TVN24 | Polska

Polscy strażacy dostarczyli pomoc do Niemiec poszkodowanych przez powódź

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Twitter/KGPSPStrażacy z Polski dostarczyli Niemcom 164 urządzenia do osuszania obiektów zalanych przez powódź

Mazowieccy i wielkopolscy strażacy dostarczyli do miejscowości Kreuzau w Nadrenii Północnej-Westfalii pomoc poszkodowanym przez powódź Niemcom. Przywieźli we wtorek 164 urządzenia przeznaczone do osuszania obiektów zalanych przez wodę.

Młodszy kapitan Grzegorz Trzeciak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że we wtorek późnym popołudniem strażacy zakończyli wyładunek urządzeń, które Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych udostępniła Niemcom w ramach wsparcia.

"Polscy strażacy dotarli już do punktu docelowego z pomocą humanitarną z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dla objętych powodzią terenów Niemiec. Po przyjeździe spotkali się z przedstawicielami miejscowych władz" – napisano na Twitterze Państwowej Straży Pożarnej.

Konwój ze sprzętem złożony z 5 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej z województw mazowieckiego i wielkopolskiego wyruszył w poniedziałek. Trzeciak wyjaśnił, że polscy strażacy dostarczyli 164 urządzenia przeznaczone do osuszania obiektów zalanych wodą, natomiast jego obsługą zajmą się już Niemcy.

Pomoc po powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami

Pomoc realizowana jest na podstawie dwustronnych porozumień między Polską a Niemcami. Ze strony Polski działania realizowane są wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

W połowie lipca burze z ulewnymi deszczami spowodowały niszczycielską powódź w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Co najmniej 175 osób straciło życie. Niektóre obszary są nadal pozbawione elektryczności i wody do picia.

Ulewy i powodzie w NiemczechPAP

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@KGPSP