TVN24 | Polska

Dr Cessak o trzeciej dawce szczepionki. Kiedy można ją przyjąć i dla kogo jest rekomendowana?

TVN24 | Polska

Autor:
momo//now
Źródło:
TVN24
Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach uzupełniających
Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach uzupełniających TVN24
wideo 2/6
TVN24Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach uzupełniających

Od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały możliwość otrzymania trzeciej dawki szczepionki zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" doktor Grzegorz Cessak, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków oraz prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak dodał, dawka przypominająca jest rekomendowana osobom, które wykonują zawód medyczny, a także między innymi nauczycielom. Mówił także o tym, kiedy można spodziewać się rekomendacji w sprawie szczepień dzieci poniżej 12. roku życia.

Od 2 listopada rozpoczną się szczepienia dawką przypominającą (tak zwaną trzecią dawką) dla wszystkich osób, które ukończyły 18. rok życia i są zaszczepione dwiema dawkami preparatów Pfizera/BioNTechu, Moderny lub AstraZeneki albo jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24 GO >>>

W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne, jak należy podawać dawkę przypominającą oraz dawkę dodatkową uzupełniającą szczepionek przeciw COVID-19. Obie są podawane osobom w pełni zaszczepionym w celu wzmocnienia i utrwalenia ochrony po szczepieniu.

Dr Cessak o szczepionkach uzupełniających

O trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa pytany był w czwartkowych "Faktach po Faktach" doktor Grzegorz Cessak, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków.

- Pojawiły się dwie rekomendacje Europejskiej Agencji Leków w zakresie dwóch szczepionek mRNA, dotyczące dawki dodatkowej, uzupełniającej podstawowe szczepienie. To jest ta trzecia dawka szczepionki, która zamyka podstawowe szczepienie - wyjaśniał doktor Cessak. Jak dodał, "musimy pamiętać, że to szczepienie jest skierowane, już 28 dni po podstawowym szczepieniu, do osób immunoniekompetentnych, z obniżoną odpornością".

- Jeżeli chodzi o dawkę przypominającą, tak zwanego boostera, tutaj mamy ten odstęp sześciomiesięczny. Widzimy spadek przeciwciał w dynamice od sześciu do ośmiu miesięcy po podaniu ostatniej szczepionki, czyli tego podstawowego szczepienia - tłumaczył Cessak.

Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach uzupełniających
Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach uzupełniających TVN24

Jak podkreślił, "booster" jest rekomendowany wszystkim osobom, które wykonują zawód medyczny, a także nauczycielom i przedstawicielom innych zawodów, które wiążą się z częstym kontaktem z ludźmi. - Oni są najbardziej narażeni. To dla nich rekomendowane jest po sześciu miesiącach podanie tej trzeciej dawki - powiedział gość TVN24.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały możliwość otrzymania trzeciej dawki szczepionki, zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.

Jak mówił doktor Cessak, przeciwskazania do podania trzeciej dawki są takie same, jak przy szczepieniach podstawowych. - Nie ma nowych przeciwskazań do podania boostera - podkreślił.

Szczepienia dla dzieci poniżej 12. roku życia. "Tutaj mamy opóźnienie"

Pytany, co z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci poniżej 12. roku życia, doktor Cessak odparł: - Tutaj mamy opóźnienie, które wynikało z późniejszego złożenia wyników badań i wniosku, niż to było dokonane w USA do FDA [federalnej Agencji Żywności i Leków - przyp. red.].

Jak poinformował, "dopiero 18 października rozpoczęła się procedura oceny tej dawki dla dzieci pomiędzy 5. a 11. rokiem życia".

Doktor Cessak powiedział, że szczepionka dla dzieci "jest w innym składzie ilościowym i jakościowym", zarówno jeżeli chodzi o substancje pomocnicze, jak i substancję czynną. Ta ostatnia - jak zaznaczył - jest "trzykrotnie niższa" niż w przypadku dawki podawanej młodzieży i dorosłym.

- Do połowy grudnia Europejska Agencja Leków najpóźniej wyda taką rekomendację. Oczywiście, jeśli nie będzie żadnych większych uwag i dyskusji, ta rekomendacja może być podana wcześniej - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Dr Cessak o szczepieniu dzieci poniżej 12. roku życia
Dr Cessak o szczepieniu dzieci poniżej 12. roku życiaTVN24

Autor:momo//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości