TVN24 | Polska

Polska ustawa o reprywatyzacji. Izrael liczy na pomoc Amerykanów

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
 Wiceszef MSZ: liczymy, że stanowisko Izraela się zmieni
Wiceszef MSZ: liczymy, że stanowisko Izraela się zmieniTVN24
wideo 2/3
TVN24 Wiceszef MSZ: liczymy, że stanowisko Izraela się zmieni

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w celu wywarcia presji na Polskę - podał w czwartek izraelski dziennik "Haarec". Celem - według gazety - jest doprowadzenie do tego, by polski parlament nie uchwalił ostatecznie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która ogranicza możliwości restytucji mienia ocalałych z Holokaustu.

W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi między innymi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce uznała, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Nowelę skrytykował również szef MSZ Izraela Jair Lapid.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Haarec": Lapid prowadzi rozmowy z Blinkenem w sprawie polskiej ustawy

W czwartek izraelski dziennik "Haarec" podał, że "Lapid, który w zeszłym miesiącu publicznie zaatakował polską ustawę, doprowadzając do otwartej konfrontacji z Warszawą", prowadzi rozmowy w tej sprawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - podaje gazeta..

Inni urzędnicy izraelskiego resortu dyplomacji mieli również omówić tę kwestię ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie.

Według gazety, list wysłany we wtorek do prezydenta Polski Andrzeja Dudy przez 12 amerykańskich senatorów z apelem o weto ustawy, wzmocnił stanowisko Izraela. Senatorowie napisali między innymi, że "to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski".

Przedstawiciel USA: wzywamy polski parlament do zmiany projektu ustawy

W środę "wysoki rangą rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu" przekazał "Haarecowi", że obawy administracji Bidena "dotyczące restytucji i odszkodowań są związane ze sprawiedliwością i równością wszystkich ofiar, niezależnie od obywatelstwa, religii czy pochodzenia etnicznego".

"Wzywamy (polski - red.) parlament do zmiany projektu ustawy, by toczące się sprawy sądowe mogły być kontynuowane" - powiedział rzecznik.

Stany Zjednoczone przekazały tę wiadomość "zarówno publicznie, jak i prywatnie na najwyższych szczeblach swoim odpowiednikom w Warszawie" - dodał. Zapewnił też, że "Stany Zjednoczone będą nadal walczyć o sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu i ich spadkobierców".

Źródła zbliżone do izraelskiego szefa dyplomacji powiedziały "Haarecowi", że chociaż jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek "sukcesach" w walce z ustawą, list senatorów przyniósł pewną satysfakcję.

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości