TVN24 | Polska

"Dodatkowe 10 milionów dawek szczepionek Pfizera w pierwszym półroczu"

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24
Minister zdrowia: zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionki
Minister zdrowia: zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionkiTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia: zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionki

Dostaliśmy zaktualizowany, kolejny harmonogram dostaw szczepionek Pfizera. Tam jest potwierdzone, że tylko ten tydzień będzie miał taką wyraźną obniżkę dostawy szczepionki. Od okolic 15 lutego to, co nie było w dostawie z tego tygodnia, będzie oddawane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał, że Polska zadeklarowała chęć nabycia ponad 20 milionów dodatkowych dawek szczepionki Pfizera w tym roku, co w sumie ma oznaczać gwarancję sprowadzenia do Polski w ramach wszystkich kontraktów "ponad 80 milionów dawek szczepionek".

W poniedziałek do Polski przetransportowano 176 tysięcy dawek szczepionki Pfizera zamiast 360 tysięcy. Spowodowane jest to tymczasowym ograniczeniem dystrybucji dawek przez firmę Pfizer.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego", że "kontakty z Pfizerem są bieżące, codzienne". - Wczoraj dostaliśmy zaktualizowany, kolejny harmonogram dostaw. Tam jest potwierdzone, że tylko ten tydzień będzie miał taką wyraźną obniżkę dostawy szczepionki. Od okolic 15 lutego to, co nie było w dostawie z tego tygodnia, będzie oddawane – przekazał. 

Dodał, że pod tym względem wydaje się, że jest to "przejściowa sytuacja", o ile wszystko będzie realizowało się tak jak jest planowane. Pytany, o ile więcej dawek ma być dostarczone od lutego, powiedział, że "do 400 tysięcy mają dojść dostawy przez dwa tygodnie, żeby nam zwracać" (obecną, niższą dostawę - red.).

Niedzielski: zadeklarowaliśmy chęć nabycia ponad 20 milionów dawek szczepionki

Niedzielski dodał, że mamy jeszcze kwestie dodatkowych zakupów u Pfizera, które wykonaliśmy poprzez mechanizm europejski". – W ciągu 2021 roku zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionek. To mówię poza standardowym kontraktem (Komisji Europejskiej - red.), jaki jest z Pfizerem – przekazał.

Następnie podał inną liczbę, mówiąc że rząd ma wstępną informację, że "z tych 25 milionów - 10 (milionów - red.) będzie w pierwszym półroczu, a 15 w drugim". – Czyli będziemy mieli dodatkowe 10 milionów dawek szczepionek Pfizera w pierwszym półroczu – dodał.

Minister zdrowia mówił, że polski rząd kupił dokładnie tyle dawek szczepionki Pfizera, ile wynika z naszego parytetu ludnościowego w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska podpisała w ostatnich dniach kolejną umowę z koncernem na dostawę 200 milionów dawek szczepionki. Kontrakt może zostać rozszerzony o kolejne 100 milionów.

- Zarówno w dodatkowych 100 milionach (dawek - red.) wzięliśmy osiem z kawałkiem milionów, a w dodatkowych 200 milionach wzięliśmy 16 milionów zdaje się – tłumaczył w "Rozmowie Piaseckiego" Niedzielski. - Na razie są zapisy na dodatkowe 200 milionów, a nie całość dodatkowej puli 300 milionów (dawek - red.). Mówię o zakupie europejskim, bo ten pierwszy zakup od Pfizera był na 200 milionów, 100 opcjonalnie, z którego wzięliśmy te osiem milionów – zaznaczył.

Niedzielski przekazał, że "doliczając dodatkowy zakup Pfizera będziemy mieli zakontraktowane ponad 80 milionów dawek szczepionek". - Co oznacza, że będziemy mieli szczepionki - jedna ze szczepionek jest jednodawkowa - dla ponad 40 milionów Polaków, czyli w gruncie rzeczy więcej niż mamy obywateli, a szczepimy tylko dorosłych, których populacja wynosi 31 milionów, więc rząd nie oszczędza - dodał.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:js/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości