Dworczyk o "turbulencjach" w dostawie szczepionek. "Kilku dostaw nie będzie albo zostaną mocno przesunięte"

Źródło:
PAP
Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionek
Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionekTVN24
wideo 2/8
Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionekTVN24

W najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 miliona szczepionek kilku producentów – powiedział w sobotę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, opóźnienia w dostawach wpłyną na funkcjonowanie punktów szczepień. - Pacjenci mogą zostać poinformowani o przesunięciu terminu szczepienia – zaznaczył Dworczyk. Jednocześnie podkreślił, że "drugie dawki nie są zagrożone".

- Chcieliśmy poinformować o pewnych turbulencjach, jeśli chodzi o najbliższy tydzień i realizację Narodowego Programu Szczepień. W najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 miliona szczepionek kilku producentów – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej. 

- Wpłynie to na już funkcjonujące ponad siedem tysięcy punktów szczepień, w których są realizowane szczepienia, dlatego że w magazynach RARS (Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – red.) dziś już szczepionek praktycznie nie ma. Punkty realizują na bieżąco dostawy, a tych dostaw niestety kilku nie będzie bądź zostaną mocno przesunięte. To może się odbić na niektórych punktach w taki sposób, że pacjenci zostaną poinformowani o przesunięciu terminu – wyjaśniał Dworczyk.. 

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak mówił szef kancelarii premiera, drugą konsekwencją opóźnień będzie wolniejsze uruchamianie punktów szczepień powszechnych. - Myśleliśmy, że już w drugim kwartale takich sytuacji do jakich przyzwyczaiły nas pierwsze trzy miesiące roku nie będzie. Czyli takich sytuacji, kiedy do Polski nie trafiają dostawy albo trafiają znacznie zmniejszone. Niestety widać, że musimy być na to przygotowani również teraz – dodał.

"Drugie dawki nie są zagrożone"

- Problemy, o których mówimy, nie mają wpływu na rejestrację. Od poniedziałku rozpoczynamy rejestrację po dwa roczniki dziennie. Terminy będą mogły być nieco przesunięte, ale z punktu widzenia pacjenta zapisującego się na szczepienie, będzie to niedostrzegalne – podkreślił Dworczyk. Jak dodał, "może to wywołać sytuację, że w niektórych punktach pacjenci zapisani na ten tydzień dostaną informację, że ich szczepienie będzie nieco przesunięte".

Pytany, czy zapisane już osoby mogą się spodziewać propozycji zmiany podawanej szczepionki, szef KPRM tłumaczył, że "w niektórych sytuacjach może się tak zdarzyć". - Zakładam, że nie będą to masowe sytuacje. Jeśli dojdzie do zmian, to będą to raczej przesunięcia terminu szczepień – tłumaczył.

Dworczyk zadeklarował również, że "drugie dawki nie są zagrożone". - Ci, którzy mieli dostać AstraZenekę, dostaną AstraZenekę, bo na drugie dawki trzymamy te szczepionki – powiedział.

"Mamy nadzieję, że szybko uda się nadrobić braki"

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski sprecyzował, że "najtrudniejsza sytuacja dotyczy AstraZeneki". - Spodziewaliśmy się w piątek dostawy 258 tysięcy [dawek - red.]. Przyjedzie 200 tysięcy mniej i to dopiero za kilka dni, na początku przyszłego tygodnia – powiedział.

- Miała być zrealizowana do końca miesiąca dostawa również AstraZeneki na poziomie dodatkowych ponad 800 tysięcy. Wiemy już dzisiaj, że ta dostawa prawdopodobnie przyjdzie w pierwszych dniach maja, ciężko powiedzieć, czy to będzie pierwszy, czy drugi tydzień – tłumaczył.

"Najtrudniejsza sytuacja dotyczy AstraZeneki. Spodziewaliśmy się w piątek 258 tysięcy dawek. Przyjedzie 200 tysięcy mniej i to za kilka dni"
"Najtrudniejsza sytuacja dotyczy AstraZeneki. Spodziewaliśmy się w piątek 258 tysięcy dawek. Przyjedzie 200 tysięcy mniej i to za kilka dni"TVN24

- Dzisiaj odebraliśmy dostawę Moderny, która jest o około 10 tysięcy mniejsza niż to, co było planowane – wyliczał Kuczmierowski.

