System rakietowy Narew trafi na wyposażenie wojska. "Rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw"

Program rakietowy Narew
Błaszczak: widzimy, jak ważną rolę odgrywa w procesie obronnym możliwość obrony przeciwpowietrznej, przeciwlotniczej
Źródło: TVN24

Umowa na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew podpisana. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że we wrześniu pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenie Wojska Polskiego.

Umowa dotyczy dostaw w latach 2022-2023 dwóch jednostek ogniowych, na które złożą się po trzy wyrzutnie iLauncher z pociskami CAMM produkowanymi przez brytyjski oddział europejskiej grupy MBDA, stacja radiolokacyjna Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem polskiej produkcji i pojazdy transportowo-załadowcze.

MON zaczął zakupy systemu Narew. Jak działa system obrony powietrznej?

Wyrzutnia systemu rakietowego Narew
Wyrzutnia systemu rakietowego Narew
Źródło: twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy mówił, że Polska wyciąga wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicą. - Bardzo wyraźnie widać, że napadnięta przez Rosję Ukraina broni się dzielnie, ale broni się dlatego, że jest przygotowana do obrony. Widzimy, jak ważną rolę odgrywa w procesie obronnym możliwość obrony przeciwpowietrznej, przeciwlotniczej - zwrócił uwagę.

Jak dodał, z tego powodu znacząco przyspieszono dostarczenie na wyposażenie Wojska Polskiego systemu krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej Narew.

- Sądzę, że jest to rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw. Wynika to przede wszystkim z naszej bardzo dobrej współpracy z partnerem brytyjskim, producentem rakiet CAMM oraz wyrzutni, które trafią na wyposażenie WP, ale też wynika z bardzo dobrej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym - mówił Błaszczak.

Dodał, że we wrześniu tego roku pierwsza jednostka ogniowa trafi na wyposażenie polskiego wojska, a druga na przełomie roku.

- To ważny dzień, jeżeli chodzi o broń, jaka trafia na wyposażenie Wojska Polskiego - ocenił. Błaszczak mówił też, że podpisana w czwartek umowa to "pierwszy etap w naszej drodze do wzmacniania i rozwoju polskich sił zbrojnych".

Program Narew zakłada uzbrojenie polskiego wojska w system obrony powietrznej będący szczeblem pośrednim między zestawami średniego zasięgu Patriot i bardzo krótkiego zasięgu takimi jak Poprad i Pilica.

Aktualnie czytasz: System rakietowy Narew trafi na wyposażenie wojska. "Rekord świata, jeżeli chodzi o przyspieszenie dostaw"
Czytaj także: