważności. Niemniej jeśli są już zakończone, to strony musiałyby wnieść o wznowienie postępowania. Nieważność postępowania może być także przyczyną dla złożenia wniosku o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania. Dotyczy to właśnie sytuacji, gdy właśnie w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona - tłumaczy w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl adwokat Eliza Kuna.

Czytaj również: Sąd Najwyższy: część rozwodów przeprowadzanych w ostatnich latach może być nieważna

6. Czołowi pracownicy NBP w radzie nadzorczej fundacji uczelni promowanej przez Czarnka

W pierwszych dniach grudnia 2023 roku przy Szkole Głównej Mikołaja Kopernika powstała Fundacja Edukacji i Nauki Kopernik (FENK). W jej władzach zasiadają osoby związane z Narodowym Bankiem Polskim, w tym Kamila Sukiennik, prawa ręka prezesa Adama Glapińskiego.

Zapytaliśmy zarówno fundację, jak i NBP o sieć powiązań między tymi podmiotami. FENK zapewniła, że nie otrzymała żadnego finansowania z NBP, a członkowie rady nie pobierają wynagrodzeń. NBP na nasze pytania nie odpowiedział.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: