Szef MON: koreańskie czołgi K2 trafią do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowym
Błaszczak: kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowymTVN24
wideo 2/6
TVN24Błaszczak: kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowym

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w Braniewie, że do 9. Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2. - Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, takie próby zawsze były groźne dla Polski - powiedział. Dodał, że konieczne jest wzmocnienie polskiego wojska.

Wicepremier i szef MON wziął udział w pikniku "Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna". - Jestem w Braniewie, żeby przekazać państwu dobrą wiadomość, że żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej już niedługo będą mieli nowy sprzęt. Będą to koreańskie czołgi K2 - powiedział Błaszczak.

Południowokoreański czołg podstawowy K2 Black PantherROKA

Podkreślał, że "żyjemy w trudnych czasach". - Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, a zawsze takie próby były groźne dla Polski - powiedział. Dlatego, jak mówił, konieczne jest wzmocnienie polskiego wojska poprzez zwiększanie jego liczebności i wyposażanie w nowoczesny sprzęt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mariusz Błaszczak udaje się z wizytą do Korei Południowej

Błaszczak o nakładach finansowych na wojsko

Minister odniósł się do głosów opozycji, jakoby rząd PiS zwiększył nakłady na wojsko dopiero, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. - To jest kłamstwo, to jest nieprawda - powiedział.

Mariusz Błaszczak na ćwiczeniach Niedźwiedź-22MON/Twitter

Mówił, że wydatki na modernizację Wojska Polskiego w 2009 roku, czyli rok po napaści rosyjskiej na Gruzję, wynosiły 3 miliardy 300 milionów złotych. - W ubiegłym roku, jeszcze przed napaścią rosyjską na Ukrainę, było to 12 miliardów 800 milionów złotych, a więc prawie cztery razy więcej. W tym roku zwiększyliśmy nakłady, w przyszłym roku jeszcze nakłady zwiększamy. Dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem - powiedział Błaszczak.

Błaszczak zachęcał do udziału w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej

Szef MON zaznaczył, że piknik wojskowy w Braniewie jest trzecim w kraju piknikiem w ramach inicjatywy MON "Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna", czyli spotkań w tych miastach Polski, w których powstaną nowe jednostki wojskowe lub do których trafi nowo zakupiony sprzęt wojskowy.

Przypomniał, że informował, iż do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafią śmigłowce AW-149. Z kolei przed tygodniem na pikniku w Ciechanowie Błaszczak zapowiedział, że do odtworzonej tam jednostki trafią czołgi Abrams.

Czołg AbramsTwitter @mblaszczak

W Braniewie szef MON dziękował żołnierzom 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej za to, że służą pomocą wszystkim potrzebującym. Zachęcał do udziału również w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej jako jednym z elementów budowania siły wojska. Przypomniał, że miesięczne uposażenie w tej służbie to ponad 4,5 tysiąca złotych. Można też zdobyć np. prawo jazdy czy inne uprawnienia przydatne również poza wojskiem.

Podczas sobotniej imprezy w amfiteatrze miejskim mieszkańcy Braniewa mogli obejrzeć prezentację sprzętu wojskowego. Odbyły się pokazy walki wręcz i szkolenie z pomocy przedmedycznej. Można było odwiedzić mobilny punkt rekrutacyjny i uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ROKA

Pozostałe wiadomości