Jak wyjaśnił, "będzie to duży problem dla punktów szczepień, które będą musiały realizować szczepienia zapisanych już osób". - Do części z tych punktów, tam, gdzie są zapisani pacjenci, będziemy wysyłać, zamiast AstraZeneki, Pfizera lub inne szczepionki, które mamy na stanie. Natomiast mamy nadzieję, że szybko uda nam się porozumieć z producentem tak, by nadrobić ten brak – oświadczył Kuczmierowski.

Priorytetem "białe plamy"

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych powiedział, że priorytetem programu szczepień są "białe plamy", gdzie szczepienia idą najwolniej. - I tam przede wszystkim Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie dystrybuować szczepionki, tak żeby szczepić przede wszystkim w tych miejscach, gdzie tych szczepień najbardziej potrzeba, gdzie jest najmniej wyszczepionych pacjentów w najstarszym wieku – tłumaczył.

Pytany o to, gdzie na mapie Polski znajdują się "białe plamy", o których wspomniał Kuczmierowski, Michał Dworczyk wyjaśnił, że chodzi o "około 60 powiatów, gdzie działa najmniej punktów szczepień i to są zwykle małe punkty". - Najwięcej było ich w województwie kujawsko-pomorskim. One są rozsiane w centrum i na zachodzie [kraju - red.]. Robimy wszystko, żeby jak najszybciej likwidować takie miejsca, animując powstawanie kolejnych punktów – powiedział.

- Tutaj mamy do czynienia z dysproporcją. W dużych miastach możemy się zapisać na szczepienia praktycznie z dnia na dzień i możliwości prowadzenia szczepień są jeszcze większe, natomiast są takie powiaty, gdzie trzeba czekać kilka tygodni – mówił.

Jak dodał szef KPRM, w ostatnich tygodniach zaobserwowano "mniejszą determinację pacjentów do przemieszczania się". - Ludzie chcą się szczepić w swoich miejscowościach. (…) Część osób woli zaczekać kilka tygodni, żeby u siebie się zaszczepić, niż przejechać do sąsiedniego powiatu, czy dwa powiaty dalej – zwrócił uwagę.

"Musimy być w gotowości"

Krzysztof Kuriata, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw szczepień, odniósł się na antenie TVN24 do zapowiadanego zmniejszenia dostaw szczepionek.

- Z przykrością muszę stwierdzić, że jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że szczepionki nie docierają do nas we właściwych ilościach – powiedział. Dodał przy tym, że "bez względu na to, jaka będzie ich ilość, musimy być w gotowości, żeby trafiały do punktów szczepień i żeby punkty szczepień były przygotowane do tego, żeby szczepić". - Stąd działania związane z tym, że tworzymy punkty szczepień powszechnych na terenie całego województwa. Wczoraj wojewoda wydał już kilkanaście decyzji w tym zakresie i punkty są już weryfikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, i są w gotowości, żeby szczepić naprawdę (…) masowo i powszechnie – zapewniał.

Krzysztof Kuriata: jesteśmy przyzwyczajeni, że szczepionki nie docierają do nas we właściwych ilościach
Krzysztof Kuriata: jesteśmy przyzwyczajeni, że szczepionki nie docierają do nas we właściwych ilościachTVN24

Dodał, że obecnie nie potrafi ocenić, o ile mniej szczepionek trafi do województwa. - Myślę, że to nie będzie duża skala – powiedział.

Przekazał także, że ze szczepieniami w regionie nie ma większych problemów. Zaznaczył jednak, że są osoby, którym trzeba pomóc przy rejestracji. Kuriata mówił również, że "większość punktów szczepień zadeklarowała, że będzie dojeżdżać do swoich pacjentów, ale tych, którzy są naprawdę obłożnie chorzy".

- Oprócz tego uzupełnieniem tego systemu w województwie warmińsko-mazurskim jest 11 dodatkowych zespołów mobilnych, które realizują szczepienia. Liczymy na to, że dotrze do nas szczepionka Johnsona (firmy Johnson & Johnson), która jest jednodawkowa i pozwoli bardzo szybko zaszczepić tę grupę osób – mówił gość TVN24. Przyznał przy tym, że są osoby, "które niestety próbują (sytuację – red.) naciągnąć, twierdząc, że nie mogą wyjść z domu, że się boją".

Szczepienia w Polsce

W piątek Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce podano już przeszło 10 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19.  "Zgodnie z deklaracjami Premiera Mateusza Morawieckiego naszym celem jest wykonanie 20 mln szczepień do końca czerwca. Już dziś jesteśmy na półmetku tego zadania. Właśnie przekroczyliśmy liczbę 10 mln wykonanych szczepień" – napisał Dworczyk.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:ft/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP