Mariusz Błaszczak udaje się z wizytą do Korei Południowej

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: mamy całe środowisko związane z osłoną przeciwlotniczą i przeciwrakietową
Błaszczak: mamy całe środowisko związane z osłoną przeciwlotniczą i przeciwrakietowąTVN24
wideo 2/5
TVN24Błaszczak: mamy całe środowisko związane z osłoną przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i wicepremier, udaje się z wizytą do Korei Południowej - poinformowało MON. Wizyta potrwa od 17 do 19 października. Jednym z punktów wizyty jest podpisanie umowy ramowej na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 Chunmoo.

W planie wizyty jest m.in. spotkanie szefa MON z koreańskim odpowiednikiem ministrem Lee Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem EOM Dong-hwan, a także zastępcą szefa doradcy bezpieczeństwa LIM Jong-deuk.

Program wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których głównym tematem będzie wzmocnienie potencjału obronnego Wojska Polskiego.

Pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 Chunmoo

W środę w koreańskich zakładach koncernu Hanwha zostanie podpisana umowa ramowa na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 Chunmoo. "Dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ, wraz z amunicją, będą mogły się rozpocząć już w 2023 r." - przekazało MON.

K239 ChunmooFlying Camera / Shutterstock

"Co istotne, dostawa w założonym terminie tego sprzętu wojskowego umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon K239 CHUNMOO do końca 2023 r. Planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej" - wskazał resort.

Koreańskie czołgi K2 oraz armatohaubice K9

W środę odbędzie się też ceremonia przekazania pierwszej partii czołgów K2 oraz armatohaubic K9 zamówionych przez Polskę, w ramach umowy zatwierdzonej pod koniec lipca tego roku w Warszawie przez szefa MON.

Resort przypomina, że przedmiotem umowy ramowej zawartej z Hyundai Rotem w Warszawie w sierpniu tego roku było pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tzn. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi na polskich rozwiązaniach, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

"K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach" - podał resort.

MON wskazało też, że umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL (opartej o gotowe technologie uzyskane w efekcie prac nad haubicami K9A2) wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami amunicyjnymi K10 i wozami dowodzenia K11 oraz polskimi elementami, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flying Camera / Shutterstock

Pozostałe wiadomości