TVN24 | Polska

50 milionów dawek szczepionki z końca roku przesunięte na drugi kwartał. Morawiecki komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Premier: nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty
Premier: nasza presja na Unię Europejską daje rezultatyTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: Narodowy Program Szczepień się rozkręca

50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów Unii Europejskiej jeszcze w drugim kwartale - przekazał premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować zakładane na najbliższy czas cele" - ocenił.

"Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się skuteczne" - napisał w środę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Nawiązał w ten sposób do zapowiadanych negocjacji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o dostawę kolejnych szczepionek do Polski.

Szef rządu przekazał, że Ursula von der Leyen poinformowała go, że w drugim kwartale do naszego kraju dotrze 50 milionów dawek szczepionki Pfizer. "Jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować zakładane na najbliższy czas cele Narodowego Programu Szczepień. Zaszczepimy każdego chętnego!" - ocenił Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szefowa Komisji Europejskiej na konferencji prasowej w środę poinformowała, że osiągnięte zostało 100 milionów szczepień w Unii Europejskiej. - 50 milionów dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 milionów dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 roku. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale - podała.

Von der Leyen powiedziała też, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech/Pfizer w sprawie dostawy 1,8 miliarda dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Szczepienia w Polsce

W Polsce do tej pory wykonano ponad 7,9 miliona szczepień przeciw COVID-19, z czego 5,8 miliona pierwszą dawką i 2,1 miliona drugą dawką. W naszym kraju szczepimy preparatami Pfizer/BioNTech, AstraZeneki i Moderny. W środę rano do Polski dotarło pierwsze 120 tysięcy dawek jednodawkowych szczepionek Johnson & Johnson.

Amerykańskie agencje zdrowia publicznego zaleciły we wtorek, aby wstrzymać szczepienia preparatem firmy Johnson & Johnson. Powodem decyzji jest wystąpienie sześciu przypadków stanów zakrzepowych wśród 6,8 miliona zaszczepionych osób. Podobne, rzadkie przypadki odnotowywano w ostatnich tygodniach w Europie u osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepionki Johnson & Johnson i AstraZeneki a stany zakrzepowe. Co wiemy

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości