Rzeczywiście nie należę do najszczuplejszych, żeby też nie pastwić się nad sobą samym, ale mogę powiedzieć w ten sposób: skoro ruszymy niebawem z programem, to i minister edukacji deklaruje publicznie, że w ciągu tego Wielkiego Postu pięć kilogramów w dół na pewno pójdzie - powiedział w piątek Przemysław Czarnek. W ostatnich dniach minister edukacji i nauki mówił o programie wsparcia dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej, w tym o walce z otyłością.
Czarnek pytany był w Polskim Radiu 24 o to, czy podejmie się wyzwania, które rzucił mu piątkowy "Fakt" i zrzuci 20 kilogramów, dając tym samym dobry przykład dla młodzieży szkolnej.
- Bardzo dziękuje "Faktowi" za troskę i przyjmuję ją. Rzeczywiście, nie należę do najszczuplejszych, żeby też nie pastwić się nad sobą samym, ale mogę powiedzieć w ten sposób: skoro ruszamy z tym programem, ruszymy niebawem, to i minister edukacji deklaruje publicznie, że w ciągu tego Wielkiego Postu pięć kilogramów w dół na pewno pójdzie - mówił.
Czarnek dodał, że otyłość jest potężnym problemem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. - Na to zwracali uwagę rektorzy akademii wychowania fizycznego, pan rektor (Bartosz - red.) Molik z AWF-u warszawskiego przy pierwszej rozmowie pokazywał mi statystyki z lat '14-'18 - wyniki ich badań naukowych. (...) Przyrost masy ciała dzieci i młodzieży w latach '14-'18 to było dwa procent i to jest już ogromnie wiele - powiedział minister edukacji i nauki. Dodał, że czas pandemii, czas nauki zdalnej w pokojach i niewychodzenie na zewnątrz ten problem "dramatycznie pogłębił".
Zapewnił, że ten problem jest i będzie badany. Dodał, że należy zrobić dwie rzeczy. - Raz - przeszkolić nauczycieli wychowania fizycznego, nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego, którzy uczą WF-u w klasach I-III również, tak, żeby ten czas WF-u, a w siatce zajęć są cztery godziny, po powrocie już do szkół był wykorzystany jak najbardziej efektywnie z punktu widzenia walki z otyłością - podkreślił.
W ostatnich dniach Czarnek mówił, że resort edukacji i nauki przygotował wsparcie dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej w czterech sferach - walki z otyłością, pomocy w problemach psychicznych, pomocy w problemach ze wzrokiem i w uzupełnianiu niedostatków wiedzy.
Źródło: PAP